Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предвижда се Бонония и Рациария да бъдат включени в листата ЮНЕСКО

Снимка: Радио Видин

Над 30 обекта от територията на България, сред които са останките на античните римски градове Бонония и Рациария, са включени в индикативната листа на ЮНЕСКО като част от източния сектор на границите на Римската империя - Дунавски лимес. 

В момента се работи по досието за вписването на част от обектите, които са подбрани да влязат в съкратен списък. В него попадат и обекти, разположени на територията на област Видин. Това каза за радио Видин д-р Алета Гуаделли, старши експерт в Националния институт за недвижимо културно наследство:

"32 обекта от територията на България вече са включени в индикативната листа на ЮНЕСКО като част от източния сектор на граници на Римската империя "Дунавски лимес". Този източен сектор с днешна дата включва България, Румъния, Хърватия и Сърбия. България е водещата в кандидатурата за източния сектор. Разбира се, ние няма да можем да впишем в листата на световно наследство всичките 32 обекта. Направили сме един предварителен подбор на обектите, които ще бъдат включени, и работим по изготвяне на досие за вписването. Бонония и Рациария са предвидени за включване в листата на световното наследство."

Административно процесът отнема време, посочи д-р Гуаделли:

"Но се надяваме, ако ни позволят силите, тъй като все пак обектите са доста, в различни части на България и, както казах, ние сме просто една от страните от източния сектор, но имаме амбицията в рамките на две години, ако е възможно, на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство, да сме подали искането за вписване. Тази година предстои 46-ата сесия, тоест визирам 2025 година".

В района на Видин има още един обект, включен в индикативната листа на ЮНЕСКО, и това е пещера Магурата, напомни д-р Гуадалли. Тя изрази мнение, че още една пещера в региона има всички качества да бъде вписана на първо време в индикативната листа и това е пещера Козарника до Гара Орешец. Д-р Гуаделли обясни и каква е процедурата: 

"Първоначално, по инициатива на музея в Белоградчик или на музея във Видин, възможно е това също да са и общините, тъй като пещера Козарника е към Община Димово, трябва да бъде направена комисия за определяне на териториален обхват и на предписания за опазване. Тази комисия просто е задължителна стъпка, за да се извърви пътят нататък, който не е сигурно, че ще е успешен, но имайки предвид, че това е най-голямата с днешна дата палеолитна секвенция на Балканите и в Европа, реално има съвсем обективна възможност да се стигне до вписване. Впоследствие може да бъде пристъпено към изготвяне на документацията за първоначално запитване към ЮНЕСКО за включване в индикативната листа. Но в обозримо бъдеще това е напълно осъществимо. Както и, при наличие на капацитет и на ресурс, подготвяне на кандидатурата за преминаване на пещера Магурата от списъка на индикативната листа в списъка на световното наследство."

По настояще в България има десет обекта на световното наследство на ЮНЕСКО, седем от които са паметници на културата, а три са природни обекти. Това са Боянската църква, Мадарският конник, Казанлъшката тракийска гробница, Тракийската гробница в Свещари, Ивановските скални църкви, Рилският манастир, Античният град Несебър, Природен резерват Сребърна, Национален парк "Пирин” и Вековните букови гори на Национален парк "Централен Балкан".

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18