Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Белоградчик търсят решение за спасяване на общинската болница

Снимка: Радио Видин



В Белоградчик търсят формула за спасяването на болницата в града. Лечебното заведение е със задължения от над 800 000 лева и все по-малко пациенти, заради което и парите по клинични пътеки не достигат, за да се покриват разходите. От две години лекарите не са получавали пълния размер на заплатите си, а при тези условия малцина остават да работят. Доктор Георги Николов е сред тях. Според него закриването на болницата в града е немислимо.


"Тя е необходима по жизнени индикации. Хората са стари, болни и бедни. Те са си свикнали тук. Познават си лекарите. Много е важно да имаш доверие на лекарите и сестрите, които те лекуват."


Тъй като болницата е общинска, съдбата ѝ е в ръцете на Общинския съвет, но при настоящите условия животът ѝ ще е кратък. С всеки месец дълговете значително нарастват, каза кметът Боян Минков.


"Разходите на болницата многократно надвишават приходите, които идват единствено и само от здравни пътеки, от здравната каса, а знаете всички, че в момента и от много години лежащо болни в Белоградчик няма, т.е. не може да има и приходи.“


Пред общинските съветници в Белоградчик беше представено предложение от частно дружество, което е готово да инвестира един милион лева, но срещу три четвърти от капитала на лечебното заведение.


"Най-важното е, че белоградчишката болница ще има бъдеще. С тези един милион лева всички лекари, сестри, персонал в болницата, които не са получавали заплати вече две години, по-точно получават само аванс с две години забавяне, ще си получат всички възнагражденията, кой каквото има да вземе, ще вземе, ще си запази работните места, по-скоро ще се увеличат работещите в болницата."


Общинският съветник Радослав Живков опонира. По думите му, не са изчерпани всички възможности за спасяване на болницата, а предложените от частното дружество условия не са изгодни.


„Вие казвате, че в Белоградчик тепърва започват да текат пари. Значи ние ще имаме пари да си оправим болницата. Вие сам казвате за 15 декара. Моята информация е за 39 декара, но нищо, нека да са 15. При сегашните цени те не плащат само земята. Сградата колко квадрата е? Това е смешна цена, която те ни предлагат. Ние не сме използвали всички наши възможности, за да стигнем до вариант да подаряваме една сграда.“


Според бившия кмет Борис Николов, болницата решава елементарни здравни проблеми, но има и социална функция. Предложи да се разшири медицинският център в града, като към него се разкрият и легла за пациенти.


"Няма човек да не иска да има едно страхотно заведение, на високо ниво, но първо не разбирам формата – законовата, как ще стане това нещо. Акционерно дружество ли? Надявам се, че впоследствие ще се коментира този въпрос. Другото нещо, което е – нашата болница, съгласен съм, в това състояние перспектива няма никаква, но нашата болница, освен че решава елементарни здравни проблеми да лекува, тя върши и социални дейности. Всички знаят, за нашето население, който е бил в тая болница, една стотинка не е платил. Моето мнение е да запазим социалния елемент. Аз две години подред предлагам на Общинския съвет да прехвърлим дейностите към медицинския център. Имаме медицински център, който няма задължения – да прехвърлим към него лабораторията и всичкото оборудване, което е закупено и може медицинският център да защити десет легла, Законът за народното здраве го разрешава, да имаме медицински център с 10 легла, който да лекува социално слаби."


Настоящият кмет репликира.


„Ако това нещо по една или друга причина не стане, след една година болницата в Белоградчик ще прилича на тази в Кула, ще прилича на техникума. Ние ще имаме една общинска сграда с 15 декара земя, която ще опустее. Ще имаме един милион и нещо задължения и никога повече няма да имаме болница, защото една болница затвори ли веднъж, трудно се отваря след това.“


Ако частното дружество обоснове намеренията си, в Общинския съвет ще бъде внесено и предложение за гласуване.


Според д-р Николов, за да се запази болницата, задълженията ѝ трябва да бъдат погасени. Неговият дълг пък е към пациентите.


„И посред нощ ме викат, и в събота, и в неделя. Винаги съм готов и винаги помагам на хората, затова хората разчитат на мен. Аз съм сърдечен лекар. Сърцето не чака понеделник да дойде.“ 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25