Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Планинското животновъдство - грижа да природата и туризма

Снимка: Радио ВИДИН


Може ли планинското животновъдство да помогне на туризма у нас? Огнян Петров е създател на туристически комплекс "Дядо Йоцо" край Мездра, но от години се занимава със животновъдство- не за да печели, а за да помага на природата, и на туризма в региона:

"Животновъд съм с идеята да поддържаме туризма, за да можем да поддържаме нашата природа да е по-подредена и по-красива. Като има и животни- почистваме поляните... Природата ни е много хубава, но ние я заварихме доста занемарена от захрастяване и от това, че хората в селото са поостарели... Затова бях принуден да се занимавам и с тази, иначе нехарактерна за мен дейност... Започнах с почистването на природата, защото имаме и еко пътеки, движат се туристи, но и на нас не ни харесва тази хубава природа да е толкова занемарена..."

Започнал е с 80-тина овце, произвеждал е и кисело мляко собствена марка, по-късно закупува кози, а към днешна дата отглежда двайсетина говеда в землището на Очин дол. 

За работата си Огнян Петров получава минимално подпомагане, което го държи "на нулата". Смята, че отглеждането на животни винаги е на загуба- приходите са малко, разходите са големи, затова и само съчетанието с пасища може да компенсира загубите. Недоумява защо изискванията за фермерите се променят постоянно. Тази година са глобени, защото са попаднали в графата "неактивни фермери"- това ги лишава и от малкото, което са получавали доскоро. Балканджии сме, корави сме, но отношението ни обижда, казва Огнян Петров. Според него държавата трябва да обърне внимание на планинското животновъдство, така ще се запази и биоразнообразието, трябва да има стимули и ясни правила, които не се променят постоянно. По думите му европейските изисквания трябва да се спазват, но да са пречупени през условията у нас. 

"... Не са толкова лоши, но ние ги прилагаме неправилно... Когато има промени, трябва да дадеш срок на хората да преструктурират нещата... Имам чувството, че държавата се стреми не да помага, а да санкционира земеделците... Трябва да има стимули, никой няма да се занимава с тази дейност, когато си изоставен..."

Според Огнян Петров трябва да има възможност да се правят инвестиции и за животновъдите в планината, а на.проблемите не трябва да се гледа чиновнически: 

"Малко трябва- мисъл и разум, адекватна грижа за планинското животновъдство, ясни правила, съобразени с даденостите у нас, за да се запази това, което имаме и да не пустеят планините ни", казва Огнян Петров. Категоричен е, че ще продължи, макар и със свито производство:

"Длъжни сме да продължим, извървели сме дълъг път и искаме и децата ни да вървят по него..."
 
Какви субсидии получава Огнян Петров, адекватна ли е грижата на държавата за планинското животновъдство и какво може да се промени- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Река Дунав при гр.Видин

Видинчанка с проект за почистване на река Дунав

Светлозара Златанова е от Видин, завършила е ГПЧЕ "Йордан Радичков". Сега е студент и изучава реклама. Докато е ученик, участва в конкурс "Млад иноватор" през 2022 година. Идеята била да се създаде иновативен проект, който да е в помощ на околната среда. Като част от отбор "The Evergreens" създават робот, който може да почиства река Дунав. Не..

публикувано на 12.12.24 в 16:47

Какви усилия полага WWF да подсили популациите на есетри

По долното течение на река Дунав - на границата между България и Румъния - плуват последните размножаващи се в естествена среда популации на есетрови риби в Европейския съюз. Оцелели в продължение на 200 милиона години, днес сме на път да ги загубим. С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF разказва за тяхното неясно бъдеще.  От шестте..

публикувано на 12.12.24 в 16:41

"Нощ на прилепите" ще се проведе във Враца

На 13 декември /петък/ Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" и Регионална библиотека "Христо Ботев"- Враца ще проведат "Нощ на прилепите". Инициативата ще започне от 15.00 часа в Тийн зоната на библиотеката и ще продължи до 16.30 часа.  Събитието ще се проведе за 14-а поредна година.  Прилепите са характерен вид за "Врачански..

публикувано на 12.12.24 в 16:23

Името на Синаговци блесна в центъра на селото

Осветен, ръчно изрисуван надпис с името на Синаговци посреща жители и гости на населеното място. Изображението краси центъра на видинското село от миналата година, но за да добие завършен вид цялата стена, на която е стенописът, отскоро е осветена от водоустойчиви прожектори. Те са закупени от местен жител и са свързани чрез електрическо табло с..

публикувано на 12.12.24 в 15:55

Избират Мис и Мистър Северозапад за 2024 година

Конкурсът "Мис и Мистър Северозападна България " ще се проведе на 13 декември във Видин. Това е 19-ото поред издание и в него ще участват общо 20 момичета и момчета от Видин, Враца, Монтана, Плевен, Белоградчик, Лом, Белоградчик, Мизия, Берковица и Бяла Слатина. Повече за конкурса разказва организаторът Ивайло Йосифов:   "Конкурсът ще бъде..

публикувано на 12.12.24 в 13:23

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да..

публикувано на 12.12.24 в 11:13

След сигнали за спукани гуми започна ремонт на пътя Козлодуй-Лом

Шофьори сигнализираха за лошо състояние на пътя Козлодуй - Лом (републикански път II-11). Според водачите, с които разговаряхме, най-лошо е положението между Ковачица и Козлодуй. Допълват, че заради множеството дупки в участъка през последната седмица ежедневно е имало аварирали автомобили, със спукани гуми и повредени джанти.  Людмила Лазарова..

публикувано на 12.12.24 в 10:47