Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Димитър Симеонов: По-хубава страна от България няма!


"България е толкова различна, толкова пъстра, няма такава прекрасна държава! Трябва да  опознаем държавата, себе си и тогава да можем да сравняваме, обратното води до изкривяване. Географията е начин на мислене, свобода, наука за различията", това е мнението на госта ми в "Калейдоскоп" проф. Димитър Трифонов Симеонов- български учен, географ и преподавател във Великотърновския университет "Свети Свети Кирил и Методий".

Родът му е от ломското село Дондуково, в което днес с много обич и вълнение се завръща. Иначе е роден в Карлово, където родителите му преди години се местят да живеят. Днес Димитър Симеонов живее във Велико Търново, преподава в университета, който той е завършил. Също там учи неговият по-голям син. 

Научните му интереси са в областите на социалната и икономическа география на България, медицинската география, регионалното развитие и туристическо райониране в България, културен туризъм, география на населението и селищната мрежа в България.

Роден е на 1 октомври 1976 г. През 1995 г. завършва средното си образование в Техникум по механотехника  "Братя Евлоги и Христо Георгиеви" - Карлово. Има желание да стане лекар, но "случайно" записва "История и география" и не съжалява. 

През 2000 г. завършва висше образование в Историческия факултет на Великотърновския университет, специалност "История и география". Веднага след завършването известно време работи като  учител в село Каравелово, по-късно като учител по история и география във Варна.

От 2012 г. е доктор в специалност "Икономическа и социална география" с тема на дисертационния труд "Аспекти на пространствената диференциация на социално-географските процеси в област Велико Търново". 
Професионалният му път е свързан с преподавателска дейност, като в периода 2002 - 2014 г. е съответно асистент, старши асистент и главен асистент, от 2014 г. е редовен доцент с тема на научния труд  "География на общественото здраве в България. Социални аспекти", а от октомври 2022 г. е и професор в катедра  "География" на ВТУ. Член е на УС на Българското географско дружество и на Българското дружество по медицинска география.


Проф. Димитър Симеонов има множество издадени публикации, статии и доклади, свързани със социално-икономическите аспекти на географията, както и монография, обвързана с общественото здраве.
Убеден е, че в България има много положителни и стойностни неща. Страната ни се нарежда сред страните в първата третина  по едно от най-добрите качества на въздуха, на климата, на брутния вътрешен продукт, на земята, на собствеността. Изключение прави демографията. 

"Дигитална раница- Моята България" е проектът, с който проф. Симеонов и неговият екип се гордеят. Проект, който се създава за неделните училища за българските деца зад граница. Това е събирателен дигитален учебник между история, география и български език. 

Проф. Симеонов беше във Видин за участие в националната научна конференция "Демографски проблеми през вековете - измервания и перспективи" .

ДОНДУКОВО 
"Всяка последна седмица на месеца пътувахме от Карлово до село Дондуково с моите родители, за да помогнем на баба и дядо. Това беше много интересно. А моето детство през летните месеци, спомените ми са прекрасни, от река Лом, от това, което можеше да видиш - един честен обикновен селски живот, който в този край е много характерен. Хората много работят, но никога не са богати. Така беше тогава... На село прочетох най-много книги, и другото нещо - читалището имаше кино и гледахме интересни филми, които идваха в село... Пътувахме до Видин, Белоградчик... Не всички познават духа на Северозапада, този край остана един от най-запазените заедно с родопския край, глобализацията ги засегна най-малко... Поддържаме си двете къщи в името на дедите ни да не паднат и да не се разрушават, но за съжаление малкият ми син почти няма спомени за село, но ще ги заведа на село..."

КАЧЕСТВОТО НА ЖИВОТ 
"За професурата си се насочих след 10 години работа към качеството на живот - теоретико-методологични и социо-географски проекции,  тоест, тематика, с която много малко хора в географските среди се занимават. А качеството на живот се оказа нещо, което е много  характерно за днешното време, за Северозапада, за Видин. Защото, поднасяйки субективните показатели, оказа се, след моите проучвания, че България винаги е в първата третина на света, в най-добрата трета - качество на въздуха, качество на  климата, качество на брутния вътрешен продукт, качество на земя, качество на  собственост. Изключение прави демографията. Оказва се, че държавата ни е положителна, а ние винаги казваме, че живеем най-зле... Не всичко е лошо, първо да погледнем позитивното и след това да обърнем внимание и на грешките си. "

