Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Келереровият центрантус - красиво, критично застрашено и лечебно растение

Снимка: Даниела Борисова, личен архив

Растението келереров центрантус е познато на малко хора. То е с ограничен реал на разпространение и в България се среща само на две места -  в защитена местност "Веждата" на територията на Природен парк "Врачански Балкан" и в района на Бански Суходол в Национален парк "Пирин". Освен че е изключително рядко, критично застрашено, то е и лечебно растение, каза Даниела Борисова - старши експерт в Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". 

Даниела Борисова изнесе презентация "Фитохимични и биологични изследвания върху келереровият центрантус и неговият потенциал като лечебно растение” на краеведска конференция във Враца.

"Аз намирам много общи неща в темата, която представям за растението и това, което по принцип се случва в тази конференция, която е отнесена към родния край, към природата на родния край, това, което се е случвало преди и това, което се случва днес и колко много общи неща има в миналото и в днешни дни", каза още експертът в природния парк.

Последните 20 години екипът на природния парк извършва наблюдения на келереровият центрантус на територията на "Врачански Балкан". Изследванията през последните години сочат, че в България има две морфологично и генетично растения в страната, което е начало за още по-задълбочени изследвания.

"Другото интересно нещо е, че това растение само по себе си наистина има много сериозен лечебен потенциал, доказан пак с изследвания, за неговото противовъзпалително действие, седативно действие, антиоксидантно действие. Такова приложение в наши дни е изключително важно, полезно", каза още Даниела Борисова.

Растението носи името на своя откривател - това е директорът на Царската ботаническа градина Йохан Келерер. Идвайки в България през далечната 1895 година за първи път открива растението.

"Там е прекарал 40 години работа в тази царска градина. Той е успял да пренесе 7 000 вида растения, да засади и да се грижи за тях. Което само по себе си доказва, че всяко едно растение, на което му бъдат създадени необходимите условия, може да бъде отглеждано. Като той, в интерес на истината, по-голяма част от растенията, за които се е грижил са били точно такива ендемични растения."

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48