Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дунавският регион с потенциал за включване в дестинация за винен туризъм

Снимка: Радио ВИДИН


В опит да направят винения туризъм в региона на Западна и Централна Дунавска равнина по-популярен сред туристите и туроператорите, 20 изби създадоха винена карта, включваща и културно-историческите, и природните забележителности. Вече е факт и първото съвместно събитие на участващите в картата изби - ден на отворените врати, който бе организиран на 10 февруари. 

Винарите и собствениците на изби правят всичко, което е по силите им, за да популяризират региона като дестинация за винен туризъм, но е необходима и държавна политика, защото проблемите пред развитието на винения туризъм в региона са част от по-голямата тема за проблемите пред туризма като цяло. Това коментира Еми Маринова - съсобственик на винарска изба в Оряхово и един от инициаторите за създаването на Винена карта на Западна и Централна Дунавска равнина:

"Това е само началото на нашата инициатива, за момента има повече интерес, но все още няма организирани турове... В региона има и други проблеми- инфраструктурата, ремонти на пътищата, проблеми при настаняване. Дори и да представяме тази карта, проблемът с туризма е по-глобален и трябва да се погледне като цяло... Това, което правим, не може да се извади от проблематиката с пътищата..."

Взето е решение до август 2024 година Агенция "Пътна инфраструктура" да постави табели, които да показват пътя към винените изби, след като виненият туризъм е признак като нематериално културно наследство на България:

"Това трябва да стане сега през 2024 година и се надяваме за нашия регион да е от голяма помощ, защото сме разпръснати, покриваме голяма част и ще е добре тези знаци да водят до избите ни... "

Регионът на Западната и Централна Дунавска равнина разполага с чудесни условия за лозарство и винарство, но съществуващият потенциал не е достатъчно добре развит, а усилията на местните винари да популяризират това богатство не са достатъчно подкрепени, включително от държавата, отбеляза Еми Маринова:

"Не случайно в Плевен е бил създаден първият институт по лозарство и винарство на Балканите през 1902 и петия в света. Потенциалът е там, за съжаление регионът не е дотам известен в България и в чужбина и няма много инициативи, за да се популяризира. Затова избите сами направихме тази карта, затова и организираме тези отврени врати. Искаме да поканим хората за видят колко е прекрасно при нас, как правим виното, какви сортове предлагаме... Искаме да популяризираме региона и да разкажем какъв му е потенциала. За момента нямаме много подкрепа... А вината ни са интересни, работим с общо 36 сорта в региона, 13 са български, потенциалът е огромен. Трябва ни повече реклама. Важно е да се посети една изба, така виното се свързва с преживяване..." 

През април тази година в България ще се организира международна конференция за винен туризъм, като организаторите на форума вече са посетили изби от винената карта на Западна и Централна дунавска равнина и са обещали да доведат допълнително туроператори и журналисти в този регион. Никак не е било лесно, обаче да се стигне до това посещение, разказа Еми Маринова:

"Дойдоха и бяха много впечатлени от това, което видяха... Те не знаеха кои сме, не бяха чували за нас, не можеха да си представят колко богат и красив регион сме. Има още работа, но туризма се развива, тази конференция ще помогне да се чуе за България като винена дестинация. Надяваме се и ние от Дунавската равнина, че няма да сме забравени. Има много неща, които да се посетят- и културни, и природни забележителности. Много се надяваме да се чува все повече за нас, за да видят хората какво предлагаме... "

За всички събития, които организират избите от региона, можете да се информирате от интернет страницата на Винената карта на Западна и Централна Дунавска равнина.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00