Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на община Чупрене към младите: Елате при нас!

21
Мария Тодорова, кмет на община Чупрене
Снимка: Радио ВИДИН

Екипът на Радио ВИДИН гостува на едно малко бижу в Българския Северозапад. Така атрактивно представя Чупрене Мария Тодорова, която е кмет на общината от няколко месеца. 

Село Чупрене е административен център на общината. Населеното място е разположено в подножието на Стара планина. В общината живеят 1700 души. Чупрене и Горни Лом са най-големите села, а  Протопопинци е най-малкото. 

Последното преброяване през 2022 година констатира, че жителите на село Чупрене са 434 души.

Населеното място е разположено на 20 километра от град Белоградчик и на 70 километра от град Видин. Намира се на 13 километра от границата с Република Сърбия в район, залесен предимно с букови и иглолистни гори. Климатът е типичен за планинските райони - топли дни и прохладни нощи. Общо 40 хиляди декара горски масиви притежава общината.


Мария Тодорова е кмет на общината за първи мандат, като преди това работи известно време като заместник-кмет. Завършила е специалност "Управление на човешките ресурси" и "Управление на туризма". Родена е в Чупрене, познава хората и проблемите на района. Кметският пост ѝ дава възможност да работи за развитието на този край в областите туризъм, отдих, култура, образование, разказва Мария Тодорова

"Една от основните ни цели е благоустрояването на селата. Ще получим 2 милиона лева, които ще инвестираме в асфалтиране на улици, където беше подновена водопроводната мрежа. Тази година ще бъде отворена мярка в Държавен фонд "Земеделие", с която да кандидатстваме за подмяна на водопровод във Върбово и Търговище. Следваща задача - развитието на туризма в общината. Имаме обща стратегия с община Белоградчик... Ще обърнем внимание на пещерата Десни сухи печ... Идеята е да се задържат туристите повече от един ден... Проектът за ски зона "Миджур" също не е забравен и се надяваме да се случи този проект, но това зависи от държавната политика. Планината ни е девствена, притегателна е за туристи. Ще се заемем с това да бъдат маркирани екопътеките ни и да се популяризират в социалните мрежи, ще изградим и веломаршрути. Чакаме да се отворят трансграничните проекти, по които ще кандидатстваме... Ние сме малка бутикова община... Имаме млади хора, които работят в администрацията, надяваме се да дойдат и други млади хора. Имаме изключителна природна даденост и сме отворени към младите хора. Имаме свободни къщи, които могат да закупят и да се заселят. Общината ще им помага."

Има и проблеми, които трябва да се решат - необходимостта от подмяна на амортизирания водопровод, чийто извор е на територията на Чупрене и водоснабдява Белоградчик, част от Димово и Ружинци. Липсва и банкомат, който да е от полза на местните хора. 

Социалните дейности и програми, по които работи Община Чупрене, са много. Това са "Топъл обяд", "Личен асистент", "Грижа в дома". Има три центъра за настаняване от семеен тип, и едно защитено жилище, уточнява Мария Тодорова

В Чупрене има личен лекар, който обслужва населението. Предстоят безплатни прегледи, като на място ще дойде и лаборатория. В Чупрене идва и подвижна аптека всеки ден от седмицата, без събота и неделя. 

Местното читалище се грижи за съхраняването и популяризирането на фолклорните традиции и обичаи. В началото на лятото се провежда торлашкият събор. Организацията му вече е започнала. Тази година той ще се проведе на 14-и, 15-и и 16-и юни, разказват Венеция Рангеловска и Сашка Големшинска от културната институция: 

"Надяваме се да има доста участници, около 100 колектива са били през последните години. Очакваме и гости от Сърбия... Подготвяме се за 1 март, за 8 март и общински празник на хумора на 1 април. Проблем имаме с тавана на сградата, търсим спонсорство. Библиотечната дейност е на ниво... Имаме танцов състав, който е сравнително млад, но доста активен."  

Срещнахме се и с местните хора, които разказаха за живота в селото: 

"Не е много добре, щом няма барче да пием кафе... Има пенсионерски клуб... Тук сме да се видим малко... Как се живее? Едно и също е, навсякъде е скъпо... Нищо не ни липсва, всичко си имаме... Как да се върнат младите? Като има работа... Купуват се къщи... Живеем в безтегловност, опустяла Северозападна България... Не е лошо да има автобус, аптека... Бездомните кучета не ни пречат."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00