Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законопроект на ПП-ДБ предвижда въвеждане на мерки за превенция на дезинформацията

Може ли дезинформацията да бъде предотвратена?

12 март - Световният ден срещу цензурата в Интернет

Снимка: Pixabay



С три основни мотива беше предложен нов законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения в средата на февруари. 

Инициативата на "Продължаваме промяната" и "Демократична България" акцентира върху борбата с дезинформацията, организираните тролски фабрики и отговорностите на големите онлайн платформи

Новостите, които обаче все още се подлагат на обществено обсъждане и няма яснота кога точно ще влязат в пленарната зала, на практика са пренасяне на новия европейски Закон за цифровите услуги.

Божидар Божанов, депутат от ПП-ДБ и бивш министър на електронното управление, отрече обвиненията, че законопроектът цели налагане на цензура, а не борба с дезинформацията. Според думите му, законопроектът предвижда контрол върху фалшивите новини - чрез осветяването им и налагане на отговорност на рекламните мрежи, част от които рекламират противоречащо на закона съдържанието. 

"Едната част е свързана с т. нар тролски ферми - това са групи от фалшиви акаунти, най-вече във фейсбук. Координирано, по команда, често и срещу заплащане, разпространяват дадено съдържание. Законът не третира това съдържание какво е. Не го разглежда изобщо. Ако тръгнем да оценяваме дали едно съдържание е истина или не, тогава става много сложно. Такава е сложността на живия живот. Законопроектът не третира по никакъв начин определянето коя информация е истина и коя не. Третира механизма на разпространение, който се използва от фалшиви профили в социалните мрежи. Това, което предвижда, е задължение за социалните мрежи да идентифицират такива групи и да докладват тяхното наличие в предизборна кампания конкретно на ЦИК. Това, което е последва, е в съответствие с политиките на съответната платформа. Фейсбук, тяхната политика, е да спре достъп до тези акаунти. С регламента за цифровите услуги, който се въвежда отчасти с нашия законопроект, се предвижда право на обжалване на тези решения, но не пред фейсбук, а пред трета страна, която е независима".

На 12 март се отбелязва Световният ден срещу цензурата в интернет, а целта е да се обърне внимание на нарушаването на свободата на словото в мрежата, както и да се акцентира на необходимостта за използването на технологиите по безопасен начин.

Категоризирането на дезинформацията неминуемо повдига и въпрос за цензурата обаче.

Платформите имат своята отговорност и трябва да намерят начин да ограничават разпространението на фалшива информация и на съдържание, което не противоречи на ценностите на демокрацията, каза журналиста Иван Радев. Според него не е толкова лесно да се намери решение.

"Нито един от инструментите, а медийната грамотност сама по себе си е инструмент, не е достатъчен за преборване на дезинформацията. Отдавна се работи с платформите, за да поемат те своята част от отговорността. Тяхната теза е, че са само платформи, че не са медии, че нямат отговорност към съдържанието, което се споделя. Тази теза отдавна е оборена, защото социалните мрежи правят така че определен тип съдържание да се разпространява по-бързо, отколкото друг тип. Платформите имат своята отговорност и трябва да намерят начин да ограничават разпространението на фалшива информация и на съдържание, което не противоречи на ценностите на демокрацията. Работи се, но не е толкова лесно да се намери решение. Решенията, които са крайни, са решенията на авторитарните държави. Авторитарният режим казва "ние спираме фейсбук, спираме туитър, въвеждаме затвор за разпространение на фалшиви новини". Тези методи за борба с дезинформацията - това не е борба с нея, това е борба за налагане на единствена гледна точка, авторитарната гледна точка. В демокрациите е много сложно. Демокрацията трябва да направи така че да ограничи съдържанието, което е дезинформация, което е антидемократично, но трябва да си служи със сложни инструменти и не може да подхожда по такъв начин. Разбира се, може да се спират определени сайтове или медии, които са разпространители на съдържание, подстрекаващо към насилие, към омраза, защитава фашистки или други такива идеологии, но например за дезинформацията - тя в демокрациите се бори най-вече с проверка на фактите. Не, не се бори със затвор, не се бори със спиране на платформи. Сложен е въпросът как демокрациите могат да се съхранят, защото дезинформацията и пропагандата са сериозна заплаха. Демокрацията е заплашена от своите врагове, но от друга страна, има заплаха за нея и от средствата за борба с тях, ако средствата са прекалено брутални - онези, ползвани от авторитарните режими".

Докато има противопоставяне между политическите сили, ще има фалшиви новини и дезинформационни кампании, на мнение са видинчани, но допълват, че цензура не бива да се допуска.

"Фалшивите новини, разбира се, са за заблуда на хората, така печелят тези, които крадат. Няма как да се справим с такъв поток... Фалшиви новини и лъжлива информация ще има, докато има партии. Целта е да се злепостави един или друг. Как да се борим? Трудно е, няма как. Трябва контрол, но пък това означава цензура, а такава не трябва да има...".

Законопроектът на ПП-ДБ задължава, след решение на съда, доставчиците на обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги да спират достъпа до интернет страници, които предлагат съдържание в нарушение на закона и не предприемат мерки да отстранят нарушението. Промените предвиждат още оперирането на много голяма онлайн платформа, която се използва от повече от 2 милиона български граждани, да получи статут на стратегическа за страната дейност по закона за ДАНС.

Предложената мярка за ограничаване на дезинформационните кампании не засяга свободата на изразяване, тъй като не е прицелена към самото съдържание на дезинформационните кампании, а към механизмите за тяхното провеждане.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството тази..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01