Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите чакат с оптимизъм 2024 година

Снимка: Радио ВИДИН

Оценките за изминалата 2023-та са по-добри от тези преди една година. Основно, защото за пълнолетните българи тя е била по-успешна за тях и семействата им, отколкото за страната и света. Това показва социологическо проучване на агенция "Алфа рисърч". Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна със собствени средства на агенцията.

Най-успешна е 2023 година за най-младите и хората в активна възраст, както и за висшистите и жителите на столицата. Най-неудовлетворени остават пенсионерите и жителите на селата. Ако тази позитивна тенденция продължи, можем да очакваме в края на 2024 превес на позитивните над негативните оценки, какъвто не е имало от преди пандемията, обясняват от социологическата агенция. За първи път през последните 25 години позитивните оценки за страната са два пъти повече от тези за света. На фона на влошаващата се ситуация в света, случващото се у нас се усеща като по-малко драматично, обясни Геновева Петкова, социолог в "Алфа Рисърч":

"Политическата стабилност е един от факторите, който оказва съществено влияние върху оценката и равносметката на хората за това как се развиват нещата в страната. Оценката, която ние правим в края на всяка година, се базира върху три основни стълба: оценката в личен план, оценката в национален аспект и оценката в глобален план. Формалният край на 3-годишната политическа криза в страната със сформирането на редовно правителство е един от факторите, които дават основание на хората да направят една по-оптимистична в сравнение с последните няколко години оценка за това каква година изпращаме. В момента хората усещат личния си свят като най-сигурен в сравнение с другите два аспекта. Новото, което регистрираме през тази година и което наистина регистрираме за първи път, е, че България се оценява по-позитивно от глобалния свят. Всички проблеми и конфликти в глобален план, които се натрупаха през последните години, правят така, че българите се чувстват по-несигурни за това как ще се развива светът."

Очакванията за 2024 година са свързани с убедеността на хората, че те ще се справят по-добре с предизвикателствата в собствения си живот, отколкото ще се преодолеят проблемите пред България и света. Увереност, че годината ще е успешна за тях изразяват 42%, а на противоположното мнение са 19% от анкетираните. Разликата между оптимистите и песимистите е 23%, докато през миналата година тя е била едва 4%. От гледна точка на България и света „по-добра“ година очакват 33%, а „по-лоша“ 36%-38% от участвалите в изследването. 

Част от причините за повишаващия се оптимизъм е, че обществото се възстанови от ковид пандемията и се върна към нормалния ритъм на живот, както и че след три години на политическа нестабилност и поредица предсрочни избори България има редовно управление. 

"Имаме повишение в сравнително позитивната оценка за годината, което от агенцията са го обосновали с връщането на нормалния ритъм на живот. След поредицата от избори да настъпи успокоение, с което да има предвидимост за новата година и някакво относително усещане за спокойствие. Когато има политическа нестабилност, има и обществена такава, а тя се отразява дори и в най-личен план", коментира и политологът Ивайло Илиев.

Отстъплението на поредицата негативни равносметки и събуденият оптимизъм за бъдещето е безспорно добра новина в края на 2023 година, отчитат социолозите. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 1 декември 2024 година

Днес се проведе туристическата надпревара Вещица Рън , организирана BG Events & Guiding.  Осветиха новоизградения храм "Свети Николай Чудотворец" в мездренското село Ослен Криводол .  Виртуоза - гъдулар от Враца Любомир Гешковски е новият художествен ръководител на Ансамбъл „Вратица“ към читалище „Развитие“ в града. На 16 декември..

публикувано на 01.12.24 в 13:45

Господ е невидим за телесните, но видим за духовните човешки очи

Четиринадесета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че трябва да пристъпваме винаги с постоянство към Него, особено когато Му се молим и просим да удовлетвори нашите нужди. "А когато Той се приближаваше до Иерихон, един слепец седеше край пътя и просеше; и като чу да минава край него народ,..

публикувано на 01.12.24 в 08:00
Светла Буюклийска

Сдружението "Врачанските къщи" става на 4 години

Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца.  Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..

публикувано на 29.11.24 в 17:05

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21