Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да предпазим домашните си любимци от кърлежите

| Интервю
Снимка: Виктория Топалска

В днешното издание на рубриката за домашни любимци ще обърнем внимание на кърлежите. Те са опасни не само през топлите дни на пролетта и лятото, но и през по-студените дни, защото са активни и при ниски температури. Опасни са както за хората, така и за животните, тъй като пренасят микроби и зарази, причиняващи болести, това каза за Радио Видин д-р Весела Василева ветеринарен лекар и координатор в организацията за защита на животните "Четири лапи":

"Повечето хора са наясно, че пиковия сезон е през топлите месеци, когато и растителността е по-буйна и температурите са по-високи, но всъщност кърлежите започват да са активни при температура над 7 градуса. Това значи, че и в по-топлите дни на зимата има вероятност нашият домашен любимец или някое бездомно животно да се зарази и да, за съжаление, тази година кърлежовия сезон вече е започнал. Още преди две седмици в клиниката за бездомни животни към ЧЕТИРИ ЛАПИ започнахме да вадим кърлежи от нашите бездомни пациенти."

Експерти изчисляват, че всеки четвърти кърлеж е носител на патогени, причинители за сериозни зарази. Броят на инфекциите с лаймска болест, TBE (Кърлежовият енцефалит) и бабезиоза нараства в световен мащаб. 

"Болести е ключовата дума, за съжаление кърлежите не правят просто безобидни сърбящи пъпки както повечето насекоми, а пренасят много опасни заболявания, те се наричат векторни заболявания, кърлежът е векторът преносител или кърлежово-преносими заболявания и повечето са болести по кръвта. Единственото успокоително нещо при тези болести е, че в по-голяма степен те не могат да се хванат от болното животно или човек, но до там е с лесната и успокоителната част, т.е. само кърлеж може да те зарази с тях, но тук насетне симптомите са много опасни и ако заболяването остане не излекувано и прогресира, много често може да бъде смъртоносно", каза д-р Василева.

На пазара съществуват редица продукти, които могат да предпазват вашия домашен любимец от набезите на малките кръвопийци.
 
"За да можем да предпазим себе си от кърлежи е много по-лесно да използваме репелент или да се преглеждаме след всяка една разходка, но тъй като животинките ни са покрити с козина и не можем да видим кърлежът, който евентуално, ще зарази нашето куче с лаймска болест или котето ни с хемобартонела (котешка инфекциозна анемия), то е важно за тях да използваме редовно профилактично обезпаразитяващи препарати. Това означава, че намираме препарат, който да е в ценовата категория, която можем да си позволим и го използваме ежемесечно или с продължителността на неговото действие. Има капки, които се слагат на врата на животинката, повечето от които действат един месец, има различни каишки, които действат няколко месеца, има дори и дъвчащи овкусени таблетки, които отново правят животинката, така да се каже отровна за кърлежите и невъзприемчива по този начин към кърлежовите заболявания, като лаймска болест бабезиоза, анаплазмоза и др."

Внимавайте в случая с инсектицида "Перметрин" - кучетата понасят това вещество много добре, но то е токсично за котките. Прочетете внимателно листовката и не използвайте един и същ продукт за предпазване на кучета и котки:

Собствениците на домашни любимци трябва да се осведомяват и да бъдат готови да се борят с тези неприятности. Така че, докато кърлежите може да са неизбежни, те не трябва да бъдат неосвобождаеми. С правилна грижа и внимание, можем да осигурим нашите домове да останат безопасни и комфортни за нашите любими животни и за нас самите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05