Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна подготовката за отбелязването на 175 години от въстанието в Северозападна България

В организацията се включват родолюбци, които искат да се даде повече гласност за събитията от 1850 година

| обновено на 20.11.23 в 14:02
Снимка: Иванка Петрова

Група ентусиасти от Северозапада се събират, за да организират отбелязването на 175 години от въстанието срещу османската власт в Северозападна България, известно като Видинското въстание или още - Белоградчишкото въстание.

Първата среща вече се е провела, като предстои втора на 20 ноември в читалището в монтанското село Василовци. На нея са поканени да присъстват директори на училища, учители по история, представители на читалища. Предвижда се те да разпространяват информацията за въстанието от 1850 година във вид на презентации, материали, изложби и филми. 

Как възниква инициативата разказва Иван Божинов от село Дондуково: 

"Решихме да възобновим спомена за въстанието, малко се говори за него, да направим по-сериозно честване. Предвиждаме да обиколим училищата.. .На 20 ноември се събираме в читалището в село Василовци от 14:00 часа. Каним учителите по история всеки да си каже мнението и да започнем по-сериозно работа... Кои сме ние -  Бисерка Ангелова от Динково, Йорданка Велева от Василовци и Маша Викторова от Расово, и аз..."

Въстанието е най-масовото и организирано въстание, което се организира не от най-богатите българи, а от официалната българска власт, от кнезовете, които са избрани от османците. 



Маша Викторова е преподавател по история. Според нея в съвременните учебници за въстанието не се пише и учениците не знаят нищо за него: 

"Това е един от сериозните ми доводи да смятам, че въстанието е подценено и представено много малко в историческата памет и в учебниците като цяло... Честването е начална стъпка към възстановяването на паметта, да сме отговорни към миналото... Това въстание има високо място в нашата история... Достигнахме до идеята да запознаем обществеността чрез читалищната дейност и да достигнем до учениците чрез презентация и изложба на оръжия... Срещата ни на 20 ноември има за цел да направим график за посещенията в училищата и да представим въстанието до месец април 2024 година. Защо искаме честването да е масово? Да се знае какво са направили тези хора за българите... Искаме то да присъства на всички тържествени възпоменания, посветени на загиналите за свободата на България... Имаме идея да засадим 175 дръвчета или 175 рози."

Организаторите разчитат на собствените си сили, ще поискат помощ от регионалните управления на образованието в областните градове, за да бъдат организирани ученически конкурси за популяризиране на въстанието. 

Повече може да чуете в звуковите файлове. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01