Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атлас представя недвижимите културни ценности в България

Дигиталната карта се разработва от екип на Националния институт за недвижимо културно наследство

Снимка: НИНКН

Атлас на недвижимите културни ценности в България е достъпен на интернет страницата на Националния институт за недвижимо културно наследство. Дигиталната карта е ефективен инструмент, който ще подпомогне работата на експертите от института, като същевременно публично достъпната информация би могла да е полезна и на по-широк кръг от институции и граждани, каза д-р Алета Гуаделли, ръководител на екипа, работещ по създаването на атласа. Към момента атласът обхваща всички обекти от списъка на световното културно наследство към ЮНЕСКО; всички археологическите резервати съгласно Закона за културното наследство; обектите, които са вписани в индикативната листа на световно наследство и други обекти, които имат определени граници и режими на опазване. Все още не са включени всички обекти, тъй като те са изключително много, обясни д-р Гуаделли. 

"С днешна дата имаме данни за над 25-30 хиляди археологически обекта на територията на България. А също така има и архитектурни обекти и архитектурни резервати, които на този етап не сме включили. Нанесени са с координати част от обектите, много малка част от обектите на територията на България - между 10 и 15%, като те са разделени на две групи: едната са пещери, другата са друг тип обекти или да кажем стандартните обекти. Просто пещерите имат по-различен статут и затова ги отделихме в отделен слой."

Целите, с които започва разработването на атласа, са разностранни и разнопосочни, обясни ръководителят на екипа:

"Първоначалната идея на атласа беше улесняване на процедурата по съгласуване. Този атлас, който вие виждате достъпен онлайн, той представя само ограничена информация, която е свързана с неговия статут. Същият този атлас има друга версия, която е достъпна само и единствено за служителите на Института - той е вързан към базата данни, съответно всеки един от обектите е обвързан с цялата налична документация за него, което го прави изключително улесняващ работата. Взехме решение да пуснем онлайн атласа, тъй като според нас изключително полезен би бил за всички общини. Има невероятна полза за самите общини да знаят къде точно са границите на обекта, тъй като атласът е интерактивен... Самите разрешителни за строежи примерно, които се издават на ниво община, може да бъде направена предварително консултация, преди да се обърнат към Националния институт за съгласуване."

Атласът ще дава възможност за справки и на хора, проявяващи интерес към закупуване на определен имот или с инвестиционни намерения за дадена територия, допълни д-р Гуадалли: 

"Това беше и причината за добавянето на последния бутон, който дава възможност всеки частен инвеститор или няма значение какъв инвеститор да качи собствения си проект и да види дали той попада в зона, която подлежи на съгласуване. Има четири възможности за качване на файл, които са много достъпни - най-достъпният от тях е kml, който може да бъде изчертан дори в Google Earth. Разбира се, атласът няма съгласувателни функции, съгласувателни функции има министърът на културата, но дори всеки, който би пожелал да си купи имот, може да провери предварително дали този имот попада в защитена територия. Това е причината да има и кадастрална подложка, което улеснява всички консултации. Естествено на този етап атласът не може да бъде използван със 100% достоверност, тъй като все още не са въведени всички обекти. Но работим усилено по въвеждането."

Националният институт за недвижимо културно наследство е с ограничен щат и затова попълването на всички обекти в атласа ще отнеме време. От Института се надяват да бъде отпуснато целево финансиране от държавата, което ще даде възможност да се ускори работата, каза още д-р Гуадалли:

"Щатните бройки са само петдесет и всъщност се опитахме да намерим някакъв начин да отделяме малко време трима човека. Съответно ние нямаме финансиране, нямаме допълнителни бройки, които да имаме възможност да наемем на граждански договори - ако това стане, ако ни бъде помогнато, предполагам, че до осемнайсет месеца ще имаме пълния набор обекти. Надяваме се на целево финансиране за граждански договори, тъй като щатът се определя с наредба от държавния бюджет и увеличаването на щатните бройки на този етап не изглежда реалистично. Но както можете да се сетите, археологическите обекти се увеличават всяка година; архитектурните - по-малък е броят на декларираните и обявените годишно. Но тук става въпрос за дългосрочна стратегия, тъй като този атлас ще има нужда от постоянно обновяване, допълване и работа по него. Така че на този етап се надяваме просто на целево финансиране."

В тестовия период екипът приема мнения и препоръки на имейл atlas@ninkn.bg. Вече са получени първите предложения и по тях се работи, каза д-р Гаудалли. Тя допълни, че няма да е възможно да се отговори на всички желания, но стремежът на екипа ще е да подобри атласа и да го направи по-интерактивен.

Повече можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00

Започна лятното училище по народно пеене

За 15-а поредна година се организира лятно училище по народно пеене , майсторски клас, с преподавател проф. Светла Станилова.  Инициативата започна на 14 юли и ще продължи до 27 юли, като тази година вместо в Монтана ще бъде в град Априлци. Децата са 30 от цяла България, има и от чужбина, а двете седмици са изпълнени с много работа и..

публикувано на 16.07.24 в 13:00

ПАГ "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина е с обновена сграда

Професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина приключи важен ремонт на първия и втория етаж на училището, който придава на сградата съвременна визия. С официално откриване завърши първият етап от ремонтните дейности.  Ремонтът се осъществява по проект "Обичам моето училище". Крайният етап на обновяването е..

публикувано на 16.07.24 в 12:00
Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина

Кога скърцането със зъби е проблем

Скърцането със зъби се получава във всички възрастови групи, но ако при децата е нещо нормално, то при възрастните може да е проблем. Това каза лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни с какво е свързано то в различните възрастови групи.  "При децата от 1 до 2,5-3 години скърцането със зъби е нещо нормално, ако родителите го..

публикувано на 16.07.24 в 09:50

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

обновено на 16.07.24 в 09:47