Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непълнолетните без придружител - навън след 22:00 часа само с декларация

Предлаганите промени в наредбата за специализирана закрила на деца са публикувани за обществено обсъждане

Снимка: Радио Видин

Придружителите на непълнолетни деца на обществени места да се удостоверяват чрез декларация - това предвижда проект на постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Наредбата за специализирана закрила на деца на обществени места. Промените в нормативната база са с цел регламентирането на ред за удостоверяване качеството на придружител на непълнолетно дете, навършило 14-годишна възраст след 22:00 ч., от страна на родител, попечител или лице, което полага грижи за детето, което не може да го придружи на обществени места.

По-просто казано, ако детето ви е навършило 14 години и иска да отиде на кино, театър или да хапне навън след 22:00 часа, то трябва да има документ, който да удостоверява вашето съгласие

Едни от пряко засегнатите от тази мярка са представителите на ресторантьорския бранш, коментира за Радио ВИДИН съпредседателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов:

"Това е една поредна административна тежест, за съжаление върху бизнеса и за съжаление - необмислена. Ние дадохме предложение, бяхме даже и в комисия за закрила на детето, аз лично бях и дадохме предложение, това да важи за малолетни. Има малолетни, има непълнолетни. Малолетните са до 14 години, абсолютно сме на мнение, че тези деца нямат никаква работа по ресторанти, по кафенета и т.н. Но как ще забраниме на един 16-17-годишен да отиде на кино в 20:00 часа, на прожекция, която ще свърши в 23:00 часа и след това даже в мола може да седне и да изяде една пица, защото вече в 23:05, а след три или пет месеца той ще стане на 18 и ще може да кара курсове за книжка и да кара с 300 километра в час или кола, която е 300 коня. Просто е недомислено и отново се въвежда за всички. Ние, когато бяхме в комисия, ставаше дума за нощни заведения, за където сме абсолютно "за". Но не може кафета, ресторанти, кино, театър и нощни заведения, всичко да се приравни в едно. То не е едно и също. В парка могат да си седят до 04:00 часа сутринта, без да е ясно какво се случва там... Не знам дали ще се приеме тази мярка, но ако се приеме, това ще бъде поредният закон, който няма да се спазва."

Павел Венков е собственик на ресторанти и заведения във Видин. Според него, ако се приеме разглежданата мярка, тя до голяма степен ще усложни работата на колегите му.

"Мисля, че е прекалено сурово за децата да има такава рестрикция, ако бъде разбира се приета. Ясно е, че не трябва да се сервира алкохол, но пък да не могат да излизат след 22:00 и да трябва да носят документи... Знаете, че са разсеяни и не мисля, че е редно да ги затормозяват с такива неща. А пък през летния сезон, в жегите, знаете, че хората излизат след 21:00 часа, така че за мен това е абсолютно безсмислено, глупост... Когато имаме съмнение, се изисква лична карта, но когато правилата се спазват, самите деца, като знаят, че се спазват правилата, те дори никога не искат... Едно от нашите заведения, то дори е на самообслужване, децата идват след 21:30-22:00 часа, взимат си сандвичи, карат тротинетки, защо трябва да се спира това? Мисля, че тази мярка не трябва да се приема... Ако се приеме все пак, мисля че ще има прескачане. Няма да имаме самите ние физическа възможност да изискваме това... Не съм сигурен дори, че и самите деца ще го носят това..."

Ако бъдат въведени ограниченията, те няма как да не рефлектират както върху децата, така и върху техните родители. Въпросът обаче е как? Марияна Герасимова е родител на тийнейджър и казва, че повечето родители имат доверие на децата си, знаят кога, къде и с кого излизат и една такава забрана би затруднила най-вече нея, като настойник.

"За мен това ще е тежка работа. Ако не съм си вкъщи, а той е решил да излезе, как да му дам таи декларация? За мен това дори няма как да стане, защото повечето хора, особено в големите градове, работят по 12 и повече часа и ако го няма родителят да го пусне, то детето няма как да излезе. Много е сложно, а за лятото пък въобще няма как да стане. Те като излязат навън и ги няма по 7-8 часа... Според мен тези, които измислят законите, не ги доизмислят както трябва. Противоречат си един с друг... Не виждам как например 17-годишните може да ги задържиш, те искат да излизат навън. Плюс това те са на училище до 17:00 часа, има някои до 18:00 часа, други имат и извънкласни дейности. След това се прибират, учат до 20:00 часа и решат да излязат за два часа да разпуснат, да си поприказват на кафе. Нали ги виждам по заведенията какво консумират - кафе, чай, сок... Искам да попитам и друго, като въведат тази мярка, кой ще следи за спазването ѝ? Ще ангажират отново полицията да се занимава и с тези неща ли? Да следи ресторантьорите дали са събрали декларациите и че вътре има 20 деца, а те са събрали на 5... Не мисля, че ще се спазва..."

Ограниченията не са нещо ново за някои общини в страната. Целта е обаче за промяна на национално ниво. Ако проектът влезе в сила, това значи, че следва собствениците, наемателите или ползвателите на търговски обекти, кина и театри, чиито обекти се посещават от деца, да поставят на видно място за клиентите, на входните места, табло с информация за изискванията за придружаване на деца на обществени места, включително за изискването за представяне на декларацията по образец, както и да публикуват тази информация и на поддържаните интернет платформи. Ако непълнолетните биват придружавани от някого след 22:00 часа, това значи, че придружителят е длъжен да носи пълномощно за това, дадено му от родителя на непълнолетния. Ако пък детето е с родителя си, настойникът трябва да представи документ, удостоверяващ, че детето е негово.

Проектът за тези промени е публикуван на 1 декември и се предвижда обсъждането му да продължи до 2 януари 2024 г. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05