Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерът: 1 януари 2025-а не е сакрална дата

Готова ли е България за еврото?

Новият закон за БНБ урежда преминаването към нова валута

Снимка: Ани Петрова

В края на миналата седмица Бюджетната комисия в парламента одобри на второ четене Закона за БНБ, който урежда статута на банката след приемането на еврото у нас. Той ще влезе в сила от въвеждането на единната валута, като текстовете са съгласувани с Европейската централна банка. 

Новият закон, който ще позволи влизането на България в Еврозоната, беше гласуван на 19 януари. 

В законопроекта не е заложена дата за влизане в Еврозоната, но целта, обявена от финансовото министерство, е това да стане на 1 януари 2025 година

Перспективата за приемане на еврото в България продължава да поражда неяснота и буди обществена тревога за жизнения стандарт, сочи изследване на "Галъп". Над 44 % избират опцията "Приемането на еврото ме кара да се чувствам по-несигурна/несигурен", при 23,5% на противоположното мнение. "Приемането на еврото не ме кара да се чувствам нито по-сигурна/сигурен, нито по-несигурна/несигурен" - тази междинна опция пък назовават 23%, а малко над 9 % признават, че не могат да определят. Няма ясни мнозинства, но изводът е, че ентусиазъм липсва. 

Основните опасения, свързани с новата валута, които изразяват видинчани, са за разяснителната кампания, чиято липсва повдига въпроси за доходите и евентуално покачване на цените.

"Така или иначе българският лев не е никаква валута, трябва да бъдем като другите европейски държави... Против съм, защото всичко е наред с нашия лев, какъв е проблемът?... Нямам големи впечатления, но може би еврото, защото да се уеднаквим с другите държави... Против съм аз, защото българският лев е символ на нашата държава. Откажем ли се от него, отказваме се от историята..."

С приетите промени в Закона за БНБ се урежда статута на еврото като парична единица, определя се дизайнът на националната страна на разменните евромонети, пускането и изваждането от обращение, замяната, обмяната и възпроизвеждането на евробанкноти и евромонети. 

Няма основания да се вярва, че цените ще се вдигнат след приемането на еврото, посочи икономистът Румен Гълъбинов. Експертът добави, че превалутирането няма да доведе до негативни тенденции. 

"С приемането на Валутния борд през 1997 година, съответно българският лев е фиксиран първо към германската марка, а след това и към еврото. По фиксиран курс. Ние днес имаме български лев, който е като евро. Курсът на българския лев не се е променял от много дълго време. От тази гледна точка - левът вече е със споделен суверенитет, точно заради Валутния борд. Влизането ни в Еврозоната и приемането на еврото е най-естественото продължение на неговото историческо развитие".

България има пет месеца, за да покрие критериите за влизане в Еврозоната. Това обяви на 19 януари зам.-финансовият министър Ивайло Яйджиев. Преди дни премиерът Николай Денков пък заяви, че България преговаря показателят за инфлацията, преди приемането на еврото, да бъде оценен по-късно през годината. Той допълни, че датата 1 януари 2025 г. за влизането ни в Еврозоната не е "сакрална".

Ще се окаже ли критерият за инфлацията препъникамък за влизане в зоната от 1 януари следващата година?

"Нямаме и висока инфлация, защото ние имахме такава, която беше над 500 % тогава. Сега се движи в здравословни нива, с изключение на годината, когато избухна войната в Украйна. Заради тази война и натрупалите се от COVID-19 пандемията - тогава целият свят изпита вълна от висока инфлация. Сега тя спада, вече 15 поредни месеца има спад в България. Ние се стремим към края на първото тримесечие на тази година да продължим ускорено да намаляваме инфлацията, за да доближим средната инфлация за Еврозоната. По този начин да разчитаме и на толеранс от ЕЦБ и еврогрупата", допълни Гълъбинов.

Управителят на БНБ Димитър Радев каза през вчерашния ден, че ако България иска да промени датата, на която иска да влезе в Еврозоната, от 1 януари догодина на друга, трябва да преговаря с европейските си партньори. Според него, индикативната дата остава началото на следващата година.

Месец след обявяването на датата за влизането ни в Еврозоната цените в магазините ще се изписват едновременно в лева и евро и това ще продължи още година след приемането на европейската валута, съобщи през почивните дни Министерският съвет в публикация на Фейсбук страницата си под хаштаг “Факти срещу дезинформацията”. От ведомството определят като фалшиви новини твърденията, че ще има шокова инфлация след приемането на еврото и дават пример с Хърватия, където още през първите месеци от влизането ѝ в Еврозоната инфлацията е намаляла. Няма да има промени в доходите и покупателната способност, уверяват от кабинета.


България продължава да работи за приемане на еврото от 1 януари 2025 г., независимо от точната дата, на която ЕК би публикувала техническия конвергентен доклад, посочват от Министерството на финансите. Засега прогнозата е докладите да бъдат публикувани седмица след предстоящите европейски избори, които ще са в началото на юни.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14

Галина Георгиева от Видин и нейните разностранни интереси

В "Хоби, професия" днес ви срещам с една много дейна и широко скроена дама- видинчанката Галина Георгиева. Тя е на 75 години, спомня си за многото културни дейности, в които тя се включва от малка, продължава и като голяма, а днес се опитва да не пропуска нито едно културно събитие във Видин.  От дете има интерес към много неща - пеене:..

публикувано на 02.08.24 в 15:00

В Ослен Криводол се подготвят за фестивала "Ослен Фест - селски Ренесанс"

Село Ослен Криводол се подготвя за  третия фестивал "Ослен Фест - селски Ренесанс". В четирите дни от 22 до 25 август организаторите предвиждат множество дейности и събития, насочени към съживяване на българското село като специално внимание се  на доброволчеството. Фестивалът е добър повод за среща със съмишленици и приятели, като програмата има..

публикувано на 02.08.24 в 14:10

С "Тоска" се открива деветото издание на "Опера на върховете" в Белоградчик

За девета поредна година Белоградчишките скали ще се превърнат в оперна сцена и ще посрещнат световно известни артисти. Седем постановки ще бъдат представени на започващия днес фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.   "Започваме с огромна увереност и благодарност за..

публикувано на 02.08.24 в 11:15

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в " Земята, която ни храни " отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов , представител на Софийската стокова борса в Монтана.  Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се..

публикувано на 01.08.24 в 18:30

Златотърсачите се събират на Национален събор край Враца

Златотърсачите на самородно злато ще се съберат на Национален събор тази събота, 3 август, в местността Леденика във Врачанския Балкан. Проявата е най-голямата по рода си у нас. Освен хора от цялата страна, се очакват гости и от други европейски държави. В рамките на събора са предвидени различни състезание за мъже, жени и деца, обясни за Радио..

публикувано на 01.08.24 в 15:50