Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ресурсен учител: Няма достъпни учебници за незрящите деца в масовите училища

Снимка: Радио Видин

Няма достъпни учебници и помагала за незрящи деца, които посещават масовите училища. Образователната система не посреща нуждите им. Учебното съдържание не е адаптирано за тях, разказва Илияна Киркова, учител на деца с нарушено зрение към Регионален център за подкрепа процеса на приобщаващото образование във Враца.

"Много се тръби за така наречената дигитална раница и за възможността за достъпност до електронни материали. Напълно незрящите деца, които се обучават в масовите училища, нямат достъпни учебници и учебни помагала, особено след осми клас. Това води до много голям труд на нас като специалисти да подсигуряваме, да сканираме и да правим електронни учебници, след като издателствата ги имат. На този етап няма добра политика за това и това е един много голям проблем, особено за тези, които се явяват на държавни изпити - нито има достъпни релефни материали, нито пък има дори в електронен вид така да е достъпен материалът и полезен на ученика. Понякога издателствата помагат, някои от издателствата помагат и предоставят, но трябва да се молиш за всеки един учебник."

Според Илияна Киркова, която е и председател на Териториалната организация на Съюза на слепите за Враца, уеб средата за незрящите хора у нас все още е на твърде ниско ниво, макар и да се подобрява.

През тази учебна година в Регионалния център за подкрепа процеса на приобщаващото образование тя работи с девет деца от област Враца, които са на различна възраст - от предучилищна група до 12-и клас. Към всеки от тях се подхожда индивидуално, според нуждите му. 

"Ние в Регионален център наистина имаме възможност и предоставяме и оптични средства, с които да се увеличава шрифтът при слабо виждащите. За тези, които работят с говорящи програми, аз обработвам и правя достъпни материалите за учениците, за ДЗИ-то (държавните зрелостни изпити - бел. авт.).  Разбира се, има и големи минуси. Няма как да се създадат релефни изображения за карти по география, за атласи, за неща, които до голяма степен в самия изпит ги има като въпроси. Това наистина няма как да се преодолее със собствени сили."  

Учениците, които са незрящи, в училище покриват същите образователни стандарти като връстниците си и решават същите тестове като тях. 

"Един екранен четец няма как да разчете едно изображение, една карта или графика, или диаграма. Трябва консултант да обясни как стоят нещата, но в повечето случаи една карта, ако ученикът не бъде запознат с нея предварително, той няма как да ги направи нещата."

Според Илияна Киркова е необходима трансформация в държавните изпити за незрящите ученици - не да се намалят изискванията, а да се адаптира самият тест към техните възможности.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Авторка от Видин издаде "Моята първа детска азбука"

Излезе книгата "Моята първа детска азбука" на Ива Колева. Авторката е родом от Видин, но от дълги години живее в София. От 15 години тя е коректор и редактор на художествена литература, също и отговорен редактор към Българската национална телевизия. Любовта ѝ към книгите и поезията се заражда още от ранното ѝ детство , разказва авторката:..

публикувано на 16.12.24 в 16:42

Модните експерти разкриват кои цветове ще са актуални през 2025 г.

Дойде времето в месеца, когато си говорим за мода . И няма как с наближаването на новата година да не поговорим за цветовете, които ще бъдат актуални през 2025 година .  С  всеки нов сезон цветовете разказват различна история, вдъхновена от глобалните тенденции, обществени нагласи и търсения. 2025 година няма да бъде изключение! Тя..

публикувано на 16.12.24 в 14:00

Каква ще е съдбата на бившето училище в село Рупци?

В центъра на видинското  село Рупци , в непосредствена близост до кметството, се намира сградата на старото училище, която е в окаяно състояние.  Все по-често ставаме свидетели на рушащи се бивши учебни заведения в малките, обезлюдени населени места, а това е доста тъжно, ако се замислим как някога животът в тези здания е кипял.  Училището не..

публикувано на 16.12.24 в 13:58

Как да се справим със стреса и разходите по време на празниците

Празничният сезон носи радост, но често идва с доза стрес, породен от многобройни ангажименти, очаквания и финансово напрежение. По този повод искахме да разберем   как празниците могат да станат по-спокойни и приятни, ако следваме няколко практични съвета.  Психологическата перспектива подчертава значението на доброто планиране,..

публикувано на 16.12.24 в 13:00

"Неделник" от 15 декември 2024 година

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти . Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон , който се приема за покровител на занаятчиите. С председателя Куман Жеков за дейността на задругата, която съхранява и подпомага старите..

публикувано на 15.12.24 в 13:54

Нека всеки от нас бъде не само поканен на Божията трапеза, но и избран!

"Един човек приготви голяма вечеря и покани мнозина"  (Лука 14:16). Н а днешната Неделя единадесета след Неделя подир Въздвижение, светата Църква възпоменава  паметта на светите Праотци. Кои са тези Праотци? Това са всички старозаветни патриарси, родоначалници на Божия народ, пророците – от Адам до свети Йосиф Праведника,..

публикувано на 15.12.24 в 08:00

Как се отразяват високите цени на предпразничното пазаруване?

Наближава  най-вълшебното време от годината . Освен с празничното настроение и приятни емоции, к оледните празници са съпроводени и с много разходи, които оказват влияние върху бюджетите ни, особено в последно време, в условията на инфлация, която засяга всички сфери на нашия живот.  Попитахме видинчани как ще се се отрази ръстът на..

публикувано на 13.12.24 в 17:30