Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Келереровият центрантус - красиво, критично застрашено и лечебно растение

Снимка: Даниела Борисова, личен архив

Растението келереров центрантус е познато на малко хора. То е с ограничен реал на разпространение и в България се среща само на две места -  в защитена местност "Веждата" на територията на Природен парк "Врачански Балкан" и в района на Бански Суходол в Национален парк "Пирин". Освен че е изключително рядко, критично застрашено, то е и лечебно растение, каза Даниела Борисова - старши експерт в Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". 

Даниела Борисова изнесе презентация "Фитохимични и биологични изследвания върху келереровият центрантус и неговият потенциал като лечебно растение” на краеведска конференция във Враца.

"Аз намирам много общи неща в темата, която представям за растението и това, което по принцип се случва в тази конференция, която е отнесена към родния край, към природата на родния край, това, което се е случвало преди и това, което се случва днес и колко много общи неща има в миналото и в днешни дни", каза още експертът в природния парк.

Последните 20 години екипът на природния парк извършва наблюдения на келереровият центрантус на територията на "Врачански Балкан". Изследванията през последните години сочат, че в България има две морфологично и генетично растения в страната, което е начало за още по-задълбочени изследвания.

"Другото интересно нещо е, че това растение само по себе си наистина има много сериозен лечебен потенциал, доказан пак с изследвания, за неговото противовъзпалително действие, седативно действие, антиоксидантно действие. Такова приложение в наши дни е изключително важно, полезно", каза още Даниела Борисова.

Растението носи името на своя откривател - това е директорът на Царската ботаническа градина Йохан Келерер. Идвайки в България през далечната 1895 година за първи път открива растението.

"Там е прекарал 40 години работа в тази царска градина. Той е успял да пренесе 7 000 вида растения, да засади и да се грижи за тях. Което само по себе си доказва, че всяко едно растение, на което му бъдат създадени необходимите условия, може да бъде отглеждано. Като той, в интерес на истината, по-голяма част от растенията, за които се е грижил са били точно такива ендемични растения."

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Държавата да се намеси за "замразения" ремонт пред Здравната каса, настоява Общинският съвет във Видин

Общинският съвет във Видин прие декларация, с която настоява държавата и Министерството на регионалното развитие и благоустройството да вземат спешни мерки за завършване на ремонта на канализационната мрежа пред сградата на Районната здравноосигурителна каса в града . Общата стойност на проекта е над 26 млн. лева. Вносител на предложението е общинският..

публикувано на 25.09.24 в 15:54

Магистър-фармацевт: Част от проблемите ни идват от непрекъснатите промени

Професията на фармацевта е трудна заради голямата отговорност, която той има. Колкото повече един фармацевт обича работата си и я върши с желание, толкова повече трудността намалява. Това обясни магистър-фармацевтът Светлана Димитрова от Видин по повод Световния ден на фармацевта, който се отбелязва на 25 септември.  "Но като цяло това е една..

обновено на 25.09.24 в 15:13

Предстои да започне укрепването на западния бастион в "Баба Вида"

Подписан е договор за аварийно укрепване на западния бастион на крепостта "Баба Вида" във Видин . За изпълнител е избрано дружество по Закона за задълженията и договорите, с водещ партньор фирма със седалище във Видин, представлявана от Радослав Георгиев, и софийска фирма, представлявана от Светлин Владимиров. Договорът с дружеството "Аварийно..

публикувано на 25.09.24 в 12:30

Приемен родител: Промените в приемната грижа не слагат точка, а запетая

Празник "Отново на училище" събра деца от приемни семейства в Културния център "Жул Паскин" във Видин. Децата получиха учебни пособия, а срещата, на която присъстваха приемни родители, областният управител, социални служители, беше повод отново за диалог и с институциите.  От края на юли са в сила промени в наредбата, която урежда..

публикувано на 25.09.24 в 12:00

Инициативата "Лекар на село" се провежда във Врачанско

Враца и населени места от областта се включиха в инициативата "Лекар на село". Тя е организирана от фондация "Практикум" съвместно с Община Враца и се провежда за втори път. Всяка събота и неделя мобилен екип от лекари, студенти по медицина и специализирани доброволци ще посещават различни населени места и ще извършват безплатни прегледи и..

публикувано на 24.09.24 в 16:44

Млад автор от Монтана издаде историческа книга

С нова книга се представя младият автор от Монтана Димитър Петров. Изданието разказва за 50 исторически личности от три епохи - Средновековие, Възраждане, Трета българска държава. Първите му две произведения са книги игри. Целта на ново издание е да запали пламъкът на родолюбието в малките читатели по достъпен и увлекателен начин, с нови,..

публикувано на 24.09.24 в 15:00

Гимназията по транспорт в село Владимирово е образец за съвременно училище

Иновативните методи на преподаване се прилагат в Професионална гимназия по транспорт „Вл. П. Минчев“ в монтанското село Владимирово. Изцяло е обновен учебният корпус. Общо  215 ученици в 11 класа се обучават в 4 специалности, свързани с транспорта.  Целта е качествен учебен процес и по-висок успех на учащите, а училището се развива в..

публикувано на 24.09.24 в 14:00