Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предвижда се Бонония и Рациария да бъдат включени в листата ЮНЕСКО

Снимка: Радио Видин

Над 30 обекта от територията на България, сред които са останките на античните римски градове Бонония и Рациария, са включени в индикативната листа на ЮНЕСКО като част от източния сектор на границите на Римската империя - Дунавски лимес. 

В момента се работи по досието за вписването на част от обектите, които са подбрани да влязат в съкратен списък. В него попадат и обекти, разположени на територията на област Видин. Това каза за радио Видин д-р Алета Гуаделли, старши експерт в Националния институт за недвижимо културно наследство:

"32 обекта от територията на България вече са включени в индикативната листа на ЮНЕСКО като част от източния сектор на граници на Римската империя "Дунавски лимес". Този източен сектор с днешна дата включва България, Румъния, Хърватия и Сърбия. България е водещата в кандидатурата за източния сектор. Разбира се, ние няма да можем да впишем в листата на световно наследство всичките 32 обекта. Направили сме един предварителен подбор на обектите, които ще бъдат включени, и работим по изготвяне на досие за вписването. Бонония и Рациария са предвидени за включване в листата на световното наследство."

Административно процесът отнема време, посочи д-р Гуаделли:

"Но се надяваме, ако ни позволят силите, тъй като все пак обектите са доста, в различни части на България и, както казах, ние сме просто една от страните от източния сектор, но имаме амбицията в рамките на две години, ако е възможно, на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство, да сме подали искането за вписване. Тази година предстои 46-ата сесия, тоест визирам 2025 година".

В района на Видин има още един обект, включен в индикативната листа на ЮНЕСКО, и това е пещера Магурата, напомни д-р Гуадалли. Тя изрази мнение, че още една пещера в региона има всички качества да бъде вписана на първо време в индикативната листа и това е пещера Козарника до Гара Орешец. Д-р Гуаделли обясни и каква е процедурата: 

"Първоначално, по инициатива на музея в Белоградчик или на музея във Видин, възможно е това също да са и общините, тъй като пещера Козарника е към Община Димово, трябва да бъде направена комисия за определяне на териториален обхват и на предписания за опазване. Тази комисия просто е задължителна стъпка, за да се извърви пътят нататък, който не е сигурно, че ще е успешен, но имайки предвид, че това е най-голямата с днешна дата палеолитна секвенция на Балканите и в Европа, реално има съвсем обективна възможност да се стигне до вписване. Впоследствие може да бъде пристъпено към изготвяне на документацията за първоначално запитване към ЮНЕСКО за включване в индикативната листа. Но в обозримо бъдеще това е напълно осъществимо. Както и, при наличие на капацитет и на ресурс, подготвяне на кандидатурата за преминаване на пещера Магурата от списъка на индикативната листа в списъка на световното наследство."

По настояще в България има десет обекта на световното наследство на ЮНЕСКО, седем от които са паметници на културата, а три са природни обекти. Това са Боянската църква, Мадарският конник, Казанлъшката тракийска гробница, Тракийската гробница в Свещари, Ивановските скални църкви, Рилският манастир, Античният град Несебър, Природен резерват Сребърна, Национален парк "Пирин” и Вековните букови гори на Национален парк "Централен Балкан".

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00