Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на община Чупрене към младите: Елате при нас!

21
Мария Тодорова, кмет на община Чупрене
Снимка: Радио ВИДИН

Екипът на Радио ВИДИН гостува на едно малко бижу в Българския Северозапад. Така атрактивно представя Чупрене Мария Тодорова, която е кмет на общината от няколко месеца. 

Село Чупрене е административен център на общината. Населеното място е разположено в подножието на Стара планина. В общината живеят 1700 души. Чупрене и Горни Лом са най-големите села, а  Протопопинци е най-малкото. 

Последното преброяване през 2022 година констатира, че жителите на село Чупрене са 434 души.

Населеното място е разположено на 20 километра от град Белоградчик и на 70 километра от град Видин. Намира се на 13 километра от границата с Република Сърбия в район, залесен предимно с букови и иглолистни гори. Климатът е типичен за планинските райони - топли дни и прохладни нощи. Общо 40 хиляди декара горски масиви притежава общината.


Мария Тодорова е кмет на общината за първи мандат, като преди това работи известно време като заместник-кмет. Завършила е специалност "Управление на човешките ресурси" и "Управление на туризма". Родена е в Чупрене, познава хората и проблемите на района. Кметският пост ѝ дава възможност да работи за развитието на този край в областите туризъм, отдих, култура, образование, разказва Мария Тодорова

"Една от основните ни цели е благоустрояването на селата. Ще получим 2 милиона лева, които ще инвестираме в асфалтиране на улици, където беше подновена водопроводната мрежа. Тази година ще бъде отворена мярка в Държавен фонд "Земеделие", с която да кандидатстваме за подмяна на водопровод във Върбово и Търговище. Следваща задача - развитието на туризма в общината. Имаме обща стратегия с община Белоградчик... Ще обърнем внимание на пещерата Десни сухи печ... Идеята е да се задържат туристите повече от един ден... Проектът за ски зона "Миджур" също не е забравен и се надяваме да се случи този проект, но това зависи от държавната политика. Планината ни е девствена, притегателна е за туристи. Ще се заемем с това да бъдат маркирани екопътеките ни и да се популяризират в социалните мрежи, ще изградим и веломаршрути. Чакаме да се отворят трансграничните проекти, по които ще кандидатстваме... Ние сме малка бутикова община... Имаме млади хора, които работят в администрацията, надяваме се да дойдат и други млади хора. Имаме изключителна природна даденост и сме отворени към младите хора. Имаме свободни къщи, които могат да закупят и да се заселят. Общината ще им помага."

Има и проблеми, които трябва да се решат - необходимостта от подмяна на амортизирания водопровод, чийто извор е на територията на Чупрене и водоснабдява Белоградчик, част от Димово и Ружинци. Липсва и банкомат, който да е от полза на местните хора. 

Социалните дейности и програми, по които работи Община Чупрене, са много. Това са "Топъл обяд", "Личен асистент", "Грижа в дома". Има три центъра за настаняване от семеен тип, и едно защитено жилище, уточнява Мария Тодорова

В Чупрене има личен лекар, който обслужва населението. Предстоят безплатни прегледи, като на място ще дойде и лаборатория. В Чупрене идва и подвижна аптека всеки ден от седмицата, без събота и неделя. 

Местното читалище се грижи за съхраняването и популяризирането на фолклорните традиции и обичаи. В началото на лятото се провежда торлашкият събор. Организацията му вече е започнала. Тази година той ще се проведе на 14-и, 15-и и 16-и юни, разказват Венеция Рангеловска и Сашка Големшинска от културната институция: 

"Надяваме се да има доста участници, около 100 колектива са били през последните години. Очакваме и гости от Сърбия... Подготвяме се за 1 март, за 8 март и общински празник на хумора на 1 април. Проблем имаме с тавана на сградата, търсим спонсорство. Библиотечната дейност е на ниво... Имаме танцов състав, който е сравнително млад, но доста активен."  

Срещнахме се и с местните хора, които разказаха за живота в селото: 

"Не е много добре, щом няма барче да пием кафе... Има пенсионерски клуб... Тук сме да се видим малко... Как се живее? Едно и също е, навсякъде е скъпо... Нищо не ни липсва, всичко си имаме... Как да се върнат младите? Като има работа... Купуват се къщи... Живеем в безтегловност, опустяла Северозападна България... Не е лошо да има автобус, аптека... Бездомните кучета не ни пречат."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49