Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Планинското животновъдство - грижа да природата и туризма

Снимка: Радио ВИДИН


Може ли планинското животновъдство да помогне на туризма у нас? Огнян Петров е създател на туристически комплекс "Дядо Йоцо" край Мездра, но от години се занимава със животновъдство- не за да печели, а за да помага на природата, и на туризма в региона:

"Животновъд съм с идеята да поддържаме туризма, за да можем да поддържаме нашата природа да е по-подредена и по-красива. Като има и животни- почистваме поляните... Природата ни е много хубава, но ние я заварихме доста занемарена от захрастяване и от това, че хората в селото са поостарели... Затова бях принуден да се занимавам и с тази, иначе нехарактерна за мен дейност... Започнах с почистването на природата, защото имаме и еко пътеки, движат се туристи, но и на нас не ни харесва тази хубава природа да е толкова занемарена..."

Започнал е с 80-тина овце, произвеждал е и кисело мляко собствена марка, по-късно закупува кози, а към днешна дата отглежда двайсетина говеда в землището на Очин дол. 

За работата си Огнян Петров получава минимално подпомагане, което го държи "на нулата". Смята, че отглеждането на животни винаги е на загуба- приходите са малко, разходите са големи, затова и само съчетанието с пасища може да компенсира загубите. Недоумява защо изискванията за фермерите се променят постоянно. Тази година са глобени, защото са попаднали в графата "неактивни фермери"- това ги лишава и от малкото, което са получавали доскоро. Балканджии сме, корави сме, но отношението ни обижда, казва Огнян Петров. Според него държавата трябва да обърне внимание на планинското животновъдство, така ще се запази и биоразнообразието, трябва да има стимули и ясни правила, които не се променят постоянно. По думите му европейските изисквания трябва да се спазват, но да са пречупени през условията у нас. 

"... Не са толкова лоши, но ние ги прилагаме неправилно... Когато има промени, трябва да дадеш срок на хората да преструктурират нещата... Имам чувството, че държавата се стреми не да помага, а да санкционира земеделците... Трябва да има стимули, никой няма да се занимава с тази дейност, когато си изоставен..."

Според Огнян Петров трябва да има възможност да се правят инвестиции и за животновъдите в планината, а на.проблемите не трябва да се гледа чиновнически: 

"Малко трябва- мисъл и разум, адекватна грижа за планинското животновъдство, ясни правила, съобразени с даденостите у нас, за да се запази това, което имаме и да не пустеят планините ни", казва Огнян Петров. Категоричен е, че ще продължи, макар и със свито производство:

"Длъжни сме да продължим, извървели сме дълъг път и искаме и децата ни да вървят по него..."
 
Какви субсидии получава Огнян Петров, адекватна ли е грижата на държавата за планинското животновъдство и какво може да се промени- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00