Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Едно" на 29 март 2024 година

Фондация "Подкрепа за реализация" посрещна младежи от Сърбия, Северна Македония и Хърватия

11
Снимка: Радио Видин

В "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин през месец март. 

Във фондацията посрещнаха партньори от Северна Македония, Сърбия и Хърватия, с които работят по съвместна инициатива "U korak sa inkluzijom", изпълнявана по програма "Еразъм +". Част от подготовката за събитието беше работилница, която организираха с деца и младежи, ползващи услугите в двата центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията- за деца и за пълнолетни. 

"Направихме работилница, в която се изработиха свещи, сапуни и заготовки за пана с български народни носии. Заниманието беше като тренировка на нашите потребители и подготовка на арт комплекти за предстоящите съвместни дейности с деца и младежи от Република Сърбия, Северна Македония и Хърватия", обясни трудотерапевтът Моника Петкова. 

Водещата организация по инициативата, изпълнявана по програма "Еразъм +" е от Сърбия. Целта е да бъде осигурен равен шанс за хората със специални потребности, каза Селена Ристич, председател на Детски център - Зайчар.  

"Проектът е за две години. На всеки три или четири месеца посещаваме една от държавите, включени в него и провеждаме фестивал. Първият беше в Зайчар "Арт зона за всички"... След това всички бяхме в Скопие на на трети декември, където представихме пиеса. Сега сме във Видин. Запознаваме се с услугите, които фондация "Подкрепа за реализация" предлага на хората с увреждания и правим представление. През юни ще сме в Риека, където също има международен фестивал с участието на всички. Мисля, че за младите хора с увреждания образованието е много важно, както и услугите, които им се предлагат, за да е по-лесен и качествен техният живот. Много е важно духовното, да участват в културни събития през свободното време, за да се чувстват по-добре, пълноценни. Да разбират, че могат да се справят, да умеят да танцуват, да бъдат актьори. Аз правя пиеси с хора с церебрална парализа, със синдром на Даун. Желанието ми е да има равен шанс за всички."
  
Катерина Йолаковска е ръководител на танцово студио "Еурека" в Скопие, Северна Македония, към което има и група за хора със специални потребности. Разказва за изкуството като начин за приобщаване на младите хора.

"Работим по проекти за млади, главно танцови проекти - за модерен балет и хип-хоп и в нашето студио имаме група за хора със специални потребности. Мисля, че за децата, за младите хора със специални потребности проекти като този са много важни, защото имат възможност да обменят идеи, да пренесат позитивния пример."

Саня Асипович е ръководител на танцов състав "Магия" от Риека, Хърватия. 

"Сред танцьорите ни са както хора с увреждания, така и без. Занимаваме се със съвременни танци вече 17,18 години. Започнахме като танцова работилница и постепенно се трансформирахме в ансамбъл. Правим представления, хореография. Участваме в много фестивали. Тази година е осмото издание на фестивал, който се организира в Риека. Ще има работилници, ще участваме в представления и накрая ще представим един сценичен танц. Сътрудничим си с колеги от Риека, но в Хърватия няма толкова много танцови и театрални групи, които да включват хора със специални потребности, така че по тази начин сега учим, обменяме опит. Също така и пътуваме, опознаваме други страни и региони."

На пленер във Видин младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Хърватия рисуваха по избрана от тях тема. 

"Младежите се чувстват много добре, занимавайки се с изобразително изкуство. Казват, че ги успокоява. Също така се изпълват със самочувствие, защото виждат, че се справят", каза Антонина Славова, която води групата по изобразително изкуство към Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондация "Подкрепа за реализация". 

По време на тридневното гостуване във Видин младежите участваха в артистични работилници. Имаха възможност и да получат индивидуални консултации от специалистите към фондацията, каза кинезитерапевтът Павел Павлов преди финалното събитие от програмата във Видин.

"Мисля, че аз и колегите ми бяхме много полезни. След това започнаха с групова работа - изработване на ароматни свещи и парфюми, апликации с етно мотиви. Последва презентация на филм. В понеделник започнахме от 10:00 часа с музикално-сценична работилница. Следобед бяха разгледани забележителностите на град Видин. Посетихме синагогата, "Баба Вида". Разходихме се в градския парк. Те бяха много впечатлени. Във вторник започнахме с музикално-сценичната работилница. Имаше много репетиции. Сега предстои представлението пред наши клиенти и гости от града."

Програмата завърши с танцово представление, изложба на картините от пленера и презентация на филми за проекта.

В средата на март в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към Фондация "Подкрепа за реализация" се проведе обучение за специалисти от социалните услуги във Видин. Представени бяха методите на Приложния поведенчески анализ, които помагат при работата с деца, страдащи от проблеми в аутистичния спектър, каза специалният педагог и логопед Даниела Иванова.

"На обучението присъстваха много колеги от различни центрове. То е като начало на последващи други модули от обученията." 

През март от фондация "Подкрепа за реализация" отбелязаха празника на жената, а на първи март посрещнаха Баба Марта. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10