Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творецът Стефчо Василов - за магията на поезията

Снимка: Петко Котларски архив


Стефчо Василов от Игнатица гостува днес в "Думата имат старейшините". Той е роден през 1952 година, от 15 години живее в друго мездренско село Зверино. Завършил е техникум в Монтана, електротехник е по професия. Още от младежките години има влечение към писането, което обяснява и защо на по-късен етап от живота си решава да издаде и свои книги. Всичко започва след като показва тефтер със свои записки около 2000-та година на редактор от Зверино. 

"... След като завърших в Зверино съм работил, телефонен завод имаше. След това в телефонен сервиз във Враца до избухване на демокрацията. След това 20 г. в София, в студентски град бил до 2010 г., поддръжка там на студентстки общежития... Относно творчеството - емоции и преживелици се превърнаха в необходимост да споделя с близки, приятели и когато кръгът се ограничава почваш да работиш с белия лист образно казано. Може би от миналия век, 81-ва година се раждаше нещо, което го пишех от време на време по тефтерите. Вече към 2000-та година се появи една редактора тук от Зверино, с която споделих едно тефтерче и се зароди идеята да събера нещо в книжка, след това 2-ра, 3-та и така... Поезията ми е преди всичко лирика. Отношения към времето и обстоятелствата, преживелиците в планината... Там може би се раждат много неща, които излизат на преден план в лирика, поезия и т.н." 

До момента Стефчо Василов има 3 стихосбирки, "Полъх от Балкана" "Изповед" и "Нощни строфи". 

"Все такива, нещо жизнено, нещо свързано със семейството... То човек като се окаже малко самотен, може да изпита необходимост да изрази някакво отношение към нещата от живота и най-вече да споделя... Творчеството може би ми носи най-много някакво успокоение и баланс житейски. Защото нали, човек трябва да споделя, понякога се получава и вълшебство, защото творчеството е опонент на собствено аз... Предимно нощем творя, когато човек е най-спокоен..." 

Стефчо Василов има син, дъщеря и трима внуци. Член е на Художествено-творчески клуб "Факел" в село Зверино.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Съгласувателни процедури бавят ремонта на видинския катедрален храм

Изключително бавно вървят ремонтно-реставрационните дейности по сградата на катедралния храм "Св. Димитър" във Видин. Причината - сложността на възстановителните работи и съгласуването с Националния институт за недвижимо културно наследство на всяка процедура, обясни експертът по управление на собствеността и финансов ревизор във Видинснска света..

публикувано на 31.07.24 в 16:30

Започва новият археологически сезон в Рациария

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. Археолози започнаха спешни спасителни разкопки в най-големия некропол на Рациария 400 000 лева са осигурени от..

публикувано на 31.07.24 в 16:14

"Опера на върховете" за девета година в Белоградчик

В края на тази седмицата стартира деветото издание на Фестивала "Опера на върховете" на  Белоградчишките скали. Тази година фестивалът се провежда под мотото "100 години от смъртта  на Джакомо Пучини и 165 години от рождението му", затова в програмата са включени негови произведения, каза пред медиите  акад. Пламен Карталов- директор на..

публикувано на 31.07.24 в 16:00

платена публикация
Сватбени традиции и обичаи в България

Сватбата е един от най-важните и вълнуващи моменти в живота на всеки. В България, този специален ден е изпълнен с богатство от традиции и обичаи, които придават уникалност и колорит на събитието. Тези ритуали са красиви и символични и носят със себе си дълбок смисъл и връзка с миналото. В тази статия ще разгледаме някои от най-интересните и значими..

публикувано на 31.07.24 в 12:27

Изследване установи 60 археологически обекта в района на Лом

Близо 60 археологически обекта са регистрирани при терени издирвания през пролетта в района на Лом. Проведени са по проект на археолога на Исторически музей Лом Валери Стоичков, който след кратко боледуване ни напусна на 26 юли 2023 година, каза гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН и поясни, че..

публикувано на 31.07.24 в 11:31

В Градец събират подписка за възстановяване коритото на реката

Във видинското село Градец се задава екологичен проблем. За това алармират жителите на селото.   Става въпрос за преминаващата през Градец  река Тополовец . Към днешна дата е почти изчезнала, замърсена с наноси от кал, заблатена и без наличието растителен и животински свят.  Проблемът датира отпреди 12 години, когато са затрупани..

публикувано на 30.07.24 в 16:00

Ученици от Видин с две първи места за песен от международен фестивал

Две първи места завоюваха ученици от Видин, които участваха онлайн в Международния фестивал "Българска душа на святата земя", провел се в Израел.  Елена -Стефани  спечели първа награда в раздел за патриотична песен,    Марио Целов  бе удостоен с  награда за народна песен и за изпълнение на българска народна песен. И двамата учат в..

публикувано на 30.07.24 в 13:35