Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Хараламбов от Дъблин: Повечето българи тук започват от хотелите и кухните на ресторантите, но бързо си намират подходяща работа

| обновено на 17.01.24 в 18:00
14
Снимка: Личен архив

"В Ирландия не правят разлика ти откъде си- дали от Южна Америка или от Източна Европа- всичко зависи от самия човек и как се представя на работното си място. Повечето българи, които пристигат тук започват от кухните в ресторантите или като камериери в хотелите. Но, това се отнася само за началото от пребиваването им в Ирландия. Обикновено след това си намират подходяща и добре платена работа."

Това разказа в "Другата истина" бившият редактор в Радио Видин Николай Хараламбов, който малко повече от година живее и работи в Дъблин. Избрал е тази страна защото вече е бил там и познава добре порядките и начина на живот в нея. Днес той живее на квартира с още един видинлия и с брат си, когото е извикал малко след като се установил в Дъблин. 

"Имах късмета да пристигна в Дъблин при подсигурена квартира, а работа си намерих с помощта на приятел. Беше лесно, защото аз там си имам вече установени контакти и приятели. За някой друг обаче, който тепърва ще ходи там и няма познати, със сигурност ще му е трудно първите месеци. Повечето работа, която ще намериш там в началото е тежка физически, интензивна работа, нежелана от останалите. Но пък за човек, който трябва да започне отнякъде, тази работа е перфектна, стига да имаш желание да работиш. Дори не е нужно да знаеш английски в началото. Искаш ли обаче да напреднеш, трябва да научиш езика...

Ирландия не е за всеки. Климатът е много неприятен и хора със стари травми или някои заболявания трудно ще се приспособят. Тук непрекъснато вали и духа силен вятър, а и влагата е голяма. Почти няма слънце. 

Наричат Ирландия "Вечно зелената страна", защото има много зелени поляни и могили. И много камъни. Основно там са камъните и полетата.  Но пък има и много интересни замъци, които са добра туристическа атракция. Аз съм посещавал някои от тях. Имат също и местности, които са много красиви. Но иначе няма кой знае какво като природа. Не може да се сравнява с България. Но пък в Ирландия няма змии... "

Ирландия или Ейре - на ирландски - Поблахт нъ х'Ейрън е държава в Северозападна Европа, която заема около 5/6 от територията на остров Ирландия. Останалата 1/6 е заета от Северна Ирландия - част от Обединеното кралство. 

Ирландия е сред най-богатите, най-развитите и мирни държави в света, намираща се на пето място по БВП на глава от населението и има едно от най-високите нива на жизнен стардарт в света. Страната има висококачествена образователна система, а като истинска  демократична държава предоставя пълна свобода на словото, политическа и икономическа свобода.

Ирландия има развита и модерна икономика, фокусирана главно върху сферата на услугите и високите технологии. Тъй като държавата води политика на неутралитет, тя не е член на НАТО. Националният празник на Ирландия е "Ден на Св.Патрик", който се чества на 17 март.

Дъблин - на ирландси: Baile Átha Cliath - Балъ Аахъ Клиъх е столица и най-голям град на Република Ирландия. Главен административен център на едноименното гарфство Дъблин. Разположен е в източната част на страната, при вливането на река Лифи в Ирландско море. Градът е основан от викингите през 841 г. Наричат го Дъб Лин, което означава черен басейн.

"Интересното е, че в Дъблин са позиционирани филиали на водещи световни компании от всякакво естество. Аз работя в автомоторния бранш. Занимавам се с авточасти. Намерих тази работа чрез сайтове за обяви за работа. Не ми беше много трудно. Завършил съм Международни икономически отношения, но и в това , с което се занимавам има икономика, търговия, така че близо съм до специалността си. Фирмата, в която работя е водеща за немски камиони и автобуси, които ние внасяме за цяла Ирландия. Доволен съм от работата си, много е сериозна компанията, имаме много сериозни привилегии, хубави колективни трудови договори и много бонуси към тях. Заплатите при нас са различни- на мениджърите се плаща веднъж месечно, при нас плащат на седмица. Аз получавам повече от 500 евро седмично и заплатата си получавам обикновено в четвъртък. Така че, това е хубавият ден за мен от седмицата. Парите ми стигат да си позволя много неща, включително да прекарвам уикендите където искам в Европа. Миналото лято почивахме в Палма де Майорка с брат ми. Цената на човек със самолетните билети и хотела бе около 400 евро. Трябва да отбележа обаче, че това беше в началото на сезона- през месец май, когато цените бяха и по-ниски. За нас нямаше проблем- времето беше прекрасно, температурата бе 25 градуса и аз дори изгорях на втория ден. За храната няма да говоря- кухнята им е много добра...

Какво още да кажа - в Дъблин се чувствам добре. Работата ми харесва, колегите са приятни. Заплатата ми позволява не само да живея добре, да ходя на екскурзии, но и да спестявам. 

Връщайки се в родния Видин след година и 4 месеца, бих искал да сме по-добри хора, да мислим и за доброто на съседа ни, близкият човек до нас. И ако това стане, нещата оттам нататък ще се оправят...", пожела в края на разговора ни Николай.

Какво представлява един истински ирландски пъб, какво разказват за актьорът Колин Фарел, който живее в Дъблин, поносими ли са цените на хранителните стоки и за какво да се подготвят желаещите да заминат за Ирландия- в звуковия файл.

Снимки: Личен архив от Дъблин и Палма де Майорка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10