Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мозаечна икона краси входа на старинния храм във Върбово

Иконата е изработена и дарена от д-р Петкана Поломска

7
Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Старинната църква "Св. Йоан Кръстител" в село Върбово в община Чупрене вече има мозаечна икона на входа. Иконата изобразява Св. Йоан Кръстител и е изработена и дарена от стоматолога д-р Петкана Поломска.  Църквата във Върбово е считана за най- старата в област Видин и е с изключително интересна иконопис. 

През септември миналата година на една от срещите на хората от Върбово, които сдружение "Ботев Върбово" организира, д-р Поломска предлага да изработи от мозайка иконата, която трябва да е над вратата на църквата.  Преди това е имало литографско изображение на светеца, което от годините е силно увредено. Само 6 месеца по-късно иконата от мозайка е готова и монтирана на мястото. 

Изработването на мозайки е хоби на д- р Поломска, но това е първата икона която тя прави. 

"Използвала съм само естествените цветове на камъните", сподели тя:

"Всички от сдружението знаят, че се занимавам с мозайка. На септемврийската среща сатана дума, че може да се изработи. Постарах се да пресъздам същото, което е било на старото изображение. Разликата е в това, че аз работех само с естествен камък, тъй като църквата е много стара. Тук беше трудното, защото да се пресъздаде всичко цветово само с естествен камък, е трудно. Аз се занимавам доста време с мозайка, чисто любителски и общо взето всички каменари от Видин до Благоевград са ми приятели. Имам една доста сериозна сбирка като цветове. Лицето е от веронски камък от Верона, мрамор. Дрехите и крилете са също от веронски камък. Съобразила съм се се да има повече автентика. Надявам се да съм успяла и благодаря за доверието на хората от Върбово."

Във Върбово се радват, че на големия християнски празник Великден, когато в селото ще има повече хора, ще могат да видят и иконата на входа. Предстои  да бъде почистен районът около храма, каза кметският наместник Румен Стоянов

"Лично желание изяви. Д-р Поломска е известна, че прави красиви мозайки. Получи се много красиво. Предстои почистване около църквата защото очакваме Великден. Винаги има свещи вътре и в кметството, и ключове има при мен и при човек, който  е до църквата. Който желае може да я посети."

Специално за Радио ВИДИН, отец Рафаил, архиерейски наместник на Белоградчишка духовна околия сподели, че подобни икони на входа не са прецедент в църквите, но е хубаво, че е използвана мозаечна техника, която е от естествен камък. Предстои на Великден да бъде осветена иконата пред жителите и гостите на китното село Върбово. 

Храмът е типичен представител на църковното строителство по българските земи от XV-XVII в. Външният му вид е доста безличен - схлупен и полувкопан. Строен е така, че да бъде мъчно забележим за погледа на турците, но за сметка на това е постигнато едно остроумно вътрешно пространствено въздействие, далеч по-добро от външното.

По план църквата представлява здрава каменна сграда, еднокорабна, с голяма полукръгла апсида, с два прозореца на южната стена и с вход от запад. Размерите на постройката са: дължина - 7,50 м; широчина - 5,90 м; дебелина на стените - 0,90 м. Полуцилиндричният свод е покрит отвън с каменни плочи. Вътрешното пространство се пресича с дебели дървени обтегачи, поставени доста ниско. В олтарното пространство, на източната стена, са традиционните ниши за протезис и диаконикон, а на северната стена - умивалнята. Към средновековната църква по-късно е била добавена паянтова нартика от запад, но днес тя не съществува.

Цялата вътрешност на църквата е изписана със стенописи. Днес в по-голямата си част са добре запазени, като изключение правят тези на свода, които са с малки поражения, появили се на тавана от протекли води. Живописната украса на храма е една от редките творби от средата на XVII в., особено ценна по художественото си и техническо изпълнение.

По публикацията работи: Екип на Радио ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16