Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят към мечтата да бъдеш журналист

Снимка: Личен архив


Изкуственият интелект може да помогне на журналиста, но не и да го измести. В това е убедена студентката по журналистика Гергана Кентака, която още в ранна възраст избира бъдещата си професия и оттогава неизменно следва пътя към нея. 

Гергана е родена в Атина, Гърция, израства във Видин - родния град на майка ѝ, в момента живее и учи в Кьолн, Германия. Рано открива красотата на музиката и известно време пее в хор. Запазва афинитета си към музикалното изкуство и след това дори мечтае да завърши музикална журналистика. Именно това било желанието ѝ, когато кандидатства в университета, но се оказало, че тази специалност в момента не се предлага. Другата ѝ страст е спортът. Занимавала се е със спортни танци и бадминтон, в момента тренира таeкуондо. Затова се насочва към спортна журналистика. 

Докато мечтае да стане журналист и да прави интервюта с известни личности, Гергана си дава сметка, че владеенето на чужди езици е предимство в професията. Говори български, гръцки, немски, английски и руски език. Изучавала е латински, а в момента учи корейски. 

"Сметнах че с много езици, с които боравя, ще имам предимство, или по-скоро ще ме улесняват в извличането на достоверна информация, тъй като мога да я сравня с много различни източници и ще ми е и по-лесно да открия пропуските и премълчаните неща." 

Снимка: Личен архив
Няколко месеца студентката по журналистика практикува в известното пънк и рок списание "Oх", където работи като помощник-редактор. 

"За бъдещия ми семестър, който ми беше планиран от университета, задължителна практика, трябваше да кандидатствам за работа. За целта си подадох документите на много места. Получих отговор от всички, но за съжаление местата, които бяха за телевизията, бяха за друг период от време и ми се наложи заради изискванията на университета да им откажа. Това ме доведе до решението да избера списанието "Oх" с цел да добия опит и да специализирам в насока музика, от която най-много се интересувам."

Традиционните медии в Германия запазват позициите си, въпреки предизвикателствата на навлизащите модерни технологии, казва бъдещата журналистка. 

"В Германия се говори, че традиционните вестници и списания отиват към изчезване, поради нарастването на дигитализацията. Но въпреки че това се говори от няколко години, то остава релативно константно. Проучванията показват, че немците все още имат интерес към тях и няма прекалено висок спад, какъвто е бил очакван. Сравнението се отнасяше и за ЕС, в който Германия пак е една от държавите, които ценят печата. Опасението обаче, че с напредването на технологиите все повече и повече ще изчезват тези медии остава. Особено сега чрез въвеждането на AI и на продължителното нарастване на социалните мрежи, тук много телевизионни канали са се ориентирали към платформата Инстаграм, за да информират достъпно младото поколение. Също така е нараснало и желанието към подкаст."

На този етап изкуственият интелект не представлява реална заплаха за журналистическата професия и Гергана не се притеснява от бурното навлизане на AI. Смята, че технологиите могат да бъдат само в помощ на журналиста.   

"Но въпреки бъдещото развитие, той не може да замести човека. Най-достоверната информация все още може да бъде създавана само от него и предавана. Зад една програма или AI винаги ще стои човек, който да я контролира и програмира, за да изпълнява дадени команди. Освен това имахме тази тема като учебен предмет в университета. Тази тема и тази технология може да бъде, разбира се, и сега използвана, за да помага на журналистите и да ги улеснява, но никога няма да може да ги замести, ако говорим за правилното предаване на информация. Имахме сравнение как едно AI може да генерира и публикува текст, но този текст винаги е, да го кажа така, сух. Човек винаги разбира, че не е написан от човек. Затова изкуственият интелект се ползва най-вече в спортната журналистика за автоматичното писане на кратки текстове, които да съобщават монотонно и на секундата резултата от един мач, преди въобще изобщо журналистът да напише статията и наблюденията си."

Гергана Кентака следи работата и на медиите в България. Признава, че наблюдава някои явления, които не ѝ допадат.

"Като се прибирам в България, виждам много често, че хората, като им споделиш, че си журналист, те гледат по особен начин, отколкото в Германия. Все едно очакват да им говориш неща, които не са такива, за каквито биват представяни. Не знам защо се получава така, но това ме натъжава, защото работата на журналиста е да се опита, колкото е възможно по-обективно да покаже на народа двете или повечето страни и мнения към темата и да ги остави според тяхното разсъждение да си създадат адекватно мнение. Честно казано в някои предавания виждам някой път грешки на журналисти, може би затова някои хора реагират така."

В момента Гергана Кентака е шести семестър в университета. През януари догодина ѝ предстои да се дипломира. Планира и специализация в Китай, Корея или Япония. Категорична е, че ще продължи да следва мечтата си - да стане журналист и да интервюира изявени представители на културата и спорта, като не забравя важните принципи в журналистиката - обективност и достоверност.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48

За 34-ти път в Белоградчик организират изкачване на връх Миджур

Иван Трифонов е организатор на изкачването на връх Миджур , което тази година ще бъде на 27 юли . Всяка година се провежда последната събота на юли и е включено в туристическия календар на страната. През първата седмица на август пък е покоряването на върха, организирано от видинското туристическо дружество. Според Трифонов това разминаване е..

публикувано на 11.07.24 в 15:31

40 години по-късно: Отново филми под открито небе в Ново село

Лятното кино в Ново село отново отваря врати след 40-годишно прекъсване. Инициативата за това е на група млади хора, свързани с Ново село, които създават сдружението "Киногледка" и си поставят за цел първо в дунавското село, а после и на други места във Видинско да бъдат възстановени прожекциите под открито небе. Идеята им е да бъдат представяни..

публикувано на 11.07.24 в 14:00

Археолози проучват Триумфалната зала в пещерата Магура

Археолози продължават проучванията в най-северната част на Триумфалната зала в пещерата Магура , които започнаха от миналата година. Задачата е да установят хронологията на обитаване на тази част от пещерата, каза д-р Ваня Ставрева от Регионалния исторически музей във Видин.  "Поставили сме си като една амбициозна цел, ако можем да..

публикувано на 11.07.24 в 10:25

В "Музикална зона" на 11 юли 2024 слушаме духови оркестри – 1 част

Голяма част от хората обичат духовата музика. Тя е изключително разнообразна, като в нея дори най-взискателните вкусове могат да удовлетворят своите изисквания. Стилово е балканска, британска, фанфарна, Ню Орлиънс, хип-хоп, фънк, полинезийска, занзибарска. Има състезателни и фестивални духови оркестри. Много от тях изпълняват класическа, народна,..

публикувано на 11.07.24 в 09:00