"Защото ако простите на човеците съгрешенията им и вам ще прости Небесният ви Отец. Ако ли не простите на човеците съгрешенията им и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви." (Мат. 6:14-15)
Сиропустна неделя е последната подготвителна неделя за Великия пост. Според църковния Устав разрешават се млечни храни и риба. Смисълът на древния обичай, засвидетелстван още в V век е да се отучим постепенно от вкусните ястия и без съжаление да преминем към великопостно въздържание. Според преданието, обичаят станал закон след обета, даден от византийския император Ираклий /610-641/. Той воювал с персийския цар Хозрой - завоевател на Светата земя. Императорът дал обещание на Господа, че ако го победи, ще се откаже от месото още в седмицата преди поста. Затова последната неделя преди поста се нарича сиропустна, т.е. в този ден се прекратява вкусването на млечни продукти. През тази неделя Църквата напомня в молитвите и песнопенията за грехопадението на прародителите ни, поради недоверието към думите на Спасителя и невъздържанието им. Гордостта и своеволието водят до разрушаването на първоначалната хармония,изгнанието от рая. Ние сме изгнаници и земният ни живот е търсене на онова блажено състояние....
В този ден по установен от древност обичай искаме прошка за взаимните обиди и прегрешения. Това е необходимо, за да живеем с Господа на земята и да се преселим във вечния живот. Ние желаем вечно спасение, но то е възможно само ако в сърцето ни няма обида, осъждане и неприязън, а има мир, драгоценното свещено благо, което ни дарява Сам Иисус Христос. Трябва да простим на всеки и да поискаме прошка от тези, които волно или неволно сме обидили. Иначе напразни биха били трудовете ни през настъпващия пост.Сам Господ Иисус Христос, като дава образеца на молитвата, ни призовава: "Защото ако простите на човеците съгрешенията им и вам ще прости Небесният ви Отец; ако ли не простите на човеците съгрешенията им и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви" /Мат.6:14-15/.
Св. Йоан Златоуст по повод на тези дума в една от беседите си пише следното: "С това Иисус Христос е искал да покаже, че от всичко най-много ненавижда и се отвращава в човека от злопаметността и одобрява най - много противоположната добродетел. Той поощрява последователите си към изпълнение на тази заповед с думите за предстоящата награда и вечни мъки. Той напомня за Своя Отец и за Себе Си, за да посрами онзи, който иска да бъде син на такъв Отец, а пък е звероподобен по нрав и има плътско мъдруване. Ние трябва да бъдем чада Божии не само по благодат, но и според делата ни. Нищо не ни уподобява така на Бога, както великодушното опрощаване на нанесените ни обиди и огорчения, защото и слънцето свети на зли и добри".
Началото е днешното ни покаяние, откритостта ни, готовността ни да бъдем „свои“, а не чужди едни на други, да се обичаме, дори с цената на страдания, болка и кръст; краят – това е радостта от посрещането на Пасхата Господня, посрещането на Възкресението, встъпването в Божието Царство, във вечността и в тържеството на победата! Амин.
В рубриката "Съвременна Библия" – в тази наша среща ще задам важен въпрос: "Това ли е всичко, което трябва да направиш с живота си?" Днес е благоприятно време да спреш за малко, да видиш какво правиш с живота си и после да си зададеш точно този въпрос. ,,Това ли е всичко, което трябва да направя с живота си?“ Един ден, изправени пред Бога, може би ще чуем същия въпрос, но построен в друго граматическо време: "Това ли бе всичко, което трябваше да направиш с живота си?"
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..
Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..
В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..
Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят. "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..
Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..
Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът Христо Божков :..
Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията . "Тази инициатива за закупуването на картини започна..