Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Човеци - парченца история" - филмът за великите българи



Врачанският общественик Христо Илиев ще покаже втория си филм "Човеци - парченца история" утре вечер. Това е втората част от поредицата на документалната лента "Човеци" - филмът, който бе прожектиран миналата година в областта. Провокиран от срещите си с младите, Христо Илиев забелязва, че голяма част от тях, за жалост, не знаят историята на града си. Нехаят за личностите на културния и духовния живот във Враца. Точно поради тази причина решава да направи тези филми. В "Човеци - парченца история" зрителите ще могат да видят историите на велики личности, които са живели в България и които са допринесли много за нашата история и освобождение. 

Ще имат възможността да видят доста неща, които не се знаят и не са писани в книгите, защото са използвани спомени от семействата на участниците. Във филма участват изключителни хора като Боян Ботьов, който е родственик на Христо Ботев. Участие във филма взима и Стефан Караиванов, който е родственик на Васил Левски. В лентата е заснет и родственикът на Софроний Врачански - Хари Драганов, който е оперен певец в Женевската опера. Участва и проф. Пламен Павлов, един от големите български историци, каза врачанският общественик Христо Илиев: 

"Снимките започнаха в къщата на генерал Ботев. Снимахме Боян Ботьов, който е родственик на Христо Ботев и правнук на Кирил Ботев - брата на войводата. Той е кръстен на Боян, най-малкият брат в семейство Ботьови, който умира само на 19 години в Сръбско-българската война 1885 година. Боян разказва за подвига на Христо Ботев, за фамилията и интересни факти от живота на всеки един от тях. В този дом намира смъртта си и последните си дни баба Иванка - майката на Христо Ботев. Изключителна емоция е да слушаш разказа за такъв велик българин и всички хора ще видят това във филма."

Следващият, който разказва за своя род във филма "Човеци- парченца история" е проф. д-р Петър Берон, който е родственик на Петър Хаджиберович или както всички го знаем, големият възрожденец Петър Берон, който е написал и Рибния буквар, разказва Христо Илиев и добавя:

"Петър Берон разказва за своята фамилия от Котел, за постиженията, които са постигнали през годините. Също така негов родственик пише Търновската конституция от 1879 година, а пък Петър Берон участва в подписването на сегашната 1991 година. Снимахме в Природо-научния музей в София, в който Петър Берон работи вече 60 години, така че доста интересни факти от историята ще чуят всички."

Филмът е събран в 45 минути - равни на един учебен час. В този учебен час от 45 минути е събрана голяма доза от важни неща за нашата история. Целия месец март филмът ще бъде подарен на всички училища във Враца. Развълнуван Христо Илиев посочи, че филмът ще излезе и извън пределите на България. Той ще бъде излъчен за българската общност и в Съединените американски щати и Канада през месеците март и април. Към края на нашия разговор попитах Христо Илиев, защо прави всичко това и той отговори така: 

"Всяко едно нещо, което правя е винаги на доброволни начала  и никога не съм искал да печеля или да искам пари за тези неща, защото това е за България и както Левски, Ботев и всички наши възрожденци са се борили ние днес да сме свободни, така и всички ние, хора, които искаме да правим добри дела, трябва да ги правим напълно безвъзмездно. 

Премиерата на поредицата документални филми "Човеци - парченца история" ще се състои утре, 27 февруари, от 18:00 часа, в кино "Метропол" във Враца, като входът е свободен. Който няма възможност да отиде да гледа филма утре, може да го направи на 1 март от 11:00 часа

Повече по темата чуйте в прикачения звук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Госпожа Лилия Асенова и Директор Красимира Виденова от ДГ

Професията детски учител - любов и призвание

Децата са фундаментът на обществото, затова е много важно тяхното възпитание и обучение още от ранна детска възраст. Професията детски учител  не е просто работа, тя е призвание и съдба. Професия, за която е нужно много енергия, безгранично търпение и обич. Обич, сходна с майчината. Как е избрала тази отговорна професия и как минава един работен ден за..

публикувано на 20.05.24 в 14:54

Днес е Световен ден на пчелите

На 20 май светът отбелязва Международния ден на пчелите.  Денят се отбелязва от 2018 г. по инициатива на Словенската асоциация на пчеларите с подкрепата на правителството на Словения, одобрен с резолюция на Общото събрание на ООН от 20 декември 2017 г. Целта е да се информира обществеността за значението на пчелите и пчелните продукти, както и по..

публикувано на 20.05.24 в 09:16

"Музикална зона": Шер- 10 от 10 по холивудски

  Тя е една от най-обичаните певици и актриси на всички времена. Тя е музикална и модна икона. С една дума – Шер.  Днес става на 78 и е все така ослепителна. Но годините за нея нямат никакво значение. Певицата, чието име е известно на няколко поколения, е една от най-прочутите американски звезди. Тя придобива своята популярност през 1965 година в дуото..

публикувано на 20.05.24 в 09:00

"Неделник" от 19 май 2024 година

Вкусните работи са си вкусни работи. Добрите приятели са си добри приятели. Почерпете се с череши и слушайте „Неделник“. Започваме с една ЖП история. Началото на месеца се оказа драматично за пътуването с влак в Северна България, защото от седми май започна модернизация на коловозите или т.нар. с железничарския термин "коловозно..

публикувано на 19.05.24 в 13:45

Равноапостолните жени – мироносици

Третата неделя след Пасха - на светите мироносици , която отбелязваме днес, Църквата възпоменава великата вяра на жените, наречени Мироносици, тяхното безстрашие и възнаграждаването им първи да чуят вестта за Възкресението на Иисус Христос. "В Христа Иисуса жените са равни на мъжете. През Първата световна война, когато мъжете бяха..

публикувано на 19.05.24 в 08:00

Обелязваме Деня на българския спорт

Днес на 17 май отбелязваме Деня на българския спорт и професионален празник на работещите в сферата на спорта. Денят е обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите..

публикувано на 17.05.24 в 17:06

Ново училище отваря врати във Видин наесен

Откриването му е съвместна инициатива на Видинската света митрополия и Фондация "Частно начално училище Митрополит Неофит Видински". Целта е прилагането на държавните образователни стандарти да става в среда, която цени човешката личност и съдейства  за въплъщаването в живота на децата и учениците на  непреходни християнски добродетели,..

обновено на 17.05.24 в 16:15