В Основно училище "Иван Вазов" във Видин отбелязаха Международния ден на толерантността, който честваме днес, 16 ноември. Чрез беседа и игри ученици от основния курс на образование показаха на по-малките защо трябва да сме толерантни.
"Толерантността е морална стойност, която предполага пълното зачитане на останалите - техните идеи, практики или убеждения, независимо дали са различни от нашите", обясниха учениците.
Идеята е на ученическия съвет, разказват Йоана, Александра, Даная и Рая, които са сред основните организатори.
"Решихме, че искаме да честваме Деня на толерантността, за да могат децата от първи до четвърти клас да разберат какво е толерантност и да бъдат толерантни. Отне ни около три седмици да направим всичко. Учителите ни помогнаха много. Всеки от нас пое задача. Важно е да се уважаваме, без значение каква религия сме или раса. Много се надяваме да сме научили децата какво значи да бъдеш толерантен."
Второкласниците, които се включиха в събитията днес, вече знаят какво изразява думата "толерантност".
"Да си толерантен означава да си мил, да помагаш, да си щедър."
Когато събитията се организират от по-големите ученици за по-малките, има приемственост, каза педагогическият съветник Кирил Георгиев. Допълни, че информацията е поднесена по достъпен начин за децата от началния курс. Изтъкна, че инициативата за събитието е на самите ученици.
"Радващото тази година е, че те сами си организираха всичко като започнем от презентацията, минем през сценария, правенето на поканите. Цялата организация беше от тяхна страна."
Темата на Международния ден на толерантността тази година е "Толерантността: път към мира и помирението". Подчертава необходимостта от справяне с причините за неразбиране на различията като предразсъдъци, дискриминация и стереотипи.
Краят на годината не е край, не е и ново начало. Това е следващата стъпка по пътя на живота ни. Но има нещо много вдъхновяващо в това да започнеш на чисто от първи януари , да отвориш нова страница от живота си и да си дадеш обещания занапред. Истината е, че не всички го правят, пък и тези, които го направят, не винаги ги изпълняват. Но човек..
Час по родолюбие с Наталия Киселова , председател на Народното събрание, се очаква да се проведе в ПГ "Васил Левски" в Мездра . До момента гости в часа по родолюбие на учебното заведение са били Илияна Йотова, вицепрезидент на България и министрите в предишни кабинети Димитър Стоянов, Сашо Пенов. Инициативата е от 3 години, каза за Радио ВИДИН..
Шофьори сигнализираха за множество пътни нарушения, свързани с превишена скорост, неправилни маневри и други подобни провинения от страна на чуждестранни водачи. Според шофьори , с които разговаряхме, много от нарушенията на пътя от страна на чужденци остават ненаказани, защото преминават транзит през страната и по този начин избягват санкциите...
Валс мюзетът е само подстил на френското направление в музиката Bal-musette . Говорим за самата музика, инструментите, танците, атмосферата и маниера на изпълнение. Проследяваме историята и разглеждаме останалите подстилове. Намираме мястото на акордеона в съвременната развлекателната музика. Слушайте ни всеки четвъртък след новините в 11 ч...
Динамична 2024 година изпрати Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. През изминалите 12 месеца културната институция отново имаше добре работеща програма за деца, достатъчно и разнообразни събития за възрастни, успех постигна и доброволческата инициатива в помощ на библиотечните специалисти. Успешно са реализирани няколко проекта,..
През 2025 година ще бъдат посети семената на бъдещето, но първо трябва да се обърнем към вътрешния си свят и да завършим изоставени проекти. Така астрологът Галя Георгиева разчете картата на небесните явления, които ще се случват и ще определят събитията през новата година. "Новата година като сбор от числата 2025 е 9. А 9 е числото на края,..
В първия ден от новата година отново припомняме за един обичай, който се предава през вековете и е много древен. Става въпрос за "сурвакането" . Етнографската наука се занимава с него в традиционния период- от средата на XIV век насам, но този обичай е по-стар и има своите корени по-отдавна, обясни за Радио Видин Сашка Бизеранова, д-р по..