Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Климатичните промени и борбата с тях. Възможностите, които ни дава ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Възможностите за подобряване и опазване на околната среда, които ни дава Европейският съюз и как се възползва от тях България. Темите са във фокуса на епизода "Изменение на климата и опазване на околната среда" на подкаста "Европа: ново поколение".


Последиците от климатичните изменения и какво предвиждат европейските зелени политики за опазване на околната среда коментират:


Радан Кънев - евродепутат от групата на Европейската народна партия.

- Каква е европейската екологична политика въплътена в европейската зелена сделка?

- Какви са целите и ползите от Директивата за енергийните характеристики на сградите и Директивата за емисиите от промишлеността?


Драгомир Цанев- изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект".

- Защо е важно санирането и с каква скорост върви процесът на сградно обновяване в Европа и в България?


Радостина Славкова - координатор "Енергия и климат" в екологичното сдружение "За Земята".

- Какви са ползите за хората от европейските програми за чист въздух?


Емилия Пръмова - с дългогодишен опит в академичния свят, изследвайки екосистемните услуги и климатичните промени. Живее и работи в Германия.

-  Защо е важно възстановяването на екосистемите и как в Германия работят в тази посока?

- Каква роля има залесяването в борбата с климатичните промени?


Николина Иванова - специалист "Маркетинг и реклама" в Северозападно държавно предприятие /СЗДП/- Враца.

- Колко площи и с какви дървета залеси СЗДП- Враца с европейски средства?

Снимка: Светослав Велков

Изменението на климата е много сериозна заплаха и последиците от нея оказват влияние и въздействие върху множество аспекти на живота ни. Европейската политика в областта на околната среда е една от най-активните през последния мандат на ЕП и ЕК, в голяма степен въплътена в т.нар. Европейска зелена сделка. Това е огромен пакет с над 15 законодателни акта, насочени в две основни посоки. Едната е опазване на околната среда и здравето на хората от замърсители, а другата е предотвратяване или забавяне на климатичните промени, т.е. забавяне на отделянето на парникови газове. 


Санирането на сградите е със сигурност политика, която е разбираема за гражданите, защото това е нещо, което може да се усети, което намалява сметките ни за енергия след санирането на една сграда, но е една от политиките, които не са добре обяснени.


На сградния фонд се пада 40% от общото енергийно потребление в Европейския съюз. Намаляването на потреблението на енергия и използването на енергия от възобновяеми източници в сградния сектор представляват важни мерки, необходими за намаляване на енергийната зависимост на Съюза и на емисиите на парникови газове.


В стратегическите и нормативни документи на ЕС се залага темп на обновяване от най-малко 3%. В България темпът на обновяване е 0,4% годишно с оглед на инвестираните средства в размер на над 3 милиарда лева от 2015 г. Добрите примери в Европа идват от страни със същия сграден фонд и режим на собственост като у нас - балтийските републики, Чехия.


Вредните емисии, които имат парников ефект, т.е. отношение към климата, да бъдат намалени до максимум, цели голямото изменение в Директивата за емисиите от промишлеността, по която приключиха преговорите между ЕП и националните правителства. 


Качеството на въздуха е един от ключовите елементи в "Зелената сделка". Едно от решенията в посока чист въздух е замяната на ниско ефективни печки на дърва и въглища, които замърсяват атмосферния въздух с екологични такива. Над 2900 домакинства са сменили старите печки в община Видин в текущ проект на Общината.


Паралелно с програмата за смяна на печките в страната вървят и други програми като тази за саниране с мерки за енергийна ефективност, има и отделна ВЕИ програма, чиито втори етап ще започне през февруари т.г.


Възстановяването на екосистемите е от ключово значение за борбата с изменението на климата и загубата на биологично разнообразие. Около тази позиция се обединиха членовете на Европейския парламент във връзка с новия Закон за възстановяването. До 2030 година Европейския съюз (ЕС) трябва да въведе мерки за възстановяване, които да обхващат поне 20% от неговите сухоземни и морски територии, решиха евродепутатите. Окончателното гласуване на закона предстои през февруари т.г. Ако бъде приет страните членки ще трябва да предоставят на Комисията национални 2-годишни планове за възстановяване, ще трябва да показват и как постигат тези цели. Залесяването обаче не е панацея в борбата с промените в климата. Северозападно държавно предприятие - Враца като бенефициент по европроект на Оперативна програма "Околна среда" 2014-2020 г. залеси над 3600 декара държавни гори с около 680 хиляди фиданки. 


Горите в ЕС поглъщат около 11% от генерираните емисии на парникови газове всяка година. Затова е важно възстановяването на горите, както и увеличаването на горските фондове.

По публикацията работи: Полина Тодорова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинският съвет във Видин одобри ползването на спортните площадки в училищата

Толя Иванова от СДС, избрана за кмет на видинското село Слана бара на проведените на 23 юни избори, положи клетва на заседанието на Общински съвет- Видин, което се проведе днес. Кметът на Община Видин Цветан Ценков заяви, че следващия месец няма да има заседание и направи предложение: "Преди да направя предложението да ви пожелая успешна..

публикувано на 09.07.24 в 17:16

Върви прием на заявления за първо класиране след 7-и клас

Седмокласниците могат да подават заявления за първо класиране в избраните от тях учебни заведения. Общо 19 са професионалните паралелки и 9 са профилираните паралелки в област Видин , каза началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) - Видин Веселка Асенова :  "Електронно е подаването. Има училище-гнездо в ОУ "Иван Вазов" -..

публикувано на 09.07.24 в 15:00

Ученичка от Видин подреди изложба с фотографии от Брюксел

Единайсетокласничката Мария Петкова подреди изложба с фотографии в  СУ “Цар Симеон Велики“ във Видин , направени по време на пътуването ѝ до Брюксел . Снимките са 20 на брой и отразяват погледа на момичето към белгийската столица и Европейския парламент, който е разположен там.  Пътуването до Брюксел е наградата на Мария, която..

публикувано на 09.07.24 в 13:00

Обновена беседка в Осен събира малки и големи

В Осен продължават дейностите, свързани с обновяване на врачанското село. След възстановяването на стадиона, наскоро бе подновена и беседката там. Мястото за отдих е направено преди 12 години. То е в центъра на селото и в него често сядат да си починат и да си поговорят местните хора. След години ползване беседката е почти разрушена. Затова..

публикувано на 09.07.24 в 12:10

В Белоградчик посрещнаха група "Тангра" и откриха обновения летен кинотеатър

С концерт на група „Тангра“ и прожекции във възстановения летен кинотеатър в Белоградчик започнаха събитията от културната програма през лятото.  Кинотеатърът е построен преди близо 60 години и в града си спомнят за прожекциите и музикантите, които гостували на сцената.  "Почти всяка седмица имаше концерти, сръбски, "Щурците",..

публикувано на 08.07.24 в 14:24

Почитаме свети Прокопий - покровител на пчеларите

На 8 юли православната църква почита паметта на свети великомъченик Прокопий . Според народните вярвания светецът е покровител на пчеларите и е известен като Прокопий пчелар. В българския народен календар денят на великомъченик Прокопий е популярен като летния  празник на пчеларите . Празнува се в чест на пчелите и техния закрилник.  Св...

публикувано на 08.07.24 в 11:00

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00