Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли да сме пестеливи?

Снимка: Радио ВИДИН

Да умеем да спестяваме е просто човешко качество, което отнема известно планиране и бюджетиране, дори може да се каже, че изисква и малко креативност. Всеки уважаващ себе си човек, трябва да пести най-важните потребности за съществуването си, защото не се знае, какво ще бъде утре или вдругиден. Дори и малките жестове са от голямо значение. Хубаво е да мислим занапред и да правим планове, защото организираните неща са най-приятни. Отделянето на пари настрана изглежда много лесна задача, но се оказва, че само 6% от хората спестяват. Уви, спестяването на практика е по-трудно за изпълнение, отколкото заканата да го направим. Колкото по-силни се чувстваме преди да вземем дадено финансово решение, толкова повече пари ще спестим, сочи изследване, направено в Станфордския университет. Поддържането на увереността в себе си ежедневно ще ни позволи да овладеем импулсивните решения, свързани с харчене на пари. 

Трябва ли да сме пестеливи и положителна черта ли е пестеливостта? Всички ние имаме определен бюджет, но освен за належащи нужди, на всеки се е случвало да харчи пари за абсолютно ненужни неща. Възможно е да харчим пари и за неща, които дори не са важни за нас. И тук трябва ясно да определим приоритетите си и да започнем да харчим пари само за неща, които имат значение. Положителна черта ли е пестеливостта - това попитахме икономиста Румен Гълъбинов.

"Пестеливостта е общо взето черта на хората, които са по-предвидливи, по-грижливи към планиране на своето благосъстояние. В този смисъл ние намираме такива черти в много народи, в различни държави, а не само в България. На много места по света има и традиции в това отношение, особено в Континентална Европа, в Западна Европа, в старите страни-членки на Еврозоната и на Европейския съюз. За разлика от САЩ, където в общи линии хората са свикнали да живеят повече на кредит, в стара Европа ние все още имаме такива традиционни ценности като пестеливостта, свикнали сме да спестяваме и по-малко да ползваме заеми. Навиците за спестяване се култивират бавно през годините и ни учат как да разпределяме личния и семейния си бюджет." 

Възвръща ли се постепенно доверието ни в банковата система след катаклизмите, на които бяхме свидетели и фалити на банки преди години - това попитахме още икономиста Румен Гълъбинов:

"От въвеждането на валутния борд досега, вече повече от 25 години ние имаме сравнително стабилна финансова система, банков и небанков сектор и гледаме към членство в Еврозоната. С влизането си в Еврозоната ние ще имаме още по-голяма доза сигурност в нашите спестявания и в нашите банки, тъй като ще бъдем част от една по-голяма общност - финансова, европейска, която се регулира от Европейската централна банка, съвместно с местните банки, включително и с БНБ и това би следвало да се разглежда като една допълнителна гаранция за спестяванията и за спокойствието на българските граждани" - обясни Румен Гълъбинов.

Да бъдеш скромен не означава да не харчиш пари, а да харчиш разумно. Пестеливи ли са видинчани и хубаво човешко качество ли е пестеливостта - това проверихме в анкета:

"По принцип видинчани са пестеливи, след като няма работа... Разчитаме на децата. Според мен е по-добре да пестим в евро, за съжаление ще дойде... Какво да спестяваме в тая безработица, откъде да спестяваме? Аз съм с висше образование и съм с 520 лева пенсия. Не мога да си позволя абсолютно нищо. И мъжът ми е работил цял живот като арматурист и е със 600 лева пенсия. Има си и хора, които си имат пари, ходят по чужбина, връщат се и си имат пари... Според мен това си зависи от човека. Не мисля, че трябва всичко да се харчи, а трябва да се мисли и занапред... Хубава черта е спестовността, защото прави хората по-отговорни, стига да имат какво да спестяват, защото тук в Северозапада не сме в много добро икономическо състояние." 

Възвръща ли се постепенно доверието на видинчани в банковата ни система след сътресенията преди години? В деня на банкера разговаряме с Владимир Георгиев, директор на местния клон на известна банка във Видин.

"Тази отиваща си година е може би най-успешната от историята на банката. Повишава се определено доверието на видинчани и се повишава пестеливостта им. Хората спестяват в евро и лева, ориентират се повече към еврото във връзка с надявам се скорошното преминаване към европейската валута. Тази година процентите тръгнаха нагоре, вече има олихвяване на депозити и на сметки, защото миналата година имаше дори отрицателни лихви по големите депозити. Нещата са навързани и съответно се оскъпи и кредитирането по този начин. Лихвите, може би около процент - процент и половина са над нивата, които бяха дълги години" - уточни Владимир Георгиев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00