Подобряване на корабоплаването по река Дунав бе основната тема на провелото се обществено обсъждане в Лом. То е по проект за подобряване на условията за навигация в общия българо-румънски участък на реката. Инициативата бе представена от Ивелин Занев – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция "Проучване и поддържане на река Дунав“. По време на обсъждането бяха изразени опасения, че заради изкопните драгажни дейности има вероятност да се активират свлачищата в Орсоя и Оряхово. Председателят на Сдружение "Балканка“ Димитър Куманов допълни, че в доклада за оценка на въздействието върху околната среда липсват експертни становища за въздействието на сеизмичната активност в района.
"Подобни страхове и опасности категорично не съществуват, особено за Орсоя. През 1979 г., когато там се активизира свлачището, причината е не от ерозионна дейност по крайбрежието на река Дунав, а заради човешка грешка – спукан довеждащ водопровод между Добри дол и Лом, каза проф. инж. Стефчо Стойнев от Минно-геоложкият университет "Св.Иван Рилски”. Той допълни, че свлачището в ломския квартал "Боруна" е укрепено с пилони, дренажна система и дига още през 2021 г. и не представлява опасност за хората и крайбрежието.
По време на обсъждането бяха оповестени едни от основните цели на проекта, които предвиждат увеличение на броя на дните – от 280 на 340, при които са изпълнени условията за навигация съгласно препоръките на Дунавската комисия от Будапеща, както и увеличение на трафика на превозваните стоки с 20%.
В дискусията, която се проведе в сградата на Община Лом, участваха представители на "Речна администрация на Долен Дунав" - Галац, Румъния, експерти от Министерството на регионалното развитие, Министерството на околната среда и водите, Минно-геоложкият университет "Св. Иван Рилски", Сдружение "Балканка", Българско дружество за защита на птиците, директорите на клоновете на "Морска администрация” и "Пристанищна инфраструктура" в Лом, кметът на общината Цветан Петров, кметовете на селата Станево, Орсоя и Долно Линево и граждани.
Проектът "Подобряване на условията за навигация в общия българо-румънски участък на река Дунав" е на стойност 230 милиона евро и се финансира от Механизма за свързване на Европа 2014 – 2020.
Промени в Наредбата за местните данъци ще обсъжда Общинският съвет във Видин на насроченото за утре заседание. Повече от 30 са предложенията в предварително подготвения дневен ред. Преди заседанието, са разгледани от постоянните общински комисии, съобщи председателят на Общинския съвет Светослав Славчев . "Бяха разгледани около 30 предложения..
Сдружение "Кауза Северозапад" обяви благотворителна коледна кампания под наслов "Подаръци на надеждата". Целта на кампанията е да достигне до поне сто деца от областите Монтана и Видин, които имат нужда от подкрепа, обич и внимание, особено по време на празниците, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова. При възможност, кампанията ще..
В мездренското село Ослен Криводол възстановиха салона в старото училище, който не е ползван близо 50 години. Ремонтират е със средства от дарения и доброволен труд. Вече ще е място за събитията, които организират от местното читалище. Откриването на обновения салон беше с концерт, последван от фото изложба "Минало и настояще" и завърши с кулинарна..
Област Враца е на четвърто място по заплати в България, като според националната статистика средното брутно възнаграждение за третото тримесечие във Враца и останалите 122 населени места е била 2056 лева. По месеци това означава, че през юли хората са се трудили средно за по 2018лв., през август – за 2011 лв., а през за септември - 2140 лева. Според..
С образователни концерти под надслов „Магията на българския фолклор”, ще стартира декемврийската програма на Народно читалище "Просвета 1925" Мездра . О сновните акценти ще са - Градски събор „Край Мездра Искъра шуми“ със специалното участие на Светла Дукатева и благотворителна кулинарна изложба на 6 декември /Никулден/, - Коледен концерт на..
Младият автор Димитър Петров представи новата си книга във Видин "Герои на три епохи – кратки очерци на 50 значими личности от българското минало". Произведението събира на едно място 50 биографии от 3 епохи - Средновековие, Възраждане и Трета българска държава, и се явява продължение на общия продукт на автора и образователната платформа..
Историческият музей в Чипровци ще подеме инициатива за преименуването на площад на името на видния гражданин даскал Иван Попов. Инициативата е част от събитията свързани с отбелязването на 125-годишнината от неговото рождение, информира директорът на музея д-р Анита Комитска : "Подготвили сме едно писмо до Общинския съвет в град Чипровци, което..