Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите чакат с оптимизъм 2024 година

Снимка: Радио ВИДИН

Оценките за изминалата 2023-та са по-добри от тези преди една година. Основно, защото за пълнолетните българи тя е била по-успешна за тях и семействата им, отколкото за страната и света. Това показва социологическо проучване на агенция "Алфа рисърч". Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна със собствени средства на агенцията.

Най-успешна е 2023 година за най-младите и хората в активна възраст, както и за висшистите и жителите на столицата. Най-неудовлетворени остават пенсионерите и жителите на селата. Ако тази позитивна тенденция продължи, можем да очакваме в края на 2024 превес на позитивните над негативните оценки, какъвто не е имало от преди пандемията, обясняват от социологическата агенция. За първи път през последните 25 години позитивните оценки за страната са два пъти повече от тези за света. На фона на влошаващата се ситуация в света, случващото се у нас се усеща като по-малко драматично, обясни Геновева Петкова, социолог в "Алфа Рисърч":

"Политическата стабилност е един от факторите, който оказва съществено влияние върху оценката и равносметката на хората за това как се развиват нещата в страната. Оценката, която ние правим в края на всяка година, се базира върху три основни стълба: оценката в личен план, оценката в национален аспект и оценката в глобален план. Формалният край на 3-годишната политическа криза в страната със сформирането на редовно правителство е един от факторите, които дават основание на хората да направят една по-оптимистична в сравнение с последните няколко години оценка за това каква година изпращаме. В момента хората усещат личния си свят като най-сигурен в сравнение с другите два аспекта. Новото, което регистрираме през тази година и което наистина регистрираме за първи път, е, че България се оценява по-позитивно от глобалния свят. Всички проблеми и конфликти в глобален план, които се натрупаха през последните години, правят така, че българите се чувстват по-несигурни за това как ще се развива светът."

Очакванията за 2024 година са свързани с убедеността на хората, че те ще се справят по-добре с предизвикателствата в собствения си живот, отколкото ще се преодолеят проблемите пред България и света. Увереност, че годината ще е успешна за тях изразяват 42%, а на противоположното мнение са 19% от анкетираните. Разликата между оптимистите и песимистите е 23%, докато през миналата година тя е била едва 4%. От гледна точка на България и света „по-добра“ година очакват 33%, а „по-лоша“ 36%-38% от участвалите в изследването. 

Част от причините за повишаващия се оптимизъм е, че обществото се възстанови от ковид пандемията и се върна към нормалния ритъм на живот, както и че след три години на политическа нестабилност и поредица предсрочни избори България има редовно управление. 

"Имаме повишение в сравнително позитивната оценка за годината, което от агенцията са го обосновали с връщането на нормалния ритъм на живот. След поредицата от избори да настъпи успокоение, с което да има предвидимост за новата година и някакво относително усещане за спокойствие. Когато има политическа нестабилност, има и обществена такава, а тя се отразява дори и в най-личен план", коментира и политологът Ивайло Илиев.

Отстъплението на поредицата негативни равносметки и събуденият оптимизъм за бъдещето е безспорно добра новина в края на 2023 година, отчитат социолозите. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14

Галина Георгиева от Видин и нейните разностранни интереси

В "Хоби, професия" днес ви срещам с една много дейна и широко скроена дама- видинчанката Галина Георгиева. Тя е на 75 години, спомня си за многото културни дейности, в които тя се включва от малка, продължава и като голяма, а днес се опитва да не пропуска нито едно културно събитие във Видин.  От дете има интерес към много неща - пеене:..

публикувано на 02.08.24 в 15:00

В Ослен Криводол се подготвят за фестивала "Ослен Фест - селски Ренесанс"

Село Ослен Криводол се подготвя за  третия фестивал "Ослен Фест - селски Ренесанс". В четирите дни от 22 до 25 август организаторите предвиждат множество дейности и събития, насочени към съживяване на българското село като специално внимание се  на доброволчеството. Фестивалът е добър повод за среща със съмишленици и приятели, като програмата има..

публикувано на 02.08.24 в 14:10

С "Тоска" се открива деветото издание на "Опера на върховете" в Белоградчик

За девета поредна година Белоградчишките скали ще се превърнат в оперна сцена и ще посрещнат световно известни артисти. Седем постановки ще бъдат представени на започващия днес фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.   "Започваме с огромна увереност и благодарност за..

публикувано на 02.08.24 в 11:15

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в " Земята, която ни храни " отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов , представител на Софийската стокова борса в Монтана.  Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се..

публикувано на 01.08.24 в 18:30