Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ресурсен учител: Няма достъпни учебници за незрящите деца в масовите училища

Снимка: Радио Видин

Няма достъпни учебници и помагала за незрящи деца, които посещават масовите училища. Образователната система не посреща нуждите им. Учебното съдържание не е адаптирано за тях, разказва Илияна Киркова, учител на деца с нарушено зрение към Регионален център за подкрепа процеса на приобщаващото образование във Враца.

"Много се тръби за така наречената дигитална раница и за възможността за достъпност до електронни материали. Напълно незрящите деца, които се обучават в масовите училища, нямат достъпни учебници и учебни помагала, особено след осми клас. Това води до много голям труд на нас като специалисти да подсигуряваме, да сканираме и да правим електронни учебници, след като издателствата ги имат. На този етап няма добра политика за това и това е един много голям проблем, особено за тези, които се явяват на държавни изпити - нито има достъпни релефни материали, нито пък има дори в електронен вид така да е достъпен материалът и полезен на ученика. Понякога издателствата помагат, някои от издателствата помагат и предоставят, но трябва да се молиш за всеки един учебник."

Според Илияна Киркова, която е и председател на Териториалната организация на Съюза на слепите за Враца, уеб средата за незрящите хора у нас все още е на твърде ниско ниво, макар и да се подобрява.

През тази учебна година в Регионалния център за подкрепа процеса на приобщаващото образование тя работи с девет деца от област Враца, които са на различна възраст - от предучилищна група до 12-и клас. Към всеки от тях се подхожда индивидуално, според нуждите му. 

"Ние в Регионален център наистина имаме възможност и предоставяме и оптични средства, с които да се увеличава шрифтът при слабо виждащите. За тези, които работят с говорящи програми, аз обработвам и правя достъпни материалите за учениците, за ДЗИ-то (държавните зрелостни изпити - бел. авт.).  Разбира се, има и големи минуси. Няма как да се създадат релефни изображения за карти по география, за атласи, за неща, които до голяма степен в самия изпит ги има като въпроси. Това наистина няма как да се преодолее със собствени сили."  

Учениците, които са незрящи, в училище покриват същите образователни стандарти като връстниците си и решават същите тестове като тях. 

"Един екранен четец няма как да разчете едно изображение, една карта или графика, или диаграма. Трябва консултант да обясни как стоят нещата, но в повечето случаи една карта, ако ученикът не бъде запознат с нея предварително, той няма как да ги направи нещата."

Според Илияна Киркова е необходима трансформация в държавните изпити за незрящите ученици - не да се намалят изискванията, а да се адаптира самият тест към техните възможности.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10