Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Бойкова - Терзийска: Бъдете смели, свободни и към всеки благородни!



В автобиографичното ни предаване "Калейдоскоп" гостува видинчанката Милена Бойкова Миладинова - Терзийска. Тя е детска писателка, работила е като журналист, като издател на своите книги за деца, като учител, изобщо- една реализирала се професионално жена, свързала живота си с творчество. Разбира се, и със своите три деца. 

Милена е родена на 5 януари 1974 г. във Видин. Израства и се възпитава в семейство на учители. Баба й и дядо й са учители и първите будители за Милена. Дядо й Миладин Михайлов дълги години е бил директор на училище "Отец Паисий". Майка й също е учител в детска градина, а баща й е математик, завършва математика в Софийския университет, работил е като програмист. 

С много любов и светли чувства си спомня за детските години, прекарани във видинския квартал "Калето", за реката и за крепостта "Баба Вида", лудориите около блока, игрите на ластик, стражари и апаши.

С детството й са свързани и летата в предбалканското село Върбовчец, изпълнени с купища звезди и дъхави поляни. 

Средното си образование завършва в Гимназия с преподаване на чужди езици - Видин, пише стихове, и логично - решава да кандидатства журналистика. В последния момент пренарежда желанията си и на първо място пише "Българска филология".  Приета е в двете специалности в Софийския университет "Св. Климент Охридски", но избира и завършва филология. 

Журналистиката сама я намира в трети курс: "Тази професия ми даде страшно много, и като запознанства, и като умения - да си организиран, да си прецизен, да пишеш интересно, аз бях ентусиазирана студентка, която имаше желание да работи като журналист" , споделя Милена. 

Отразява културните събития за вестник "Демокрация" и работи 6 години в културния отдел на вестника. Работи и като репортер и редактор в седмичника "Кеш", в списание за туризъм и автомобилизъм, в списанията "Мениджър" и "Мода", във вестник "Новинар", където стига до длъжността редактор на отдел "Култура". Паралелно сътрудничи в списанието за бременност и майчинство "9 месеца". Като цяло - 15 години работа в печатни медии.



Днес работи като учител по български език и литература, за нея ролята на учителя е да вдъхновява и буди желание за знания, мечти и добродетели. Преди това, обаче, осъществява една своя мечта - да издаде своите книги и те да стигнат до повече читатели. Първото й вдъхновение да започне да пише поезия за деца е първата й дъщеря Венера. Днес продължава да пише, вдъхновена от своите близнаци. 

Нейното издателство "Мирфея" ЕООД стартира в Деня на будителите - на 1 ноември 2012г. в София. 

Написала е и издала 10 детски образователни книги, 6 от тях са реализирани с финансовата подкрепа по Евро програма. Това са приказки в стихове и гатанки в стихове, защото предпочита стихотворната форма

Представя своите произведения пред детска публика като гостува в различни училища, читалища и библиотеки  в цяла България. Децата я вдъхновяват да продължава да пише за тях. 

ИЗДАТЕЛСТВО МИРФЕЯ 
"Попаднах на един бизнес курс, в който се обясняваше как можеш сам да си направиш бизнес, нещо много нетипично за мен, но реших, че написаните вече стихчета, които се оформиха в различни поредици, въпреки че някои от тях ми бяха искани от големи издателства да бъдат печатани, реших ,че мога да се опитам да направя нещата така, както аз ги мисля в главата си, с желаните  художници... Приказките са с илюстрации на Кирил Божков, проф. Иван Газдов е един от най-добрите графици в България, той направи картинките за "Азбучни професии"... И така. Тези 10 книжки са в 3 водещи рубрики: приказки в стихове, всяка книжка е отделна приказка, която накрая винаги завършва с поука. Втората поредица е за буквите, в нея съм събрала стихчета по различни теми - "Азбука в града " и "Азбука в цирка". Имам и гатанки, те се оказаха доста търсени..."

ЖУРНАЛИСТИКА ИЛИ ПЕДАГОГИКА 
"И в двете професии има голямо напрежение и предизвикателство, както и голямо удовлетворение. Работата с деца понякога може да е доста напрегната, но децата са много чисти, спонтанни и неподправени, и общуването с тях е много позитивно. И двете понякога са напрегнати, но човек в различните си етапи, минава през различни стъпала и аз за себе си съм удовлетворена и в двете сфери, и съм щастлива с настоящата..."

СТИХЪТ И МУЗИКАТА
"Стихът е моята форма, която е най-близо до музиката, която аз обожавам и с кратка форма да предадеш богато съдържание, засега в тези стихотворни поетични варианти се опитвам да реализирам книжните си идеи за децата. Да добавя, че като ученичка пеех в пионерския хор... Имахме прекрасни преподаватели и бях на крачка да кандидатствам в Консерваторията, Обичах музиката, но обичах и писането и литературата..." 

Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18