Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалището в Градец отпразнува 95 години

| Интервю
2
Снимка: Фейсбук, Кметство с. Градец

С празничен концерт отбелязаха 95-годишнината от създаването на читалище "Просвета 28.11.1928" в Градец на 30 ноември. Във видинското село, през далечната 1928 година, група от ентусиасти, предимно учители и свещеници, запалват първата искра на читалищното дело в родното им място. Първо го основават в дома на Славчо Герчев, който по-късно е изявен самодеец в културното средище. Заради обширната дейност на читалището се налага да сменят местоположението му - избират по-голяма сграда, тази на местната кръщелница. По-късно го преместват в новоизградената прогимназия. През 1937 година, голямата Врачанска община по това време, взема решение, че за нуждите на читалището трябва да се обособи и да се изгради собствен читалищен дом. Това разказа за Радио ВИДИН Пролет Цолова, секретар на културното средище:

"Най-интересното в тези документи, които съм открила в нашето читалище и съм ги предала в Държавен архив - Видин, е че то е изградено не само с решението, не само с доброволния труд на цялото село, но най-вече е имало обособен архитектурен план, скица, по която то е изградено и е било с названието "Театрален дом". По-късно видях, че и в Ново село, тяхното читалище е с подобно название, може би защото основната дейност по това време и в началото на неговото създаване е най-вече театралната дейност. Тогава театралната дейност до 70-те, 80-те години беше една от водещите самодейни инициативи на местните театралци  и изобщо самодейци. По-късно вече селото с доброволен труд изгражда самата сграда... Вече духовно тя е изпълнена с духовни копнежи, с хорово пеене по-късно. Обособяват се мъжки и дамски хор, танцовите състави, 50-те години започват да се обособяват, тъй като всъщност те са единствените, които са останали."

Друг интересен факт е, че през 50-те години, селото се снабдява с електричество с читалищни пари, които по-късно са върнати в читалищната каса. И както описва един тамошен летописец, "селото просто светна". Светва и в преносния смисъл на думата, тъй като читалището се обособява като един духовен център за много поколения и до днес. В момента в него са останали два действащи колектива по автентичен фолклор - възрастни и деца, група за лазаруване. По идея на местни самодейки, от няколко дни са сформирали и група за коледуване. До този момент са се записали 20 деца. 

"Това е празник, който не успяхме през тези години да го възстановим, защото той имаше една особеност, да се ходи нощно време, сега ето, че нещата преминават в друго измерение - ще ходят на Коледа сутринта. Това са предимно момчета, които ходят и коледуват из селото. Аз се радвам, че този обичай, който тук, в нашето село, го наричаме "Пиу миу" е записан в златния фонд на Копривщица, където държа да подчертая, че село Градец е присъствало почти на всички издания и са златни медалисти нашите участници в тази наистина българска фолклорна столица."

Читалището в село Градец е разполагало с богат фонд, който запазва до днес.

"Още по-интересното е, че ние имаме много автори от село Градец, чиито произведения пазим и съхраняваме в нашата библиотека. Това са над 20 човека, като от тях има с краеведска литература, която е много ценна, с поезия, с проза и т.н. Така че, радвам се, че имаме един такъв книжен колектив, който наистина допринася за това книжовно богатство за нашето село с доста произведения."

Читалището има нужда от ремонт, посочи още Пролет Цолова:

"Като материална база имаме необходимостта от това да бъдем ремонтирани, с по-приятен вид, да не тече покривът или да имаме някакви други проблеми, защото това е собственост, която трябва да се пази, да се съхранява. Читалището не напразно е като един дом, който постоянно трябва да се грижим за него, за да е приветлив, за да е уютен, да създава желание на хората, които идват в него да се чувстват добре и комфортно."

Пролет Цолова добави, че няма семейство, което тук да не е играло, пяло и танцувало



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05