Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Неделник" от 12 ноември 2023 година

25
Снимка: Красимир Каменов

Хайде към "Неделник"-а.

„Сборник с разкази, написани с „много любов към хората и природните красоти, към добродетелите на живота и техните преносители. Книга, в която криволите на достолепната мизийска река Скът са скътали ливади с дъх на уханни треви и омайни билки. Книга за вечния чернозем български, заключен между Дунава и северните склонове на Врачанския Балкан. Книга за Бяла Слатина и Врачанския край, където живеят благородни, работливи, скромни и достойни хора. Книга за техните житейски пътища и тегоби, за малките им радости, страданията и терзанията им. Книга за действителността от миналото време и за тежката реалност на новите времена - несигурни и драматични...“- Така Боян Ангелов пише за новата книга на Петър Доневски „Където лъкатуши Скът“. Предлагам ви разговор с автора.


Дарете стари носии и сценични костюми - за това призова от ефира на БНР Екатерина Куздова - библиотекар в село Замфирово до Берковица и ръководител на детска фолклорна група. Тя разказа за инициативата, в която всеки може да дари такива вещи на читалищата в Северозападна България, а и не само там. С Екатерина Куздова разговаря Веселина Миланова от програма Хоризонт.


Литературния критик Юлий Йорданов от Лом, член на Консултативния съвет на Съюза на българските писатели и председател на дружество „Будители” в област Монтана получи на специална церемония в галерия „Средец“ в София от министърът на културата Кръстьо Кръстев най-високото отличие на Министерството на културата „Златен век".

През седмицата в Младежкия дом във Враца беше открита изложба с 15 фотографии, пресъздаващи по нестандартен начин емблематични гледки от града. Уникалното в снимките е, че с помощта на съвременни дигитални инструменти в тях са кодирани характерни врачански послания. Някои от нестандартните фотоси са изключително популярни и споделяни в една от социалните мрежи, защото носят духа и особеностите на Враца и врачани. За изложбата и нейния автор - младия местен творец Илиян Стойчев, разказва репортажът на кореспондента на БНР във Враца Ива Антонова.


За втора година, издателство „ЛитДизайн“ кани съвременния български автор на среща с пристана на миналото, в която думите от далечното ни вчера ще се влеят в думите от забързаното ново време. За поредното литературно завръщане към корените на нашия език са подбрани нови десет думи, с които да бъдат написани стихотворение и/или разказ. Думите „принадлежат“ на строителя на българския книжовен език - Иван Вазов, който казва: „Нам ни трябват думи, които да изразяват полутонове.“ Част от журито е и Виктория Баръмова, която ни разказва за конкурса. А подробности можете да резберете ето тук.


За финал ще ни готви Дедо Скръц.


Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

Конкурс по случай 35 години Природен парк "Врачански Балкан"

Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..

публикувано на 26.12.24 в 12:20

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43