Във видинското село Кошава се опитват да запазят плетенето на рибарски мрежи, занаят, който в миналото владеели всички рибари. Сега хората, които го практикуват се броят на пръсти, затова искат да предадат уменията си на по-младите. Майсторът на рибарски мрежи Венцислав Дионисов е вписан в националната система "Живи човешки съкровища" като носител на традиционния занаят за Кошава. Учил го от старите рибари в селото.
"Те са ме научили и така съм се привързал към риболова. После ме научиха и аз да правя мрежи. Даже понякога са ми давали, "я хвани тук иглата и почвай да кърпиш". Не знам, "ще се научиш", казват. И така като съм ги гледал тях, вече знам и аз."
Сега се надява да предаде занаята на по-младите.
"Искат да се научат, ама все викат "няма време". То не е за научаване само. Трябва да имат и мерак, защото това ще остане за тях."
По месец, два отнемало преди години плетенето на една рибарска мрежа, но с материалите, които сега се използват, става по-бързо.
"То си има чалъм. Първо плетеш броя на очите на мрежата и после почваш редовете... Това са очите. Някои им викат фани, някои им викат радина - на тези големите очи, зависи от района, където живеят. Това е платното, окото. Колкото очи е широко, толкова е дълбока мрежата. Ако са 50 очи, стават към 6 метра, 7, зависи. И ти я разделяш на половината и става около три метра, за да прави торба - като влиза рибата, да не може да излиза вече."
За риболова по Дунав сезони няма, затова и плетенето на мрежи е занаят, който се упражнява целогодишно.
"Тук се късат. Дунав е, не е язовир, за да стоят мрежите на едно място. Тук има течение. Има по Дунав разни дънери, какво ли няма по този Дунав. Аз, като видя някоя дупка в мрежата, трябва да се кърпи. Как ще ходиш със скъсани чорапи. Така е и мрежата, трябва да се поддържа."
Както за риболова, така и за плетенето на мрежите се иска постоянство и търпение, казва Венцислав Дионисов.
Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..
Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..
В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..
Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят. "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..
Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..
Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът Христо Божков :..
Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията . "Тази инициатива за закупуването на картини започна..