Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тони Баждаров: Безусловният базов доход няма мирна и демократична алтернатива

Снимка: Личен архив

Технологичният напредък и развитието на изкуствения интелект може да доведат до загубата на стотици милиони работни места в близко бъдеще, прогнозират анализатори и икономисти. Утопична идея или неизбежно решение на този социален проблем ли е въвеждането на "безусловен базов доход", т.е. всички хора да получават средства, достатъчни за нормалното им съществуване дори и да не работят? 

Тони Баждаров е роден във Враца, предприемач, политик, представител на Български съюз за директна демокрация. От 10 години е застъпник за въвеждането на базов доход за всички:

"Говоря и пиша по темата от 2013 година и съм подготвил приложен модел, който можем да въведем в България чрез промени в законите. Базовият доход е месечно бюджетно плащане към всички, които постоянно живеят на дадена територия. Той трябва да покрива поне екзистенц-минимума на съответната държава и се плаща на всички, в това число на децата чрез техните родители или попечители. Идеята е да опростим, от една страна, социалната държава, от друга страна, да я трансформираме в съответствие с новите условия. От една страна имаме навлизане на дигитализацията и на новите технологии, свързани с изкуствения интелект, а от друга страна отдавна имаме глобална конкуренция, която "натиска" заплатите надолу. България не е изолиран остров, тя се състезава с предприятия в Азия - най-вече в Китай и Виетнам. В Китай заплатите са съпоставими с нашите, но работниците са много по-производителни. Във Виетнам заплатите са три пъти по-ниски от нашите. Всичко това води до експортни цени на техните производители до 40% по-ниски от нашите, а на пазара сантименти не се допускат. Това е и причината за ниските заплати в България."

Какъв би трябвало да е размерът на безусловния базов доход в България?

"Аз съм правил разчети за 1000 лева на човек и за 7 млн. население. Разбира се, ако седна на компютъра на министъра на финансите, ще имам актуалната информация и ще мога да направя корекции. Базовият доход не е заплата, не е социална помощ, която изчезва когато си намерите работа. Това е пожизнено плащане от страна на държавата за всички, които постоянно живеят в България. Това дава възможност на хората да не хитруват, защото не губят базовия доход, когато започнат да работят или когато забогатеят. От друга страна, ако бъдат уволнени или съкратени, или фалират не се молят на чиновника да им отпусне помощ. Отиваш, показваш си личната карта, декларираш данъчен адрес на територията на България и ти дават в кратък срок специална кредитна карта, по която длъжник е бюджетът. Без солидарност между хората не можем да имаме държава."

1000 лева месечно за всеки жител на България би означавало близо 7 млрд. лева всеки месец. Откъде да дойдат тези средства?

"От ДДС и акцизи. Това са основните пера. Аз разчитам най-вече на приходите от ДДС. Разбира се, ДДС трябва да бъде с друга ставка и с обратно начисляване, както се практикува при вътреобщностните доставки между държавите членки в ЕС. Т.е. тези, които са регистриране по Закона за ДДС, купуват с нулева ставка и продават с пълната ставка, когато доставят на нерегистрирани лица. Регистрирани лица са общините, държавата, търговците и т.н. Нерегистрирани лица са крайните потребители."

Правени ли са другаде опити за въвеждане на подобен механизъм?

"Точно такъв механизъм не е въвеждан в други държави. Превени са експерименти със субсидии от бюджета временно. Най-известният експеримент беше във Финландия две години - така беше планиран, а целта беше да се експериментира с 2000 безработни и контролна група как ще се държат в обществото, получавайки, едните, базов доход, а другите - помощи. Бяха отпуснати 560 евро на месец, което за Финландия е много ниска сума, много по-ниска от това, което аз предлагам за България. Но все пак ефектът беше категорично положителен, защото хората, които получаваха базов доход, работеха повече от тези, които са на помощи, защото тези, които са на помощи им спират помощите, когато започнат да работят, а базовият доход остава. Т.е. всички заплати, дивиденти, наеми и т.н. са допълнителни доходи, а базовият доход е пожизнен и безусловен."

