Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюджет за всяко едно село

Снимка: Радио ВИДИН

Финансова самостоятелност при управлението на кметствата - не за първи път настояват за такава възможност кметовете на малките населени места. 

Всяко едно село в община Белоградчик ще получи собствен бюджет. Решението е гласувано от Общинския съвет, средствата са заложени в тазгодишния бюджет на Общината. 

"Заложихме в тазгодишния бюджет на Община Белоградчик 175 хиляди лева за кметствата в общината, което означава, че всяко едно село в зависимост от броя на жителите си ще получи средства. Солидарно сме ги разпределили", каза кметът на  Белоградчик Боян Минков.

Целта е до всеки жител на всяко едно населено място в общината да достигнат средства. Не може само град Белоградчик да се развива, а селата не, допълни Боян Минков. Всеки кметски наместник трябва да докаже за какво ще използва парите, тогава ще му бъдат преведени и с фактура ще се отчита в счетоводството на Общината. С бюджета не е възможно да се правят сериозни ремонти, те ще бъдат ангажимент на общината, каза още Боян Минков.

Кметът на град Дунавци, съставна част на община Видин, няма бюджет. Димчо Скорчев е и заместник-председател на Националното сдружение на кметовете на кметства. Казва, че сдружението успява да свали изборния праг от 350 на 100 души. От сдружението настояват и кметствата по населени места да имат отделни бюджети.

"Действително това, което се борихме го постигнахме - за изборния праг. Това ни е втората задача сега и аз се надявам, че на много места е постигнато. Надявам се скоро да бъде и във Видин постигнато. Многократно съм го обяснявал пред колегите - кметове в община Видин, пред кмета на общината и всичко е тенденция, т.е. всичко е в бъдеще време. Не само общинският център има необходимост от финансови средства. Когато приеха бюджета и аз, както винаги, се случи пак да се явя като опозиция за това, че на малките населени места дават съвсем малко финансиране."

За кметство Дунавци са определени 100 000 лева. Градът е с население от 2000 души и парите няма да стигнат, смята Димчо Скорчев.

В Сдружението на кметовете на кметства членува и кметът на село Старопатица, община Кула Николай Николов. Казва, че в много общини от страната кметствата разполагат със собствени средства, за разлика от тези в община Кула.

"Ние искаме всяко кметство да си има собствен бюджет, който направо да си е определен от държавния бюджет и да си се знае, че всяко кметство си разполага с определена сума пари, която може да харчи по какъвто начин реши. На общоселско събрание да се реши какво да се прави с тези пари. Сега по решение на Общински съвет може всичките пари да бъдат пренасочени в общинския център и в кметствата да няма заделени пари. Тогава кметовете на кметства не могат да направят нищо. Въпреки че са избрани, въпреки всичко, те не разполагат със собствен бюджет", смята Николай Николов.

249 са жителите на село Старопатица. През лятото порой, който мина през селото, наруши целостта на 9 улици. С докладна кметът ги е заявил за ремонт. Николай Николов каза още, че две улици са пуснати за проектиране. От парите за капиталови разходи няма заделени средства. От общината му обещали насипване с фрезован материал.

Кметство Бели извор в община Враца разполага с пари, с които си плаща ток, вода, остават и за консумативи, заяви кметът Кирил Илиев. Той също е член на сдружението на селските кметове. Обясни, че Враца е една от общините, в които кметствата са второстепенни разпоредители на бюджета.

"Когато става дума за инфраструктурни обекти, да кажем ремонт на улица, изграждане на нова улица, ремонт на не знам си какво, тогава вече се договаряме с кмета на града. Нямаме свободна оперативна самостоятелност така, както е да кажем нашата идея, каквато е - успоредно с бюджета на общината да се приема бюджет на всяко едно отделно кметство и да можем ние да знаем в началото на годината какво ще се изгражда в нашето село. И ние да планираме парите, ние да ги похарчим парите, ние да сключваме договорите с фирмите, които биха изградили еди какво си, да кажем улица или ремонт на нещо. Сега в момента ние нямаме такава оперативна самостоятелност", каза кметът на село Бели извор Кирил Илиев.

От сумата за месеца кметство Згориград, в община Враца, плаща за улично осветление и други разходи. До 1200 лева кметът може да изразходва както намери за удачно- за малки ремонти, например. Кметството има годишно разпределение, обясни Ангел Петров, кмет на село Згориград.

"Общо взето парите не винаги стигат за всичко, но разполагаме с някакви такива дребни средства, които да си ги оползотворяваме и ние за доброто на селото. Имаме две жени, поддръжка на чистотата - на центъра, сградите. Едната върши работа и за парното, където имаме. Техните заплати ги плащаме ние от този бюджет", каза Ангел Петров.

В селото живеят над 2000 души.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00