Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видински математици отбелязват Световния ден на философията

2
Снимка: Радио ВИДИН

Днес, в Световния ден на философията, гостуваме в час по философия на учителя от видинската математическата гимназия Марчела Маркова. Децата с видим интерес взимат участие в урока, като за това свидетелства начинът, по който възпитаниците на гимназията разсъждават и търсят отговорите на поставените въпроси. 

Учениците са решили да отбележат Световния ден на философията чрез ръчно изработени материали с цитати на известни мислители. Марчела Маркова казва, че философията е едно пътешествие към истината за света, битието и за човека като цяло. 

"И като всяко едно пътешествие, много често срещаме грешки, заблуди. Затова казваме, че философията е многообразна, че тя е неокончателна. Но пък в това се намира и нейното очарование. Защото във всеки един път неизбежно се достига до някакви находки. Всъщност смятам, че даже и това е достатъчна причина да философстваме. Философското знание не се постига с лекота и учениците го знаят много добре. Изисква се отговорно мисловно усилие, изискват се много дълги часове самотно четене... Тези дълги часове на сериозно четене ни дават възможност да научаваме много неща... Не случайно казват, че философията е царица на науките. Философията, аз много често казвам, че е любознателна и обича да си "вре носа" навсякъде, но в добрия смисъл на думата. Иска да намери първопричините на всичко съществуващо."     

Учениците от Профилирана природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" Пламен, Иван и Пресиана казват, че проявяват интерес към философията защото им дава знания, които са важни за живота и за тяхното развитие като личности. Добавят, че часовете по по този предмет са разтоварващи и приятни. 

"Имам интерес към философията. Това, което ми е най-интересно във философията е как от различните гледни точки всеки човек вижда различно, какво го заобикаля, общността покрай него. Напоследък, специално в 10-и клас учим за логиката, логиката като наука на философията, как логиката е начинът, по който да се аргументираш чрез истината. Полезно е и в много други сфери...", коментира десетокласникът Пламен

За Иван, който също е в 10-и клас, философията винаги е била повече хоби, отколкото учебен предмет:

"Философията не е нещо, което винаги се учи. Това е нещо, което ползваш във всекидневния си живот. Зад всяка мисъл има философия. Предметът, с който се занимаваме в момента - логиката, това е някой да може да каже нещо и ще бъде възприето от 5 човека по 5 различни начина. Друго интересно нещо за философията, почти нищо на този свят няма точен отговор. Точно различни отговори на един и същ въпрос. Дори понякога и в математиката не може да докажеш, че нещо е така. Учи те да очакваш всичко, най-неочакваното. Това е интересното за философията, според мен."
 
"Мога да кажа, че философията ми помага да погледна нещата от различна гледна точка, да изпитам нови неща. Да се замисля за най-различни въпроси, теми. Просто ми дава възможността да размишлявам", каза Пресиана от 9-и клас. 

И накрая нека да завършим тази наша среща по философски, с цитат на немския мислител Йохан Гьоте: "Човек вижда толкова, колкото знае".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05