Това е един от упреците към подобен механизъм - че ще научи хората на мързел. Няма да има смисъл да работят, ако получават достатъчен доход, за да живеят нормално.

"Такава е мотивацията, когато получаваме помощи, но когато получаваме базов доход, го получаваме и да работим, и да не работим. Ако работодателите се притесняват, че ще им избягат работниците, можем да приложим практиката на Германия и Италия, а именно всички бенефициенти са длъжни да приемат поне едно от три предложения за работа. Ако три пъти откажат без основание, губят базовия доход, което е дисциплинираща мярка. Някой ще каже, че това вече не е безусловен доход. Базовият доход не е природно явление, той е част от обществения договор, а по всеки договор има права и задължения. Когато нарушаваш договора, приключват твоите права."

Оптимист ли сте, че подобно нещо би могло да се приложи в България?

"Да, би могло да се приложи. Аз имам списък от законите, които трябва да се променят, как да се променят и т.н., но за това е нужен мандат, мнозинство в Народното събрание, правителство, което е поело ангажимент пред избирателите да го приложи. От 2013 година насам аз чувам или гробно мълчание по темата, или откровени лъжи. КТ "Подкрепа" започна да приказва напоследък, но говорят, че трябва да се подпомагат само най-бедните, което отново разделя хората по имуществен признак и това в никакъв случай няма да промени сегашното ни отношение към държавата."

Осигуряването на безусловен базов доход в България е абсолютно непостижимо в близко бъдеще, освен ако рязко не нарасне данъчната тежест, категорични са от КТ "Подкрепа".

"Очевидно си затварят очите пред разчетите, които и на тях са им известни, защото аз публикувам публично моите разчети. Дал съм ги на всички парламентарно представени партии. Говорил съм и с техния лидер на КТ "Подкрепа", но той казва "не може така - който не работи, не трябва да яде". Да, ама думите на апостол Павел са "който не иска да работи, не трябва и да яде". Занапред все по-малко ще работят като наемни работници, а и това, че ще работят, не им гарантира високи доходи, защото конкуренцията е глобална и неотменима. Въпросите с напъните на синдикатите да натоварят работодателите със социалните функции на държавата са обречени на крах. Колкото повече натискат, толкова повече работодатели ще затварят или фалират, защото азиатската конкуренция никой не може да я спре. Или се адаптираме, или умираме горди и глупави."

Споделяте ли прогнозите, че в близко бъдеще ще има глобален проблем за намиране на работа от хората?

"Точно така е. Прогнозите са, че до 2030 година около 85% от сегашните работни места ще изчезнат, защото ще бъдат заменени от изкуствения интелект и роботи. Тогава какво ще правим с освободените работници? От друга страна, на кого ще продаваме като произвеждаме, а насреща няма платежоспособност? Освен човешка катастрофа, ще бъде и икономическа катастрофа. Тогава тези противници и мрънкала по темата базов доход не знам какво трябва да ги направим, но тогава вече ще е късно. Сега е моментът да вземем мерки, защото в България сме №1 в света по смъртност от 2015 година насам, може би от 2022 година ни изпреварва само Украйна, но тя води отечествена война, а ние без война сме №1 по смъртност. Нашите работници избягаха на запад и това е тяхно право обаче и тук трябва да се създава добавена стойност иначе няма с какво да се изхранват тези, които са останали тук. Трябва да мислим перспективно и да си променим политиката по отношение на трудовата имиграция. Призовавам тези, които са в парламента, да си променят мисленето скорострелно, защото са се заклели да служат на обществото, очевидно е, че начинът, по който му служат до този момент, ни е закотвил на последното място по развитие в ЕС и на първото място по смъртност в света. Този модел, който предлагам, няма мирна и демократична алтернатива. Все още имат възможност да вземат мерки по мирен и демократичен начин."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45