Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалището в Градец отпразнува 95 години

| Интервю
2
Снимка: Фейсбук, Кметство с. Градец

С празничен концерт отбелязаха 95-годишнината от създаването на читалище "Просвета 28.11.1928" в Градец на 30 ноември. Във видинското село, през далечната 1928 година, група от ентусиасти, предимно учители и свещеници, запалват първата искра на читалищното дело в родното им място. Първо го основават в дома на Славчо Герчев, който по-късно е изявен самодеец в културното средище. Заради обширната дейност на читалището се налага да сменят местоположението му - избират по-голяма сграда, тази на местната кръщелница. По-късно го преместват в новоизградената прогимназия. През 1937 година, голямата Врачанска община по това време, взема решение, че за нуждите на читалището трябва да се обособи и да се изгради собствен читалищен дом. Това разказа за Радио ВИДИН Пролет Цолова, секретар на културното средище:

"Най-интересното в тези документи, които съм открила в нашето читалище и съм ги предала в Държавен архив - Видин, е че то е изградено не само с решението, не само с доброволния труд на цялото село, но най-вече е имало обособен архитектурен план, скица, по която то е изградено и е било с названието "Театрален дом". По-късно видях, че и в Ново село, тяхното читалище е с подобно название, може би защото основната дейност по това време и в началото на неговото създаване е най-вече театралната дейност. Тогава театралната дейност до 70-те, 80-те години беше една от водещите самодейни инициативи на местните театралци  и изобщо самодейци. По-късно вече селото с доброволен труд изгражда самата сграда... Вече духовно тя е изпълнена с духовни копнежи, с хорово пеене по-късно. Обособяват се мъжки и дамски хор, танцовите състави, 50-те години започват да се обособяват, тъй като всъщност те са единствените, които са останали."

Друг интересен факт е, че през 50-те години, селото се снабдява с електричество с читалищни пари, които по-късно са върнати в читалищната каса. И както описва един тамошен летописец, "селото просто светна". Светва и в преносния смисъл на думата, тъй като читалището се обособява като един духовен център за много поколения и до днес. В момента в него са останали два действащи колектива по автентичен фолклор - възрастни и деца, група за лазаруване. По идея на местни самодейки, от няколко дни са сформирали и група за коледуване. До този момент са се записали 20 деца. 

"Това е празник, който не успяхме през тези години да го възстановим, защото той имаше една особеност, да се ходи нощно време, сега ето, че нещата преминават в друго измерение - ще ходят на Коледа сутринта. Това са предимно момчета, които ходят и коледуват из селото. Аз се радвам, че този обичай, който тук, в нашето село, го наричаме "Пиу миу" е записан в златния фонд на Копривщица, където държа да подчертая, че село Градец е присъствало почти на всички издания и са златни медалисти нашите участници в тази наистина българска фолклорна столица."

Читалището в село Градец е разполагало с богат фонд, който запазва до днес.

"Още по-интересното е, че ние имаме много автори от село Градец, чиито произведения пазим и съхраняваме в нашата библиотека. Това са над 20 човека, като от тях има с краеведска литература, която е много ценна, с поезия, с проза и т.н. Така че, радвам се, че имаме един такъв книжен колектив, който наистина допринася за това книжовно богатство за нашето село с доста произведения."

Читалището има нужда от ремонт, посочи още Пролет Цолова:

"Като материална база имаме необходимостта от това да бъдем ремонтирани, с по-приятен вид, да не тече покривът или да имаме някакви други проблеми, защото това е собственост, която трябва да се пази, да се съхранява. Читалището не напразно е като един дом, който постоянно трябва да се грижим за него, за да е приветлив, за да е уютен, да създава желание на хората, които идват в него да се чувстват добре и комфортно."

Пролет Цолова добави, че няма семейство, което тук да не е играло, пяло и танцувало



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00