Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Граждански организации с призив да се ускори прилагането на Закона за защита от домашното насилие

Снимка: Радио Видин

35 граждански организации, обединени в Коалиция "Заедно срещу насилието", призоваха министър-председателя акад. Николай Денков, вицепремиера Мария Габриел, както и министри от кабинета, да ускорят прилагането на приетия миналата година Закон за защита от домашното насилие. В открито писмо те критикуват бавното и неефективно прилагане на промените в Закона, които бяха приети през лятото на миналата година. В писмото се посочва, че на българските институции е даден достатъчно дълъг период - цели 6 месеца, за да могат отговорните министерства, държавни органи да се подготвят и да съобразят организацията на дейността си с промените в закона. От шестте месеца на приемането не се изпълнени онези действия, които се изискват, за да може Законът пълноценно да влезе в сила от 01.01.2024-та година, коментира Катя Кръстанова, координатор "Връзки с обществеността" във фондация Асоциация "Анимус". По думите ѝ все още не е актуализиран Правилникът за прилагане на Закон за защита от домашното насилие, а Националният съвет за борба с домашното насилие е сформиран едва наскоро.

"Изобщо не е готова Наредбата за оценка на риска за съдии, което е изключително важно, за да се постановяват адекватни мерки за защита, съответно съдът да може да се ориентира по-добре. Много са нещата, които не са направени, а трябваше да бъдат направени през тези шест месеца."

 Катя Кръстанова изброи и предизвикателствата, с които трябва да се справи Националният съвет по превенция и защита от домашно насилие.

"На първо място трябва да се създаде и да се приеме Националната информационна система за домашно насилие, която да съдържа всички данни от полиция, съд и прокуратура за случаи на домашно насилие, за да могат да се синхронизират действията при случай на домашно насилие. Също така Националният съвет трябва да уреди въпроса със създаването на Национална телефонна линия, която да е към Националния съвет. Към момента Националната линия е оперирана от нас (фондация Асоциация "Анимус"), създадена е от нас  и се финансира от Министерство на правосъдието, но все пак линията трябва да е държавна и да се координира и да се наблюдава от такъв солиден орган, какъвто би бил Националният съвет за борба с домашното насилие. Трябва да се създадат услуги и да се уточни алгоритъмът, по който ще се изпълняват услугите за домашно насилие, съответно трябва да се създадат организации за да могат да бъдат финансирани проектите за услуги и за превенция на домашно насилие, които досега бяха в Министерството на правосъдието. Сега ще са към този Национален съвет. Въобще много работа го чака този Национален съвет."

Една от задачите на Националния съвет за борба с домашното насилие е да се развие обществена нетърпимост към подобни явления.

Продължава да се обслужва денонощно Националната гореща телефонна линия към Асоциация "Анимус" 0800 1 86 76, която осигурява помощ за пострадали от домашно насилие и трафик на хора, припомни Катя Кръстанова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22