ДЕМОГРАФСКАТА КРИЗА 
"Остаряването и застаряването са два различни процеса. Застаряването е свързано с годините... Но остаряването е процес, който може да засегне и хора на 20, 30 и повече години, това е остаряването по дух, по манталитет е доста по-страшно от това, че застарява населението. Аз смятам, че съм умерен, тоест вярвам, че България няма да изчезне -  по никакъв начин! 
Вярвам и моята вяра се основава на това, че работя с млади хора. Защо да емигрираме? Аз посещавам много държави и по-хубава от България - няма!
Как да се преодолее? Първо, ние в България, нямаме проблем с раждаемостта към момента, ние имаме средна европейска раждаемост, нашият проблем е във високата смъртност и във влошената ни здравна система.
Какво да се направи? На първо място, инфраструктурата, не да я чакаме 30 години, а да  я направим за 3 години, на второ място, държавна или общинска политика за стимулиране на населението - освобождаване от данъци и на трето място - не можем да си заравяме главата в пясъка и да не привличаме емигранти."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Чудното в чудесата на Божия Син

В седмата неделя след Петдесетница,  Църквата насочва нашето внимание към безспирните и безгранични Божии милости, благодеянията и чудесата, които Бог ни изпраща и дарява. "Велик е нашият Бог, който твори чудеса; и никога разказите за неговите чудеса нямат свършване. Няма очи, които да са видели всички тези чудеса; нито има език,..

публикувано на 11.08.24 в 08:00

Нова организация в Мездра подкрепя младото поколение в града

Нова младежка организация е сформирана в Мездра . "БУМ" ("Будни Устремени Мездренчани")   е екип от млади и амбициозни хора с различни професии. Един от основатели на "БУМ" е Цветослава Тодорова. Тя живее в китно село близо до град Мездра. Завършила е бакалавър "Книгоиздаване" във Факултета по журналистика и масова комуникация при Софийския..

публикувано на 09.08.24 в 14:35

Операта "Медея" оживява сред Белоградчишките скали 

Операта "Медея" от Луиджи Керубини ще бъде представена на сцената на фестивала "Опера на върховете - Белоградчишки скали" . Премиерата ѝ бе в края на февруари на сцената на Софийската опера и балет. В Белоградчик предстоят два спектакъла - днес, 9 август и утре. Тази вечер публиката ще може да види като Медея родената във Видин оперна певица..

публикувано на 09.08.24 в 11:20

Отбелязваме Световния ден на любителите на книгата

9 август е Световният ден на любителите на книгата . Всяка година на тази дата чрез различни инициативи множество държави по света насърчават любовта към четенето. Книгата е източник на знание, редовното четене обогатява нашия речник и подобрява езиковите ни умения. Днешният ден е повод да ви срещнем с писателя и общественик от Монтана  Мартен..

публикувано на 09.08.24 в 11:00

Феста на диджеите-ветерани започва във Видин

Classic Telegrafa DJ Fest  започва днес във Видин. Тазгодишното издание на фест с диджеите-ветерани е 15-то и ще продължи до11 август. В    продължение на четири вечери ще звучат вечните хитове на 80-те и 90-те години на ХХ век.  Създател на събитието е телевизионният водещ и диджей Васко Громков, който гостува в студиото на Радио Видин...

публикувано на 08.08.24 в 17:50

Реконструкцията на основния довеждащ водопровод на Видин е към своя край

Реконструкцията на основния довеждащ водопровод на Видин от помпена станция "Сланотрън" скоро ще приключи. Това е един от най-важните инфраструктурни проекти във водоснабдяването в област Видин за последните 40 години. Старите и силно корозирали стоманени тръби на близо 15-километрово трасе са заменени с нови. Линейната част на реконструкцията е..

публикувано на 08.08.24 в 15:50

Празник на малината ще се проведе в Берковския Балкан

Традиционния празник на малината организират през почивните дни в Берковския Балкан. От 9-и до 11 август за посетителите са предвидени множество мероприятия - туристически походи, беседи, музикална програма с много веселие и др. Организатори на празничните дни, които ще се проведат на почивната зона на Ком, са Община Берковица и местното дружество..

публикувано на 08.08.24 в 13:59