Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законодателни промени в защита на старите къщи предлага сдружение

Снимка: Facebook/Врачанските къщи

Старите градски къщи не са защитени от закона. Изводът е на сдружение "Врачанските къщи", което подготвя предложение за промяна в Закона за културното наследство. Предложението ще бъде внесено в Народното събрание през януари, каза председателят на организацията Светла Буюклийска. Тя е цигуларка, концертирала дълго време в чужбина. Създава сдружението точно преди три години, след като става свидетел на разрушаването на една от най-красивите стари къщи във Враца. Идеята ѝ  е да привлече общественото внимание към старите къщи и тяхното опазване. 

"Нашата роля беше да обърнем вниманието на обществото, съзнанието на хората върху този страхотен проблем, който го има в цяла България. Смятаме, че за три години е постигнато. Вече се пише на тази, много хора започнаха да публикуват, разгоря се тази идея между архитектурата и историята, което е основната цел, защото градските къщи говорят... Това са къщи, обикновено в центъра на всички български градове, на най-апетитните парцели. Оттам и интересът на съвременните предприемачи да бъдат бутани. Изследвайки проблема, стигнахме до заключението, че има големи дупки в Закона за културното наследство. Съзнателно или не има лобистки настроения в този закон, който на първо четене изглежда перфектен. Но когато започнахме да задълбаваме, ние работим със специалисти, се вижда, че законът е направен така, че тежестта пада изцяло върху собствениците. Нещо, което е непосилно от две гледни точки. Първата е финансова, защото обикновено тези къщи, те са върнати на собствениците, но те имат големи трудности с проекти и озаконяване на проекти... Втората част е, че се изискват специални материали и начин на реставрация, но вече нито има майстори, знаете, че са затворени училищата по занаяти и всичко. И оттам нататък собствениците предпочитат да им бутнат къщата, да построят жилище и да им дадат един-два апартамента, отколкото да се разправят."

От красивите къщи се ползва цялото общество. От тях се ползва и туризмът, но тази връзка не е потърсена в Закона за културното наследство, добави Светла Буюклийска. Освен това, по думите ѝ, законът е направен така, че не дава възможност да е атрактивно човек да е собственик на стара къща.

"Поканени сме да направим една от нашите изложби в Народното събрание и да внесем искане за промяна на Закона за културното наследство именно в тази част, която касае градските къщи. Защото красивите обществени сгради - храмове, оперни театри, драматични театри, всичко това е собственост на община, на държава и те го поддържат по някакъв начин. Но градските къщи, те остават незащитени от този закон и остават стръв за хора, които искат да печелят, без да се интересуват от историята на градовете... Трябва да има едно условие, когато се купува такъв имот, да се сложи някакъв срок, в който да бъде възстановен, защото той е със статут на културно наследство..."

От сдружението очакват предложението им да бъде подкрепено от всички народни представители от Северозападна България. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Душата на думите: Защо ръкописното писмо остава незаменимо

В свят, където дигитализацията ни позволява да изпращаме съобщения за части от секундата, ръкописното писмо остава като малък остров на искреност, лично отношение и уникалност. Докато клавиатурите и екраните владеят ежедневието ни, ми се иска да си припомним защо е толкова важно да не забравяме магията на ръкописните думи. Първо, защото..

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Национален поетичен конкурс за любовта организира Младежки дом-Враца

За 25-ти пореден път Младежки дом-Враца организира Национален поетичен конкурс "Любовта". Интересът към конкурса през последните години нараства, участие в последното издание на проявата взимат над 200 автори от цялата страна, обясни за Радио ВИДИН Илияна Райкова , организатор и заместник-директор на Младежки дом-Враца. "Поетичен конкурс..

публикувано на 23.01.25 в 15:55

250 хиляди са зимуващите водолюбиви птици у нас

Готови са резултатите от 49-тото Среднозимно преброяване на водолюбивите птици у нас. Преброени са 90 вида с обща численост 249 958 индивида.  За сравнение през миналата година са били регистрирани 97 вида с обща численост от 280 956 индивида.  В рамките на 4 дни- от 16 до 19 януари, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на..

публикувано на 23.01.25 в 14:51

Кои са "невидимите" услуги на дивата природа

Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание. Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас- хората.  "Хората много..

публикувано на 23.01.25 в 14:46

С успешен туристически сезон за 2024 година се похвали Община Видин

Повече туристи са посетили туристическите обекти в община Видин през миналата 2024 година. Замъкът "Баба Вида" е най-посещаваният туристически обект с над 57 хиляди души, което е приблизително с 20 хиляди повече от предходната година. Над 91 хиляди са туристите, които са минали през музейните обекти и туристическите атракции. Реализираните..

публикувано на 23.01.25 в 14:41

Шофьори са разтревожени заради липсата на мантинели на видинския булевард

Шофьори сигнализираха за проблем с пътната безопасност на булевард "Панония" във Видин. Според тях липсата на предпазни огради, така наречените мантинели, разделящи двете пътни платна, е проблем, защото пешеходци пресичат нерегламентирано по цялото протежение на булеварда, което носи риск от инциденти. Друг проблем, който шофьорите посочват е..

публикувано на 23.01.25 в 13:58

В "Музикална зона" на 23 януари 2025 слушаме 40 Fingers

Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..

публикувано на 23.01.25 в 09:00