Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Видин, Враца и Монтана ще може да се прилага режим за държавни помощи

Актуализация на Картата на регионалните помощи в Република България бе одобрена от Правителството в края на миналата година. Това е важно за региони, които изостават в икономическото си развитие и имат сериозни структурни и демографски проблеми. На база на  статистическите данни на Евростат, България получи одобрение от Европейската комисия да прилага т.нар. режим за държавни помощи в 14 области, сред които Видин, Монтана и Враца. Това означава, че към тези области трябва да се подготвят конкретни планове, касаещи икономическото им възстановяване, като бъдат комбинирани различни източници на финансиране и различни фискални и други мерки, обясни управителят на Областния информационен център (ОИК) във Видин Мариела Савкова, като допълни, че основно обект на подобна подкрепа е частният сектор в даден регион:

"Държавната помощ всъщност представлява всички видове програми, които се изпълняват и се финансират с европейски средства, но е малко по-различна с това, че обикновено за този вид планове се подбират изключително уязвими региони, с много ниско икономическо развитие, с ниско равнище на заетост и със структурни демографски проблеми, които касаят на практика сериозно ограничаване на регионалните възможности за инвестиции. Основната цел всъщност на тази регламентация, която касае регионалната помощ, е да се гарантира, че помощите в регионите ще влияят положително върху тяхното развитие и в същото време няма да влияят отрицателно върху търговията между регионите, така че да нарушават конкуренцията в общия европейски пазар."

От режима на държавни помощи са изключени секторите на рубарство и аквакултури, селско стопанство, транспорт, широколентови мрежи, енергетика, както и сектори, които нямат пряк принос към разкриването на работни места в този тип региони. Допустимите помощи са основно за придобиване на материални и нематериални активи, разходи за заплати и комбинация от двете, обясни управителят на ОИК - Видин. Основното изискване към този вид инвестиции са да доведат до разкриването на работни места в периода на изпълнение и запазването им пет години след това.

"Тези регионални помощи се планират изцяло на национално ниво, тъй като те могат да бъдат комбинация от мерки, които да включват едновременно не само грантово или безвъзмездно финансиране, но и например освобождаване от данъци при определени условия, намаляване на социални осигуровки и друг тип преференции за съответните икономически оператори... Инвестиционната помощ може да се проедоставя едновременно по няколко схеми, както и в няколко вида. При регионалната инвестиционна помощ всъщност помощта за големи предприятия не трябва да надвишава 50% за региони от ниво 2, чийто брутен вътрешен продукт на глава от населението е под или равен на 55% за средния за Европейския съюз и втората група са 40% за региони от NUTS 2, чийто брутен вътрешен продукт на глава от населението е над 55% или равен на 65%. Праговете варират в големи граници на такъв тип инвестиции по този режим - те могат да бъдат от над 50 милиона евро до надхвърлящи 100 000 евро."

При планирането на регионалните помощи се обръща внимание на конкретни предприятия или отделен отрасъл в икономиката на даден регион, обясни Мариела Савкова:

"В един такъв план или стратегия, точно говорейки за Видин, едно предприятие, което е включено за разширяване - защото основният критерий, по който ще се проследи ефективността е да се създадат нови работни места и тези работни места след периода на инвестицията да продължат да съществуват още пет години, на това предприятие едновременно могат да се осигурят грантово финансиране в тези прагове, за които говорехме, може да му се даде възможност да има облекчена схема в социалното осигуряване на работниците, които са заети или тези, които ще бъдат ангажирани допълнително. Същото би било валидно, ако се привлича инвеститор. Това е най-благоприятното - когато още на етапа на преговорите с този инвеститор му се предложи такъв режим на мерки, така че той да бъде стимулиран... Това е помощ, която е много фокусирана - за всяка компания, за всяка фирма се предписват точно конкретни мерки..."

За да се стигне до предоставянето на регионална помощ, трябва да се започне от задълбочено проучване и планиране на основните икономически оператори в одобрените за получаване на такава помощ региони, да се мине през договаряне на ниво Европейски съюз и едва след това да започне прилагането на конкретните мерки, допълни Мариела Савкова. 
Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

И през юли продължават преходите във "Врачански Балкан"

Два прехода организира през юли Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан". Единият е еднодневен и ще бъде на 7 юли, неделя, а другият е двудневен, на 20 и 21 юли.  "На 7 юли, неделя, преходът ще бъде от квартал "Бистрец" на град Враца до пещера Леденика и след това слизането през местността Тезеро до прохода Вратцата. Самият..

публикувано на 04.07.24 в 16:41
Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк

Търсят доброволци за наблюдения на лешояди

Фондация "Екообщност" е участник в международния проект "Живот за брадатия лешояд" от миналата година. Осем партниращи си организации от България, Румъния и Испания работят за възстановяване на лешоядите като вид. Фондация от Испания осигурява птиците, които ще бъдат реинтродуцирани в българската природа. Самият проект цели връщането в природата на..

публикувано на 04.07.24 в 16:27
Патриарх Даниил, тогава все още видински митрополит, по време на изкачването на връх Миджур.

Туристически водач за срещата си с бъдещия патриарх: Впечатли ме с държанието и словото си

При организираното традиционно масово изкачване на връх Миджур преди една година се включва Видинският митрополит Даниил тогава, сега български патриарх. На върха е и Красимир Танков от Монтана- водач на туристическа група . След избирането на митрополит Даниил за български патриарх споделя във Фейсбук снимки на негово светейшество от връх Миджур и..

публикувано на 04.07.24 в 16:23
Награди и кутия за дарения от Благотворителен футболен турнир

Благотворителен турнир за семействата на загинали служители на МВР организират във Видин

Турнир по футбол на малки врати с кауза ще се проведе на 6-и и 7 юли в град Видин. Организатор на турнира е Благомир Кънчев, председател на Спортен клуб "Видапол" при Областната дирекция на МВР, в който към момента членуват над 150 служители. Преди 4 години решихме да направим една благотворителна кауза, във връзка с колегата Пламен Вълков,..

публикувано на 04.07.24 в 15:05

Кога ще възстановят двупосочното движение по булеварда около Здравната каса във Видин

Затвореното пътно платно на видинския булевард "Панония" до Районната здравноосигурителна каса продължава да затруднява придвижването във Видин. Строителните дейности в района, свързани с реконструкцията на канализационния колектор на града, започнаха още миналата година . Заради тях движението в този участък, който се явява основен вход и..

публикувано на 04.07.24 в 15:00

Белоградчик иска песента "Нашият град" за свой химн

Легендарната група "Тангра" ще изнесе самостоятелен концерт в Белоградчик на 5 юли, на централния площад. Още през далечната 1981 година музикантите пристигат в града на скалите, за да запишат видеоклип към песента си "Нашият град ". Парчето се превръща в абсолютен хит за всички времена и своеобразна емблема на Белоградчик. 43 години по-късно тази..

публикувано на 04.07.24 в 15:00
Исторически музей - Белоградчик

Конкурс за въстанието в Северозапада предизвика сериозен интерес

Първият Национален конкурс "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", организиран от Исторически музей - Белоградчик, привлече участници от цялата страна. Близо 30 творби са разгледани и оценени от журито общо за всичките категории и възрастови групи. Интересът към конкурса е важен за популяризиране на..

публикувано на 04.07.24 в 14:00