Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поетесата Светлана Джукова- за поезията и философията на живота

10
Снимка: радио Видин


Поезията е важна за всеки един от нас, но най-вече за хората, които творят, мислят и изразяват вътрешното си светоусещане чрез стихотворна реч. Това важи с пълна сила за събеседничката ми- поетесата Светлана Джукова.  Поезията бележи целия й творчески и житейски път, поезията я среща с разнообразни хора, най-вече такива, с които имат сходни интереси, хора, които я вдъхновяват.

Родена е на 15 април 1967 г. във видинското Ново село. Висшето си образование завършва в ЮЗУ Благоевград,  специалност “Българска филология“. Преди това завършва “Български език и литература и история“ в Педагогическия институт в Смолян. Нейни творби са публикувани в специализирани издания. Автор е и на художествено-публицистични статии и нови структурни изследвания на съвременни български автори. 
През 1996 година издава стихосбирката "Обсерватория". А през 2023 година излиза неин сборник с поезия и проза "Светлини".


С много любов си спомня за своите родители, които оформят нейното развитие като творец. И макар че баща й е икономист, а майка й счетоводител, те имат отношение към литературата и всички изкуства. 

В семейството й подкрепят огромното й желание да твори, да се учи от известни писатели и поети на творческо писане и професионализъм. Всяка седмица баща й я води във Видин в читалище "Цвят" на литературен кръжок. Самият той й дава напътствия за първите й стъпки в писането на поезия. 

Освен родителите, съществена роля в живота й изиграват видинският творец Петър Хаджипетров, по-късно и  българския поет Любомир Левчев. 
Започва да публикува във всеки брой на "Ведрина" към вестник "Червено знаме". 
В семейството й се чете много, всякаква литература, съществува интерес към изкуството като цяло, родителите й са доста критични. 
"Тяхната критичност се оказа много полезна за мен, както и напътствията им, че всяко начало е трудно. Това е давало отражение по време на следването ми, аз сякаш си представях, че те са до мен. Аз търсех тяхното одобрение и продължавам да го търся и сега. Така съм устроена от дете", споделя Светлана. 
Като ученичка в Ново село взима участие във всички извънкласни дейности. Училището за нея е като втори роден дом и прекарва там почти целия ден-  включва се в кръжоците по художествено слово, фотография, етнография, участва в танцовия състав и във всичко, което й е любопитно и я привлича. 

През 1992 година се дипломира в Благоевградския университет, специалност "Българска филология" с педагогически профил. 
Специалността, която избира не е случайна, защото определя българския език като най-мелодичния, най-красивия и най-емоционално изразителния език от всички, които е учила. Създава своята поезия само на български език, опитва се да пише и на испански, но се оказва, че не се получава. 
Решението й да живее и да работи в София е продиктувано от една единствена подбуда - да бъде в творческата атмосфера на столицата, където се събират българските писатели, обсъждат се нови книги и творби, където e  поетическият  елит на София.




Започва работа като преподавател в софийско училище, но след 5 години се връща в Ново село, за да бъде близо до родителите си, които имат нужда от помощ. По-късно решава да замине да работи в Испания, много бързо успява да научи испански, продължава с ученето на португалски. Слънчева Испания я посреща с топла усмивка и нашата героиня споделя, че в Мадрид се чувства много добре, пише активно и така сътворява втората си книга, която озаглавява "Светлини".

Днес поетесата от българския Северозапад Светлана Джукова живее и твори във Видин. Освен че пише, тя рисува- предимно пейзажи. Създава и пана. 

ДЕТСТВОТО 
"Едно дете не е длъжно да връща на родителите си всичко онова, което е получавало от тях, но това е моментът  на осъзнаване. Помагайки, влизаме в ролята на отговорни хора. И точно това направих аз..." 


ПОЕЗИЯТА НА ДЖУКОВА 
"За първата книга "Обсерватория" средства не ми бяха необходими. Моят редактор е покойният Андрей Андреев, а той е от нашия край, от село Раковица, той работеше в издателство "Анубис", а собственикът на издателството беше Николай Табаков, който също е от Видин. Това бяха мои приятели, те ми предложиха да я издам. Аз направих подбора си. Нарича се "Обсерватория", но не е кръстена на нашата обсерватория в Белоградчик, а заради испанския глагол "обсервар", което означава поглъщам, приемам. Всичко, акумулирано от мен, е вкарано в първата книга...
... Само мога да кажа едно - че във всяка една творба, ако аз не съм успяла да вградя мисъл - философия, просто тя не е моя.  Моят стремеж е бил и винаги ще бъде да вграждам в нещата си, които пиша, максимално философия..." 



РИСУВАНЕТО 
"Не се осмелявах да рисувам, затова се занимавах с приложно изкуство, започнах с изработването на пана още като ученичка. Но в Испания и това реализирах. Там има много хубави задруги за изработване на таписес, пана. Аз отидох в една задруга, сравних своите техники с техните, оказаха се едни и същи. И там изработих първото си пано "Бял зимен пейзаж", купи го един французин. Всъщност то е едно реалистично произведение, в Испания реализмът се котира. И така от приложното изкуство започнах да рисувам и в момента рисувам..."


Повече чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30