Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едни от най-златоносните реки са в Северозапада

Снимка: Радио ВИДИН

Северозападът е един от регионите с най-златоносните реки в страната- това показва уникална по рода си карта на златото в България. Тя е изготвена от председателя на българската асоциация на търсачите на самородно злато Кирил Стаменов и постоянно се надгражда. За направата на картата помагат геолози от Минно-геоложкия университет и ентусиасти от асоциацията. По думите на Кирил Стаменов от Берковица до Белоградчик в притоците на реките идващи от Стара планина има доста съдържание на самородно злато. Най-ярък пример са реките и притоците, които се вливат в язовир "Огоста". 

"Зоните, които са най-златоносни, аз съм ги упоменал, но една от зоните, която е най-златоносна, е Северозападна България. Може да кажем от Берковица до Белоградчик, притоците, които идват от Стара планина, защото и от другата страна има златоносни реки, мои членове съм ги карал да вземат проби и е установено, че има доста съдържание на самородно злато. В Дълги дел съм ходил, там на т.н. Грамади, където има много камъни струпани от древни времена, където са правени рудни разработки за промиване на злато. Най-голямата драга през комунизма е била на чашката на "Огоста", където е била на няколко етажа и основно е било за промиване и вадене на самородно злато... Даже в момента има остатъци от тази драга в началото на чашката на "Огоста", където продължава да промиват с драгички... Колкото и да се пълни язовир "Огоста", все има там остатъци от едно време... Тази карта е уникална, защото аз там посочвам златоносните реки, а не точно къде да отиде и да промива и да намира злато..."

Промиването в търсене на злато е хоби за много ентусиасти, но не навсякъде е разрешено да се практикува, коментира Кирил Стаменов.

"Има много ентусиасти. Не мога да смогна на членски карти.. Сега пак има голям интерес и непрекъснато има желаещи. Тук говорим само за хоби. Много е важно слушателите на БНР- Радио ВИДИН и изобщо, да знаят, че трябва да се спазва закона. Значи, хобито се практикува на местата, които не са археологически обекти, исторически обекти, природни и национални паркове и резервати... Това хоби се практикува с определени съоръжения. Като примерно продават се в магазините легенчета за проби и за промиване, улейчета малки, през които да минава водата с различни видове капани... драги, които работят на помпи и вече почнаха и с метал детектори  да търсят самородно злато по коритата на реките... С това хоби не може да се забогатее. Значи, ти можеш да си купиш улеи, драга, метал детектор, да извадиш един грам и като сметнеш колко струва и като го разпределиш бензин, гориво, ядене, то ти излиза вече - хоби, чист въздух, приятни емоции със семейство и приятели, това е най-вече... Пролетта е най-удачно да се практикува хобито, когато има вода..."

Кирил Стаменов казва, че и през тази година ще организира събор за търсачи на самородно злато и метеорити до пещерата "Леденика" над Враца.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00