Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WWF: Нелегалният дърводобив убива българската гора

Незаконната сеч е световен проблем, който предизвиква тежки екологични, социални и икономически въздействия. Тя унищожава горите на планетата, а негативният ефект от нея изостря климатичната криза и води до загуба на биоразнообразие.


Потърпевши сме всички ние. По данни на Интерпол, всяка година международната търговия с незаконно добит дървен материал генерира среден оборот от 100 милиарда щатски долара. За съжаление, нелегалният дърводобив и у нас е фактор, който не може да бъде пренебрегнат. Според анализа на природозащитната организация WWF над ¼ от дърводобива в България се извършва отвъд рамките на закона. С кампанията си "Подари природа. За нашето бъдеще“ WWF търси решение и на този проблем.


На всеки четири години WWF извършва детайлен анализ на нивото на нелегалния дърводобив в страната. По оценки на специалисти днес нерегламентираната сеч генерира скрити приходи от над 100 милиона лева годишно. В допълнение към тези финансови загуби, горите не могат да изпълняват ефективно своите производствени, водоохранни и природозащитни функции. Така освен, че ощетява държавния бюджет и всички нас като данъкоплатци, незаконният дърводобив лишава дългосрочно цели райони от чист въздух и питейна вода.


"Количеството на незаконно добитата дървесина в България продължава да е притеснително високо. За една усреднена година той възлиза на 1,7 млн. куб.м от официално регистрирания добив. Нещо повече, половината от привидно законния дърводобив се извършва при нарушения на законите за горите, околната среда, биологичното разнообразие и защитените територии. Данни за незаконна сеч имаме дори от трите национални парка – "Рила“, "Пирин“ и "Централен Балкан“, коментира Добромир Добринов, старши експерт по природозащитно законодателство във WWF.


Една от ключовите предпоставки за незаконния дърводобив е социалното неравенство и нивото на хронична бедност у нас. Цената на дървата за огрев се увеличава, а броят на домакинствата, живеещи в трайна бедност, остава висок. Това оказва допълнителен натиск за ползване на незаконно добита дървесина. Всъщност потреблението на дърва за горене от населението е и най-голямото перо в баланса на дървесината, сочи анализът. 


Какво можем да променим?


Начинът, по който произвеждаме енергията си днес, ни изправя пред редица рискове. Замърсяването на въздуха взима все повече жертви всяка година, енергийната бедност у нас се разраства, а допълнителен натиск върху горите би означавал тежък удар върху екосистемите и биологичното разнообразие. Затова WWF насърчава постепенния преход към нисковъглеродна икономика, сериозен дял от който заема използването на биомаса.


"По отношение на отделяните количества въглеродни емисии, използването на биомаса за някои енергийни нужди е по-добър вариант в сравнение с изкопаемите горива. Въпреки това възстановяването на горите изисква време, а обратното поглъщане на въглерода от тях отнема десетилетия, с които не разполагаме. Нещо повече, постигането на въглеродна неутралност до 2050 г. означава необходимост от значително увеличаване на горските територии в целия свят, а оттам и на капацитета на улавяне на въглерод“, категоричен е Апостол Дянков, ръководител на практика "Климат и енергия“ във WWF.


Природата щедро ни предоставя ресурси като биомасата и редица екосистемни услуги. Необходимо е обаче да ги използваме разумно, за да запазим както нейната красота и функционалност, така и нашето собствено здраве и финанси. Можем например да боравим с домакинските уреди още по-рационално: така че от една страна да получаваме нужната енергия, а от друга – да намалим разходите си. Ето как:

• Настройването на бойлера на оптималните 50-55°С намалява разхода на електроенергия. Промяната на подгряващата температура само с 5 градуса може да спести до 10% електрически ресурс.

• Използването на пералнята на ниски температури пести ток. Загряването на водата използва 90% от изразходваната енергия.

• Водоспестяващи душови разпръскватели могат да намалят чувствително разхода на вода и енергия за затоплянето ѝ. С инвестиция до 20 лв. двама души могат да спестят 12,5 м³ вода и до 400 кВтч електроенергия, равняващи се на около 100 лв. годишно.


Използвайки уредите ефективно, ние подсигуряваме ниски нива на вредни емисии и прахови частици във въздуха, който дишаме. Ежедневните действия в името на собствените ни средства облагодетелстват и нашия най-ценен ресурс – личното здраве.


Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели.


Всеки може да стане част от каузата на WWF като се включи в кампанията "Подари природа. За нашето бъдеще“.Вижте как тук .





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ритуалното хвърляне на кръста във Видин ще е на ново място

Хвърлянето на Богоявленския кръст във водите на Дунав във Видин днес ще бъде на ново място.  Причината е продължаващият ремонт на крепостта Баба Вида.  Ритуалът ще бъде изпълнен от Негово Високопреподобие архимандрит Самуил, съобщи архимандрит Антим, протосингел на Видинската епархия. "Във  всички храмове на града ще има празнично..

публикувано на 06.01.25 в 07:42

Водосвет и хвърляне на христовия кръст в Лом за Богоявление

С празничен водосвет и ритуално хвърляне на христовия кръст в река Дунав в Лом ще бъде отбелязан светлия християнски празник Богоявление (Йордановден).  Празникът e на 6 януари 2025 г., понеделник, от 11.00 ч., на понтон №2 в Дунавския парк.  Желаещите да скочат за кръста се записват на място, съобщават от местната управа.  Общината кани..

обновено на 06.01.25 в 07:36

Отбелязват 177 години от рождението на Христо Ботев

С редица прояви във Враца ще бъде отбелязана 177-ата годишнина от рождението на Христо Ботев.  Честването ще започне преди обед пред величествения паметник на Ботев в центъра на Враца. След кратка литературно-музикална програма, която включва творби на поета - революционер и спомен за героичната му биография, ще бъдат поднесени венци и цветя...

публикувано на 06.01.25 в 07:33

Огромен интерес към Йордановден във Враца

Силен е интересът към отбелязването на Йордановден във Враца.  По информация от общинската управа, до момента близо 30 жители на града и околните населени места ще вземат участие в „спасяването" на богоявленския кръст. Записването на желаещи да се включат в ритуала продължава - тел. 0875 333 681. В празника участие ще вземат танцьорите от ПТС "Хемус"..

обновено на 06.01.25 в 07:27
Монтана

Над 600 са именниците в Монтана

Над 600 души празнуват на Йордановден в община Монтана. На Богоявление мъжко хора ще се извие в ледените води на река „Огоста". Спасилият кръста ще получи 150 лева. На Йордановден в Монтана ще бъде съчетана православната и народната традиция. С Велик Богоявленски водосвет ще започне в 11 часа, празник до пешеходния мост над река „Огоста"...

публикувано на 06.01.25 в 07:26

Богоявление е

Големият християнски празник Богоявление, наричан още Йордановден, отбелязваме на днешния 6 януари.  Библейската легенда сочи, че на този ден Иисус Христос е покръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител, разказа архимандрит Самуил от Видинската епархия. "На 6 януари честваме явяването на нашия Господ Иисус Христос на света. От този ден..

публикувано на 06.01.25 в 07:22

Намаляват браковете в Мездра

Бавна, но сигурна тенденция на намаляващи граждански бракове сключени в Мездра се забелязва през последните години. За 2024 година подписалите се в „Обредни дейности” в общината са 27 двойки, през 2023 те са 36, а през 2022 година са 42. Най-младата двойка младоженци е била от 19 годишни, а най –възрастната на 65 и 52 години. Oще на 1..

публикувано на 05.01.25 в 15:35