Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МВР: Жертвите при пътни произшествия намаляват

Експерт: Рискът от катастрофи е най-висок в Северозапада

Пътищата в България остават най-смъртоносни в Европа

Снимка: Радио ВИДИН

България е на първо място от 27-те държави в Европейския съюз (ЕС) по брой смъртни случаи при катастрофи на милион жители, сочат данните на Европейската комисия (ЕК) за изминалата 2023 година.

У нас жертвите са 82 на 1 милион души, а в Румъния - другата страна с най-висок дял на пътнотранспортни произшествия (ПТП), загиналите са 81 на милион население, при средна стойност за ЕС - 46.

В последната почти година управляващите многократно заявиха, че пътната безопасност е сред основните приоритетите на властта. През лятото бяха приети поправки в Наказателния кодекс, които позволяват да се отнемат коли от пияни и дрогирани шофьори. Направи се опит и да се повиши и събираемостта на паричните санкции - МВР даде възможност на шофьорите да проверяват за висящи и невръчени глоби. 

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов отчете преди дни, непосредствено в края на мандата, че за година жертвите по пътищата са намалели с 35 души. Вътрешният министър, който се очаква да запази поста си и след ротацията, допълни, че въведените мерки ще дадат дългосрочен резултат.

"Тук е много важно да отбележим, че мерките, които набелязахме, които в момента изпълняваме, няма да дадат резултат от днес за утре, а след няколко месеца. Резултатът вече обаче е налице. Най-важното е, че от 1 юни 23-та година до 5 март 24-та година - ние имаме 35 по-малко жертви. Всичко, което предприехме, действа. Убеден съм, че ще постигнем още по-добри резултати."

Миналата година в ЕС по пътищата са загинали общо около 20 400 души - намаление с един процент спрямо 2022 година. Въпреки това, България продължава да държи първенството по черната статистика, както се случва в последните няколко години.

Най-високият риск от настъпването на ПТП е в Северозападна България, каза Богдан Милчев, председател на Института за пътна безопасност.


"Има няколко особености в Северозапада: един път климатът, най-малките ресурси, с които разполага регионът. От друга страна, културният детерминизъм, спецификата на хората, които живеят там и разбирането им изобщо за сигурност. Когато ги наложим тези три неща, резултатът е ясен."


Най-безопасните пътища в ЕС са в Швеция (22 смъртни случая на един милион жители) и Дания (27 на един милион).

Оценката на риска показва, че Северозападна България трябва да бъде приоритет за управляващите, допълни експертът.

"Това показва нашата оценка - че те са най-опасните, най-лошите. Теренът е лош, пресечен, а инвестициите са малко. Какво трябва да се направи? Правителството да инвестира ресурси, за да може да се подобри средата. Нямаме достатъчно средства, за да оправим всички проблеми, затова трябва да се приоритизира. Това показва нашата оценка на риска - приоритет трябва да бъде Северозападна България. Оценката на риска казва, че пътищата в Софийска област са най-опасни, след това е Ловешка. Разбира се, Ботевград-Мездра също е опасен, но проблемът е комплексен. Картата е пъстра, не всичко е съсредоточено в Северозапада."

Видинчани не са изненадани, че пътищата в България остават най-смъртоносни в Европа. Според тях огромна част от отсечките се нуждаят от спешен ремонт.

"Пътища, асфалтова настилка, дори канавки няма. Едно време имаше кантонери, които поддържаха пътищата. Целият Северозапад - от Плевен насам е мор, пропаднало е до дупка... Пътищата няма да ги оправят никога... Зле са, не са добре пътищата. Цялата инфраструктура трябва да се оправи. Където и да съм бил, е по-добре... Не само са много дупки, но нищо не се прави."

През 2018 г. ЕС си постави цел за намаляване наполовина на смъртните случаи по пътищата до 2030 година, отбелязва ЕК.

До 2050 година трябва да бъде да постигната нулева смъртност по пътищата. Амбициозното желание е формулирано в Стратегическия план за действие на ЕК относно пътната безопасност и в Рамката за политиката на ЕС в областта на пътната безопасност за периода 2021—2030 година.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Димитрова: Естествените материи, цветове и свободните кройки са подходящи това лято

С настъпването на летния сезон няма как да не поговорим за модните тенденции. Всяка година те ни предлагат свежи и ярки решения, които да отразят топлината и веселото настроение на този период от годината.  Летните цветове през тази година са вдъхновени от природата и ярките нюанси, които създават усещане за лекота и жизнерадост. Сред..

публикувано на 15.07.24 в 17:00

Червен индекс за пожари, расте рискът за възникването им

Трети ден за цялата страна е обявен оранжев код за високи температури , които на места се очаква да надхвърлят 40 градуса. За утре остава в сила същото предупреждение. Високите температури и засушаването увеличават риска и всяко невнимание може да доведе до запалване, което да застраши живота и здравето на хората, както и да нанесе сериозни щети на..

публикувано на 15.07.24 в 16:55

Двойки с репродуктивни проблеми могат да кандидатстват за финансова помощ от Община Видин

Община Видин започва от днес, 15 юли, втория прием на заявления за финансово подпомагане на изследвания и процедури при лечението на двойки с репродуктивни проблеми . 20 000 лева са предвидени тази година за подпомагане на 10 двойки, каза заместник-кметът Борислава Борисова :  "С първия прием от началото на годината Общината финансира 8..

публикувано на 15.07.24 в 16:32

Магическите аудио приказки - новата колекционерска лудост

Днес ще ви разкажем за една нова мода сред родителите на малки деца. Става въпрос за Магическите аудио приказки. За хората, които за пръв път чуват за тях, накратко - това са книжка и фигура на приказен Дисни герой. Приказката може да се чете, но понеже живеем в ерата на новите технологии и дигитализация, фигурката може да бъде сложена върху..

публикувано на 15.07.24 в 14:30

Започна записването на приетите в 8-и клас ученици

Записването в Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин започна тази сутрин в 8:00 часа и се извършва в сградата на училището. Ръководен екип съдейства на децата и техните родители за бързото и безпроблемно попълване на документите.  В рамките на работния ден ще бъдат записани само учениците, класирали се на първия етап..

публикувано на 15.07.24 в 14:00

Художничка подрежда дебютна изложба във Видин

Нова самостоятелна изложба представя в Художествена галерия "Никола Петров" във Видин уредникът там Катерина Дюлгерова . Експозицията е наречена "Пречистване" . Основен мотив в творбите на художничката е водата, като една от стихиите и първичен елемент, която носи памет, и е свързвана с чудодейства, смисли и метафори.  Катерина..

публикувано на 15.07.24 в 12:00

В „Музикална зона“ слушаме песни за летни коктейли и други разхладителни напитки

   В разгара на лято‘ 2024 сме, жегите се стовариха отгоре ни ;) Не, че се оплакваме, но би било добре да има малко повечe прохлада … А кои са първите неща, за които се сещаме, като чуем "лято"? Може би море, плаж, бански, диня, мента, цаца (и бира, може би?), морски дарове, дълги дни, весели нощи и задължителните към тях летни коктейли!..

публикувано на 15.07.24 в 09:00