От години кметът на Градец дарява лични пари за всяко новородено дете от семейства в селото. Илия Томов започна четвърти мандат като кмет и иска по този начин да насърчи родителите да останат в селото. Опитите му да пребори демографската криза дават резултат, защото детската градина в Градец е пълна.
В началото давал по 100, после 150, а сега по 200 лева, според възможностите си.
"Това го правя с цел за да подпомагам младите семейства от една страна. От друга страна - да има дечица, за да запазим детската градина, защото от три училища - две начални и едно основно, остана само детската градина. И наистина има ефект, защото има постоянно 18, 20 деца. ...Това го правя от сърце, със желание и ще продължавам да давам."
Подкрепата е за всяко от семействата в Градец, в които е родено детенце. Условието е да живеят в селото. Полина и съпругът ѝ са получили помощ и за двете деца в семейството.
"Люсиен е първото детенце в селото, което получи тази помощ. Беше преди 11 години. Тук сме били. На детска са били и двамата. Сега учат. Големият е пети клас. Малката е първи..."
Един от най-младите жители е Рони, британски гражданин, но от години родителите му са в селото. Идват от Бристол, а в Градец открили спокойствието, което в големия град им липсвало.
"Обичам Градец", казва Кейти, майката на Рони.
Родителите на Крисия също не са от селото, но избрали да отгледат децата си в Градец. Благодарят за помощта, която са получили.
"За нас е голяма помощ. Ние сме купили столче с тези пари, които кмета ни е дал. Съответно си пътуваме до града с принцесата", казва майката Кристина.
"Обстановката е хубава. Тихо, спокойно е. Селото е голямо... Магазини има. Центърът е поддържан. Детската площадка е поддържана винаги.", обяснява Боян.
Досега кметът е отделил от заплатата си за семействата на 54 новородени дечица.
"Почти всички семейства са в селото. Те продължават. Едни дечица, които бяха в детска градина, сега са големи. Учат в отделенията, във Видин разбира се, защото тук няма училище, но те си продължават да са тук в селото."
Още три бебета очакват в Градец тази година, а през миналата е имало истински бум.
"Осем бебета се бяха родили. Обикновено са по 4, по 6, различно. Нека да има голяма раждаемост, защото смъртността е много голяма, както знаете."
Кметът на Градец разказва, че в неговите младежките години и трите училища в селото били пълни. Последното, което е затворено през 2008-ма година, сега искат да превърнат в Дом за възрастни хора, за да има и повече работа за семействата, които да останат.
"Най-важното е за младите хора да има работа, защото има ли работа, и в селото ще има живот."
Някога в Градец имало 5000 жители, когато селото било общински център, а сега е многолюдно само през ваканциите. Въпреки това има и семейства, които преди време заминали да търсят работа другаде, но наскоро са се върнали.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..