Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WWF помага на бизнеса да бъде по-добър стопанин на природното богатство

Снимка: Радио ВИДИН

Партньорствата с бизнеса са ключова част от стремежа на WWF да спомогне за постигането на мащабната промяна, от която планетата ни се нуждае повече от всякога. Мисията на WWF е да опазваме природата, така че да живеем в хармония с нея. Тъй като големите компании до голяма степен са виновни за това, което причиняват на природата, ние вярваме че, колкото повече те поемат отговорността да я пазят, толкова повече неща могат да бъдат направени заедно, каза Марина Михайлова, ръководител "Корпоративни партньорства" във WWF:

"Много големи са проблемите и предизвикателствата, че да ги правим сами, да се справяме. Затова работим с абсолютно всички, с които можем. Разбира се, имаме и доста сериозна цедка. Имаме компании, които са в т.нар. черен списък, с тях не можем да работим заедно, тъй като това, което  увреждат не може да бъде поправено през подкрепата към WWF."

Такива са например производителите на изкопаеми горива, всички компании, които се занимават с производство на петрол, продажба на петролни продукти, включително и авиокомпании, чиито отпечатък върху природата е толкова голям, че не биха могли да го заличат като подкрепят консервационната работа на WWF.

WWF не може да препоръча на компаниите как ще действат, а да предложи цели, които те да припознаят като свои и да работят заедно.

"Едно прекрасно наше партньорство, с едно електроразпределително дружество, възстановяваме крайречна гора, унищожена и изсечена река на брега на река Марица, в района на Стамболийски. Възстановяваме с местни растителни видове. Шест различни дървесни вида се опитваме да възстановим, така че да укрепват бреговете, да не може да има свличания", каза още Марина Михайлова.

Здравите брегове, укрепени с естествената растителност за района могат да предпазят от наводнения дори и селища, които са по- надолу по течението на реката. Друг пример за добро партньорство е с голяма верига кафетерии в България. Чрез законодателни мерки и с цел намаляване на употребата на еднократни пластмасови изделия е наложена такса, която ще бъде предназначена за работата на WWF по обявяване на нови защитени територии. Една от големите цели на WWF е да помага на бизнеса да бъде по-добър стопанин на споделеното богатство, което природата ни предоставя всеки ден. 

Цялото интервю с Марина Михайлова може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10