Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зърнената борса- пренасищане на пазара и ниски цени

2
Снимка: Радио Видин


Ниски цени и вяла търговия, пренасищане на пазара и не дотам добро качество на зърното- ситуацията днес не е по-различна от края на октомври, веднага след края на жътвата. И тогава, и сега, зърнопроизводителите констатираха, че цените на зърното са почти наполовина в сравнение с предходната година. 

Чувствително надолу вървят цените на зърното, у нас все още има налични нереализирани количества, а производителите продължават да задържат, но това води до падането на цени. Това каза в " Земята, която ни храни"  Борис Ангелов, представител на Софийската стокова борса в Монтана:

"Преди години имаше обратна тенденция- при задържането се повишаваше цената но сега вече причината е не само ваътрешна, но и външна, от голямото количество зърно, което има като налично- пшеница, царевица, слънчоглед, ечемик... Търговията върви, но цените падат..."     

До 310 лева достига цената на качествената пшеница, царевица се търгува за под 300 лева, но търсене няма. Слабо е търсенето и на слънчоглед, цената е около 600 лева за тон, а у нас все още има около милион тона с маслодайната култура. Износът е замрял. Почти затворен е основният ни пазар с Гърция, казва Борис Ангелов:

"... и ценово, и количествено, но там идва от цената, че там е задоволен пазарът с много предлагане. Има си местно производство, което търси реализация. Но основният фактор са цените- те падат... Ориентирахме се напълно към пазарният принцип... Колкото и да влияят субектите или някакви административни форми, не могат да променят  тенденцията в момента..."   

Според Борис Ангелов няма как държавата да влияе при определянето на цената, а исканията на земеделските производители понякога прозира  политически момент:

"Влиянието е субективно и не може да има траен ефект върху търговията. Може да има ефект върху структурата на производството, което ще даде такова отражение- накъде да се насочи държанният ресурс за подпомагане на отделни видове производства в селското стопанство... Специално към търговията, опитът го показа, че каквито и мерки да се взимат, когато търсеха причините, че е украинското зърно, видя се и едната, и другата форма, субективно искане, налагана по някакъв начин, не даде никакъв резултат... Всичко е въпрос на пазара. Имаше моменти, когато можеше да се влияе субективно от производителите, но сега този момент почти го няма... В крайна сметка става въпрос за търговски взаимоотношения, въпрос на интереси...  Качеството на зърното също влияе- миналогодишната реколта е с много нисък хектолитър, което не може да претендира към качествено зърно за хлебна пшеница, отива за фуражно зърно... Това влияе и върху цената, и върху обема на пазара... Пазарът е задоволен с големи количества слънчоглед и цените на олиото вървят надолу... Тези, които продадоха зърното есента, спечелиха, тогава хванаха по-високите цени... Няма как държавата да влияе- не можеш да натовариш кораба с някакво постановление или да продадеш зърното си с него, това влияе единствено на местни тенденции за подпомагане на производството от държавата... Но иначе, пазарът е на този принцип, намесва се и борсовата търговия... Пазарният принцип при нас е валиден, напълно попадна и в обхвата на международната търговия..."

Именно пазарният механизъм е в основата на сделките със зърно, затова понякога исканията на производители и преработватели се разминават и не намират допирни точки, коментира Борис Ангелов. Според него няма начин да се разпореди на един преработвател да купува на цена, която не го устройва, защото това би нарушило баланса на пазарните отношения. Пазарният механизъм се регулира от търсенето и предлагането и зависи от цената, качеството, количеството, което се предлага и сроковете на доставка, а на партньорските отношения производител- купувач, никой не може да повлияе. 

Цените на зърното се определят от световните борси, а към момента няма катаклизми, категоричен е Борис Ангелов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Директорът на РБ „Михалаки Георгиев“-Видин Десислава Иванова

Десислава Иванова: Видинската библиотека е единствената, която заема книги и организира събития в малките населени места

Динамична 2024 година изпрати Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. През изминалите 12 месеца културната институция отново имаше добре работеща програма за деца, достатъчно и разнообразни събития за възрастни, успех постигна и доброволческата инициатива в помощ на библиотечните специалисти. Успешно са реализирани няколко проекта,..

публикувано на 01.01.25 в 16:07

Астрологът Галя Георгиева: 2025 година ще е добра за България

През 2025 година ще бъдат посети семената на бъдещето, но първо трябва да се обърнем към вътрешния си свят и да завършим изоставени проекти. Така астрологът Галя Георгиева разчете картата на небесните явления, които ще се случват и ще определят събитията през новата година.  "Новата година като сбор от числата 2025 е 9. А 9 е числото на края,..

публикувано на 01.01.25 в 14:04
Двуметрова сурвачка беше издигната в центъра на Видин по време на фолклорния събор Бъдник

Сурвакането в миналото и днес

В първия ден от новата година отново припомняме за един обичай, който се предава през вековете и е много древен. Става въпрос за "сурвакането" . Етнографската наука се занимава с него в традиционния период- от средата на XIV век насам, но този обичай е по-стар и има своите корени по-отдавна, обясни за Радио Видин Сашка Бизеранова, д-р по..

публикувано на 01.01.25 в 13:00

Свети Василий Велики и Обрезание Господне: Пътят към добродетелите

В първия ден на януари наред с веселото посрещане на новата година имаме и други поводи да празнуваме. В църковния календар днес е денят на един от значимите християнски празници - Обрезание Господне и така също денят на един от ярките Отци на Църквата и вселенски учители - св. Василий Велики . Името и производните му носят 116 хиляди..

публикувано на 01.01.25 в 10:00

Електронното таксуване в градския транспорт във Враца предизвиква полемики

В градския транспорт във Враца преди два месеца беше въведена електронна система за таксуване на пътниците. Оказа се, че има недоволни от този начин на заплащане на превоза. В отговор на оплакванията на врачани от общинската управа припомниха, че новата система е в тестови период и все още се усъвършенства. Системата е от отворен тип и..

публикувано на 31.12.24 в 15:00

Каква беше 2024 година за видинчани: Равносметка и надежди

В края на 2024 година правим равносметка на събитията и на това, което се случи във Видин, страната и в личен план на видинчани.   Попитахме жители на областния град каква 2024 година изпращат. "За нас като хора, мисля, че е добра. Щом има мир е добре. За държавата не бих казал, че е нещо необичайно с изключение на политическата ситуация.....

публикувано на 31.12.24 в 14:27

Училищна лавка във Видин предлага здравословни закуски

Здравословна закуска се предлага в ученическата лавка в Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин. Предложенията са две - тортиля и протеиново кремче. Това е само началото, смятат преподавателите и директорът, които искат да научат учениците да усетят добрия вкус и ефект на здравословната храна, да започнат да я..

публикувано на 31.12.24 в 14:00