Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се откажем ли от по-старите автомобили при по-висок данък

Снимка: Генади Цоков

Близо 80% може да бъде увеличен данъкът на по-старите автомобили. Това предвижда проект на нов Закон за насърчаване на електрическата мобилност, подготвен от Министерство на иновациите и растежа. Най-засегнати финансово биха били хората с по-стари дизелови автомобили. Като се вземе предвид, че в България такива моторни превозни средства не са никак малко, е логично много водачи да не приветстват едно такова евентуално нововъведение. Според шофьори, с които разговаряхме, автомобилът е необходимост, от която не могат да се лишат, а по-новите коли са недостъпни за тях поради по-високата им цена. 

"Вероятно 35%, ако не и 40% хората карат стари автомобили. Как може да допуснем някой пенсионер да си вземе нов автомобил?! Дори млад човек, каква работа трябва да работи да си купи нов автомобил, няма логика. Ако мен ме питат решително съм против да се увеличават данъците за стари автомобили, дизели... Как ще се откажат, няма да има автомобил. Ако живее някой на село, как ще отиде на доктор, като на село и магазини няма, и лекари няма?! Изключено... Малко ли увеличения направиха, че и данъците ще увеличават на старите автомобили. Не е редно и не е реално това нещо. Електромобил не бих си купил в никакъв случай, защото гледам разни специалисти казват зимно време малък пробег... Не е редно, то няма смисъл от данъци..."

Автомобилите, които замърсяват повече околната среда е нормално да имат по-висок данък, коментира Любомир Доросиев, заместник-председател на Асоциацията на вносителите на автомобили и търговец на коли втора ръка. Той посочи, че не само дизелите, а и бензиновите коли замърсяват, важна е категорията на автомобила. 

"Дали ще е бензин или дизел, значи замърсяването ще е еднакво, защото много е важно каква категория е автомобилът... Окей, дизелите наистина имат вече като са по-стар и имат повече изпускане на тези катализатори, като се запушат, повече изпускане на вредни газове. Но дайте да сложим в тази графа и камионите и всички тези мръсотии, които идват по улиците. Конкретно за автомобилите това е една нормална европейска практика. Нормално е да бъдат повишени, защото в годините назад беше точно обратно... Което не е реално и не е европейски, и не морално за хората, които дишат тези мръсни газове. Нормално е да се стимулира, както казват и министрите, че България била гробницата на Европа, което въобще не е вярно. В големите населени места виждате, че се карат само луксозни, само по-нови автомобили, наистина има такива в статистиките, които реално седят пред блоковете и не ги карат. Всеки има по 2, 3 автомобила, има един стар и вместо да го изхвърли, носталгично го пази и го държи пред блока. Но общо взето това е нормално да бъде повишено. И е нормално, който замърсява повече да плаща повече. В малките населени места обаче има една тенденция да се карат доста по-стари автомобили, защото наистина автомобилът е средство за предвижване до болници, до по-големи населени места, дори да отиде човек на един пазар. Там има наистина има доста старички автомобили, които хората си ги карат. Но в края на краищата не беше нормално до сега по-новите автомобили да плащат по-скъпо, а колкото е по-стара да плащат по-евтино..." 

Ще има ли сериозно увеличение на данъка на старите автомобили, предстои да научим. Проектозаконът все още не е предложен за обществено обсъждане. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Конкурс кани млади художници да нарисуват Белоградчишките скали

Млади творци от цялата страна са поканени да творят в конкурса "Белоградчик - скалната столица на България" . Творбите им ще бъдат оценени от жури и най-добрите ще бъдат показани в изложба. Конкурсът се организира за трета поредна година по инициатива на съпругата и дъщерята на скулптора Вълчо Вълчев - Йоанна Кемилева и Теодора Вълчева. Организатори са..

публикувано на 26.04.24 в 16:47

Шевиците в живота на Диана Минкова от Видин

Миналият уикенд във Видин се състоя занаятчийски базар и нямаше как да не отидем до там, за да се срещнем с някой творец. Намерихме доста талантливи местни занаятчии, с които ще ви срещаме в една поредица в идните петъци. Днес ви запознаваме с Диана Минкова от Видин, която още от времената, в които много жени бродираха гоблени, се влюбва в..

публикувано на 26.04.24 в 16:00

Йоркширският териер Оливър и обратният път към дома

Да си вземеш куче или друг домашен любимец не е лесно решение и никога не бива да бъде такова. Защото веднъж отвориш ли дома си за своя домашен любимец, той бързо става част от семейството и получава своето място в сърцето ти. И неусетно започваш да поставяш нуждите му преди собствените, така че си готов дори да се върнеш по спешност от пътуване,..

публикувано на 26.04.24 в 15:50

Видинските математици първи в състезанието "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации"

Отборът на ППМГ "Екзарх Антим I"- Видин се класира на първо място в Областния етап на Националното ученическо състезание "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации". Той ще представя област Видин на националния кръг. Събитието премина на два етапа - теоретична и практическа част.  Теоретичната част се проведе в конферентния център на..

публикувано на 26.04.24 в 14:16

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15