Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлияна Антонова - Мурата от Япония: Бутилката с вода е най-важното нещо при земетресение

На фона на проведените вчера, 14 ноември, в Северозапада тестови изпитания на новата Система за оповестяване при бедствия и аварии BG-ALERT, в "Другата истина" днес ще видим как правят това в Япония - страната с традиции в това отношение, защото там земетресенията са чести. Може ли да се свикне с тях и как трябва да се действа при подобни обстоятелства - за това разказва Юлияна Антонова-Мурата. Тя е дългогодишен дипломат и писател, която повече от 20 години живее в Япония. 

"Вкъщи се смеем, че всички големи земетресения и тайфуни в Япония аз съм ги посрещнала и няма нито едно, на което да не съм присъствала. По време на голямото земетресение през март 2011-а бях в Токио. Преди това, по време на другото голямо земетресение в Кобе, аз също бях в Япония. И много често приятелките ми казват, че съм свикнала със земетресенията. Не, искам да кажа, че дори и японците не са свикнали със земетресенията и всеки има в сърцето си някакъв уплах или неприятно усещане, че може да посрещне поредния трус. 

Тук редовно, било по общините или по кварталите, било по посолствата, в парковете, по фирмите или др., навсякъде има учебни дни, в които ние можем да разберем какво значи едно голямо земетресение. Пристига един огромен камион, в който ние се качваме и те пускат трус със сила например 7-8-а степен по Рихтер. Така ни учат какво да правим в подобни ситуации, за да оцелеем. 

Аз съм ги преживявала тези земетресения и знам, че когато започне трусът, не се излиза навън. Особено опасно е да се ползват стълбите - те са най-рискованото звено. Най-важното е да не бягаш от дома си, защото дори да излезеш на улицата, то има вторични трусове, а те понякога са по-силни от първия. Както голямото земетресение в Чили, с трус 9 по Рихтер. След няколко дни е имало ново, със сила 9.4 по Рихтер. В Япония пък бе 9.2 по Рихтер. Това са земетресения, при които пада всичко и ти не можеш да разбереш къде е изток, запад, север и юг, за да бягаш. И ако си на улицата, може нещо да те нарани. В такива моменти падат стени, огради, стъкла от прозорци. Много рядко обаче, ако си в дома си, можеш да умреш от самото земетресение...

Тук са ни учили, че при земетресение трябва да се влезе под масата - това е задължително условие. Ако си в леглото, защото може да те завари и през нощта, тогава трябва да се свиеш в поза на новородено. Така шансът да бъдеш ударен е много по-малък, заради по-малките ти размери. И което е най-важното, винаги са ни учили, че до нас, когато спим през нощта или когато сме по улицата, трябва да имаме бутилка с вода. Установено е, че при земетресение, ако не получи човек сърдечен удар от уплах се оживява, но трябва да имаш вода, за да може няколко часа или няколко дни да останеш жив, ако си затиснат. Без храна човек може да живее 10 или 15 дни, но не може да живее без вода. Затова ние в Япония винаги имаме до леглата си бутилка с вода. Тя е първото нещо, което взимаме, ако започне да люлее. Грабваш бутилката и се свиваш, за да изчакаш да мине. 

Освен това, в Япония имаме една иконка на телефона. И още преди ние да сме усетили труса, тази иконка вече е уловила вибрациите и започва един много странен звук. И той е характерен само при земетресение. И когато ние го чуем, първото нещо е да си вземем водата, да се скрием под масата, ако сме вкъщи или на работа, а ако сме на улицата - да отидем на по-широко място, за да няма падащи предмети. Всичко това е обиграно десетки пъти. 

Същото се прави и при децата. Например моят внук, който е в детската градина, няколко пъти в годината не учат, а тренират. Водят ги в парка, на улицата, в детската градина, за да ги учат како да правят при земетресение. Учат ги да си слагат раничките на главите за омекотяване на евентуален удар. Самите сакчета така са направени, че от едната страна са гумени - т.е. има въздушна възглавница. С една дума - предвидени са всякакви такива моменти. Но, отварям една скоба - човек предполага, Господ разполага. Не знаем какво има да се случи. Едно обаче знам - никой не е свикнал с тези земетресения.       

Най-важното е, че хората тук живеят така, че дори да се случи земетресение, на другия ден всички са готови да работят, за да оправят разрушенията. Разрушен път с дупки и след една седмица вече е в идеално състояние. Всички в окръга отиват и работят денонощно..."

Цялото интервю с Юлияна Антонова - Мурата - в звуковия файл.

* Снимки- личен архив на Юлияна Антонова - Мурата и Фейсбук




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Конкурс кани млади художници да нарисуват Белоградчишките скали

Млади творци от цялата страна са поканени да творят в конкурса "Белоградчик - скалната столица на България" . Творбите им ще бъдат оценени от жури и най-добрите ще бъдат показани в изложба. Конкурсът се организира за трета поредна година по инициатива на съпругата и дъщерята на скулптора Вълчо Вълчев - Йоанна Кемилева и Теодора Вълчева. Организатори са..

публикувано на 26.04.24 в 16:47

Шевиците в живота на Диана Минкова от Видин

Миналият уикенд във Видин се състоя занаятчийски базар и нямаше как да не отидем до там, за да се срещнем с някой творец. Намерихме доста талантливи местни занаятчии, с които ще ви срещаме в една поредица в идните петъци. Днес ви запознаваме с Диана Минкова от Видин, която още от времената, в които много жени бродираха гоблени, се влюбва в..

публикувано на 26.04.24 в 16:00

Йоркширският териер Оливър и обратният път към дома

Да си вземеш куче или друг домашен любимец не е лесно решение и никога не бива да бъде такова. Защото веднъж отвориш ли дома си за своя домашен любимец, той бързо става част от семейството и получава своето място в сърцето ти. И неусетно започваш да поставяш нуждите му преди собствените, така че си готов дори да се върнеш по спешност от пътуване,..

публикувано на 26.04.24 в 15:50

Видинските математици първи в състезанието "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации"

Отборът на ППМГ "Екзарх Антим I"- Видин се класира на първо място в Областния етап на Националното ученическо състезание "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации". Той ще представя област Видин на националния кръг. Събитието премина на два етапа - теоретична и практическа част.  Теоретичната част се проведе в конферентния център на..

публикувано на 26.04.24 в 14:16

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15