Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психолог: Търпението е вредно, когато отиде в някаква крайност

Снимка: Pexels



В Деня на търпението ще си припомним, колко е важно да не се поддаваме на безпокойството или разочарованието, като можем да изберем да бъдем по-търпеливи, да се концентрираме върху положителните страни на живота и да търсим решения вместо да се отказваме. Това качество ни позволява да издържим предизвикателствата, да посрещаме промените и да се справяме с трудностите. То ни учи да бъдем по-сдържани и да вярваме в себе си, дори когато нещата не вървят точно по план. Търпението, както и добротата, е добродетел, обаче както и добротата, когато отиде в някаква крайност излиза от ролята си на добродетел, това каза психологът Стела Дечева:

"Едно е да имаме търпение, когато сме сигурни в резултата и той е нещо, което е за наше добро и съвсем друго е, когато търпим ситуации, когато всъщност няма добър финален резултат за нас. Тогава просто се самоизмъчваме, самонараняваме, някой път и други хора, не само нас, с прекаленото търпение. И обратният вариант - когато има липса, тогава вече ставаме нетърпеливи, избухваме често, не преследваме цели до край и изобщо излизаме от спокойната човешка природа."

За да се справим със ситуации, които изискват търпение психологът Стела Дечева съветва да започнем да си задаваме първо въпроса: "Защо всъщност трябва да проявим търпение, целта заслужава ли си?":

"Ако е в ситуация, в която имаме ясен отговор на това аз, ако изтърпя това и това, ще получа и това, което получа е реално и ни харесва, да, тогава е окей. И как да го постигнем? Задавайки си въпроса "Защо?" - защото искам да получа това, към което се стремя. Няма смисъл единствено, ако си отговориш "Защо търпя това?". Ако отговорът е "Не знам, защото го обичам...". Много обичам този отговор и винаги питам: "А себе си колко обичаш?"

Оказва се, че може да имаме и стратегия, за да увеличим нашето търпение в тежки ситуации:

"Когато попадна в работата си или в личния си живот в тежка ситуация, всички изпадаме в такива, хора сме, случва се да загубим близък или нещо от сорта. първото нещо, което казвам е "Дай си време", всъщност търпение. Във всяка една тежка ситуация ние първо трябва да сме търпеливи със себе си, за да можем да си дадем време да минем плавно през тежката ситуация, не може изведнъж да изскочим от нея."

Търпението е много важен аспект при постигането на целите в живота.

"Ако нямаме търпение, нищо не можем да постигнем. Всяко едно нещо всъщност се постига с какво - с работа, със старание, с учене, което също изисква търпение. Търпението е много важен аспект, наистина. Ние се раждаме с търпението, спор няма, обаче е много важно как ще го развием, защото ако не го развием като добродетел, а като излишък или като недостиг, тогава става вредно."
  
Попитахме видинчани търпеливи ли са.

"Да, много съм търпелива, за съжаление, за мое съжаление, останалите се възползват от това. Търпението е добре за всички останали, но не и за тоя, който го прави. Да, добре е, когато си търпелив, изчакваш, нещата се подреждат по някакъв по-добър начин, но то си е за твоя сметка, което е ужасно за теб... Човек винаги е необходимо да бъде търпелив. Тогава, когато е търпелив и хората, отсрещните, с които разговаря също го усещат и се отнасят добре към него. Особено в днешни времена хората е необходимо да са търпеливи."  

Нека Денят на търпението ни напомня, че най-ценните неща в живота често изискват време и усилия. Това е денят, в който можем да се въоръжим с търпение и да открием вътрешната ни сила, за да преодолеем всяко предизвикателство и да постигнем всяка мечта.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Младоженци от Враца с подкрепа за Фондация "Искам бебе"

Младо семейство от Враца дари 1000 лева в подкрепа на каузата на фондация "Искам бебе" за повече деца в Северозападна България.  Калиопа и Петьо са на 29 години. Тя е от Лом, той - от Враца. Калиопа е учител по музика, а Петьо - репортер и водещ в Телевизия Враца. На сватбеното си тържество в началото на юли поканили 70 гости и ги призовали..

публикувано на 22.07.24 в 16:23

Детски лекари от София ще преглеждат безплатно във Враца

Лекари специалисти по детски болести от София ще извършат безплатни прегледи във Враца. Инициативата е в рамките на програма "Детско здравеопазване" и ще се осъществи по покана на Районната колегия на Българския лекарски съюз във Враца, обясни председателят на организацията д-р Ирена Мазнева.  "Едни от най-добрите специалисти по детски болести ще..

публикувано на 22.07.24 в 15:09

Крачка по-близо до нови избори: вторият мандат просъществува две минути

От поредните предсрочни парламентарни избори ни разделя реализирането на третия мандат, което остава под огромен въпрос. Днес председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай Денков прие в качеството си на формален кандидат за премиер втория проучвателен мандат за съставяне на правителство и..

публикувано на 22.07.24 в 14:20
Магура Run 2024

Магура Run 2024- да посрещнеш и изпратиш Слънцето бягайки

За шеста поредна година на 27 и 28-ми юли ще се проведе маратонът Магура Run. Състезанието се провежда край езеро Рабиша, като последните 2 години е с нов регламент: провежда се на 2 етапа по изгрев и по залез слънце, а времената от двете бягания се сумират, информира организаторът Александър Александров :  "Форматът последните две години е..

публикувано на 22.07.24 в 13:00

Нов метод за обучение приложиха в училището в Брегово

В рубриката " Мисия образование " , представяме нов метод на обучение- "ученици обучават ученици". Точно него са въвели в Средно училище  "Свети св. Кирил и Методий" град Брегово, в рамките на проект по Национална програма " Иновативни училища", който осигурява приемственост в обучението по БЕЛ в начален етап. Методът дава възможност да се..

публикувано на 22.07.24 в 12:00

Горещините и опасностите за децата- как да ги предпазим

Лятото е време за игри и забавления, но когато температурите се покачат над 36 градуса и повече, е важно да вземем мерки, за да предпазим децата си от топлинния стрес и дехидратацията. Много от майките избягват излизането между 10:00 и 16:00 часа и това е правилно, защото в този часови диапазон рискът от прегряване е най-голям. Хубаво е, ако все пак..

публикувано на 22.07.24 в 10:01

В „Музикална зона“: Емил Димитров през 60-те

 Познахте ли го? В началото на 60-те години на миналия век Емил Димитров пише първите си песни. Въпреки че младият тогава певец няма завършено академично музикално образование, още с ранните си изпълнения той показва завидни умения и грабва сърцата на много хора. „Скритият талант” не остава незабелязан - както от публиката, така и от критиката. Казват,..

публикувано на 22.07.24 в 09:00