Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Винарски изби организират Ден на отворените врати

Снимка: https://danubeplain.com/

Винарски изби от региона на Западна и Централна Дунавска равнина организират Ден на отворените врати. Инициативата, която се осъществява по повод предстоящия празник Трифоон Зарезан, ще се проведе на 10 февруари. Това е първото съвместно събитие, организирано от избите, които са част от Винената карта на Централна и Западна Дунавска равнина. Картата, чието графично изображение е дело на художника и графичен дизайнер Росен Йорданов, е създадена с идеята да направи по-видимо виненото богатство на този регион, като същевременно даде възможност както на туристите, така и на туроператорите да планират маршрути за винен туризъм, включващи различни изби и обхващащи културно-историческите и природните забележителности в района, обясни Еми Маринова, съсобственик на винарска изба в Оряхово и един от хората, стоящи зад идеята за винената карта. Към момента в нея са включени 20 изби, които покриват общо към 11 000 декара лозя и отглеждат 13 български и 23 международни сорта:

"Преди две години, на едно винено изложение в България, дегустирахме вина с колеги, които са жури в международни винени изложения и повечето вина, които ни впечатлиха, имаха като общо, че са ни непознати и че идват от Дунавската равнина. Тогава си казахме, че жалко, че повече хора не знаят за тези изби и за техните вина. После като тръгнахме да търсим избите на картата, също си дадохме сметка, че регионът не е много познат. И, въпреки че има много забележителности, туризмът не е развит - това го доказаха и цифрите, след като прегледахме, че само 4% от туристите в страната посещават нашия регион и едва 10% от винения туризъм е насочен натам. И това въпреки всичките културни и природни забележителности като крепости, манастири, пещери, съкровища. И след разговор с няколко колеги винари, които също отбелязаха, че, за съжаление, регионът е забравен, решихме да се съберем и да си направим Винена карта с три цели. Първо, да представим избите от региона. Второ, да изброим някои от забележителностите, които могат да се посетят в нашия регион. И трето, да позволим на туроператори и посетители да направят маршрути, като комбинират различни изби и забележителности. Така се появи нашата Винена карта."

Повече от шест месеца продължила работата по съставянето на първия вариант на картата, за да се събере достатъчно информация и за забележителностите в региона, и за избите. Спецификата на тази Винена карта е, че тя обхваща много голяма територия - 20% от територията на страната, и включва 20 изби, които са много различни - при общо 11 000 декара лозя, има малки изби, които отглеждат по 20 декара, и големи изби, които отглеждат 4000 декара, разнообразни са и сортовете грозде - 13 български сорта и 23 международни, обясни Еми Маринова:

"Но всички изби, въпреки че сме толкова различни, имаме една и съща цел - да рекламираме нашия регион и да покажем какъв му е потенциалът. Започнахме с първа карта със седемнайсет изби, а сега вече се появи втора версия, където сме вече двайсет изби и Институтът по лозарство и винарство в Плевен. Така че се развиваме и даже имаме и сайт, за да може всички нови изби, които желаят да се присъединят към нашата инициатива, да могат да се включват и да не се налага всеки път да пренапечатваме картата."

Началото на годината е много важен период за лозарите, защото тогава е началото на резитбите, които са изключително важни за бъдещата реколта. Този важен момент избите от Винената карта отбелязват с организирането именно на Ден на отворените врати. Включват се седемнайсет изби, които на 10 февруари ще отворят врати за гости и ще им дадат възможност да опитат от произвежданото от тях вино, обясни още Еми Маринова:

"Наистина, началото на годината е много важен период за всички лозари, винари в Европа и в България. Защото всички празнуват началото на резитбите. И дали ще се нарече свети Винсент във Франция на 22 януари, свети Арман в Германия на 6 февруари или Трифон Зарезан в България, всички отбелязваме момента на първата резитба, която е най-важната дейност, която позволява да се оформят лозята и за бъдещата реколта. Трябва да кажем тук, че по модела на колегите от Южна България, където има вече традиция за празнуване на Трифон Зарезан, и ние искахме да направим нещо в нашия регион, в Дунавската равнина, и затова седемнайсет изби, които имат възможност да посрещнат гости, решихме да поканим всички желаещи да ни посетят и да научат повече за нашите вина. Затова за първи път организираме синхронно отворени врати в събота, 10 февруари, от 11:00 до 15:00 часа, и предлагаме по две чаши вино на посетителите. Отделно, много изби предлагат по-дълго работно време, ще има намаления, музика."

В сайта на винената карта https://danubeplain.com/ има подборна информация за Деня на отворените врати и възможностите да се комбинират посещения в няколко винарни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51