Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на цигулката

Добромира Димчева, цигуларка: Музиката спасява

Снимка: Анелия Гешева



В Световния ден на цигулката ви срещам с цигуларката във видинския симфоничен оркестър Добромира Димчева. Тя е музикант в Симфониета - Видин повече от 10 години. Родом е от Пловдив, учи в музикалното училище цигулка, но започва да свири от много малка, още от 6-годишна. 

"Пътят на един музикант и по-специално на един цигулар, започва в много ранна детска възраст. Обикновено, когато установят, че едно дете има качествата да се занимава с музика и родителите са избрали цигулката както инструмент, неговият творчески път започва от най-ранна детска възраст, почти всички от нас започват тогава", посочва цигуларката.

Как може да се задържи в днешно време интересът на едно дете към музикалния инструмент? Защото знаем, че днешните деца боравят с много повече информация, има много повече неща, които ги разсейват.

"Истината е, че да, много мои колеги казват, че са били лишени от удоволствието да играят и да се забавляват със своите връстници, но аз не съм от това поколение. Тъй като през 80-те години, когато растях, беше наложена една практика - едно дете може да спортува, може да си учи уроците, може да свири на музикален инструмент, да пее, да танцува, по всякакъв начин да развива всеки един талант, който притежава и разбира се там, където му е най-хубаво и най-уютно, да продължи да се развива. Затова не мога да кажа, че съм била лишена от удоволствието да си играя със своите връстници, просто всичко беше разпределено в едни нормални, здравословни граници."



Интересното е, че Добромира е имала период в живота си, в който се отказва от цигулката.

"Завърших музикалното, хвърлих цигулката и се занимавах с други неща - университет и т.н., но един слънчев ден, професията ме доведе в симфоничния оркестър във Видин и ароматът на сцената, звукът на цигулката, на целия симфоничен оркестър (...) все едно се връщаш в едно друго измерение, което аз бях загърбила, бях решила, че не искам да се занимавам повече с музиката и като ме лъхна една меланхолия, тъга как можах да го зарежа това и реших, че трябва да се върна в лоното на музиката. И буквално започнах от първи клас, да си наваксвам всичко пропуснато и имах възможността и съм благодарна на Мирослав Кръстев, че ми даде шанса да съм си у дома пак."

Последните няколко години Симфониета - Видин, след ковид кризата, беше изправена пред нови предизвикателства. Сега те реализират участия в цялата страна. Беше ми интересно да попитам Добромира, дали публиката в градовете е различна от тази във Видин. И тя беше категорична в отговора си. Да, публиката е различна навсякъде. Казва, че винаги се разбира кога една публика има отношение към музиката. За видинската Добромира казва, че винаги е имала отношение към изкуството и към музиката. Според нея Видин обича естетиката. Лом - също. Там е била една от най-старите български оперети, която е имала международна слава и в Лом все още пазят спомена за това. Публиката има изисквания какво ще се представи пред нея. Има места, където хората приемат всичко радушно, защото са зажаднели за музика и въобще за култура. Обикновено от аплаузите, от това как се променят лицата на хората в хода на един концерт, винаги може да се разбере дали им е допаднало, или не. Има и места, където публиката е по-претенциозна, пример за което е Монтана. Там оркестърът трябва да се представи в изключително добра форма, добавя цигуларката.

Макар и през годините да е имала различни професии, смятаме че Добромира е открила своето призвание и тъй, като това не е лесна задача, можем да кажем, че тя е истинска късметлийка.

"Много мои приятели ми казват, че пътят на един човек е благословия или наказание. Всички ми казват: "В твоя случай Господ те е погалил, защото ти е дал този шанс да имаш музиката!". Тя спасява, повярвайте!" 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00