Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на ромите

Снимка: ЦМЕДТ “Амалипe”

Днес 8 април е Международният ден на ромите. В тази връзка десетки училища, образователни медиатори и доброволци в мрежата на Център Амалипе в цялата страна ще отбележат 8 април. Тази година той се отбелязва под мотото "Единни, но различни". А защо точно на 8 април отбелязваме като Международен ден на ромите и защо е важно да го отбелязваме? 

На 8 април се отбелязва провеждането на първия Международен ромски конгрес, започнал именно на тази дата през 1971 г. в Лондон. Той приема няколко ключови за съвременната ромска идентичност символи:

Ромското знаме: 

Днес то е добре известно - синята и зелената ленти (символизиращи синьото небе и зелената трева) и червеното индийско колело ,,чакра“ (символизираща индийския произход на ромите и дългия път до Европа). Именно участниците в Първия международен ромски конгрес решават, че това ще бъде ромското знаме ( преди това са използвани и други варианти).

Химнът на ромите: 

Песента ,,Джелем, джелем“ (,,Бродих, бродих“). Песента е добре известна на ромите на Балканите ( популярна е и в България) много преди конгресът в Лондон. Един от неговите организатори, сръбският ром Жарко Йованович, авторизира/ променя текста, за да включи в него спомена за ,,Черните ескадрони“ и времената на Холокоста, както и отварянето на пътищата пред съвременното ромско движение. Именно този текст е приет като ромски химн.

Апелът към всички правителства, държави и организации да използват името ,,роми“ вместо ,,цигани“, ,,gypsies” и т.н.: 

Всъщност името ,,роми“ буквално е ,,избрано“, тъй като и тогава, и днес в Европа живеят множество ромски групи, някои от които използват други самонаименования (синти, кало, беаши/рудари и ред други). Това е важна особеност на съвременната ромска идентичност - тя не отрича, а включва множеството идентичности на различните ромски групи.  Затова Европейската комисия, Съветът на Европа и множество други международни организации използват името "роми" като събирателно (umbrella term).

Призивът “Opre Roma”:

Той се превръща в универсален апел на ромското движение, чийто превод не би следвало да е буквален, а по-скоро да е “Събудете се, роми“.

Колко е важен празникът за всички обясни  Валери Ангелов - експерт развитие на местната общност в Център "Амалипе":

"Този ден не е насочен само към ромите, а като цяло трябва да бъде отбелязан в цяла България. Център "Амалипе" отбелязва деня в много общини в страната. Включват се образователни медиатори, учители, деца, родители и всички които желаят. Ще бъдат пуснати цветя в реки в памет на 500 000 загинали роми по време на Холокоста. Ще има и редица други прояви.Трябва по - често да се обръща внимание на ромите защото живеем заедно.", обясни Валери Ангелов.

От Северозападна България в отбелязването на Международния ден на ромите се включват основното  училище в село Раковица, област Видин, както и тези от селата Крушовица и Добролево в област Враца. 

В училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица събитията по този повод ще са утре, разказа образователният медиатор Ивета Иванова:

"Събития ще има от 8 до 12 април. Ние ще отбележим деня с пускане на цветя в нашата река. Ще изготвим табло с информация за Холокоста. Ще гледаме българския документален филм "Ром Кихот", който е от 2013 година."

В село Крушовица в община Мизия денят на ромите ще бъде отбелязан съвместно с училището в село Селановци. Празникът започва утре в 11 часа, обясниха от ОУ "Никола Вапцаров" в оряховското село Селановци:

"Всяка година училището отбелязва по различен начин Международният ден на ромите. За първа година гости ще ни бъдат децата от село Крушовица. Те ще се включат в програмата ни, която започва в 11 часа."

Опитите на ромите в отделните държави, както и на европейско/международно ниво, да се самоорганизират започват много преди 1971 г. България е една от първите държави, в която ромите създават организация - още на 19 декември 1905 г. като реакция срещу отнемането на избирателните им права през 1901г. След Втората световна война, тези усилия стават по-интензивни и добиват пан-европейски характер. 

Ромското движение не започва на 8 април 1971 г., но това е ключова дата и именно затова 8 април е Международен ден на ромите. Тъй като спомена за Ромския Холокост и усилията за неговото признаване е един от важните фактори, довел до конгреса в Лондон, на 8 април почитаме и паметта на избитите половин милион роми по време на Втората световна война. Всъщност, 2 август е официално признат от Европейския парламент като Ден за възпоменание на ромския холокост, но е прието почит да се отдава и на 8 април.

По публикацията работи: Екип на Радио ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Врачански митрополит Григорий

Рождественско послание на Врачанския митрополит Григорий

Христос се роди! Прославете Го! Възлюбени в Господа чеда на светата Врачанска епархия, Днес, когато празнуваме раждането по плът на нашия Спасител Иисус Христос, прославяме Господа и възкликваме: „Бог е с нас” (Ис. 8:10; Мат. 1:23). Сърцата ни са обзети от чувство на радост, благодарност и удивление, защото Той дойде в света, за да извърши..

публикувано на 25.12.24 в 00:05

Във Видин пресъздадоха обичаите за Бъдни вечер

Традиционният фолклорен събор "Бъдник" събра на площад "Бдинци" във Видин читалища от областта, жители и гости на града. По време на 16-тото издание на проявата беше украсена двуметровата сурвачка, бяха пресъздадени автентични обичаи, деца месиха коледни краваи. По традиция бе организиран и конкурс за обреден хляб, тази година с първо място бе..

публикувано на 24.12.24 в 14:30

Две песни на певец от Северозапада са включени във филма "Почивката"

Певецът от българския Северозапад, Валентин Велчев от Враца,  се съгласи две негови песни да бъдат включени в новия български филм  "Почивката".   Двете песни са  "От Враца до Дунава" и "Аз съм Валентин".  Жанрът на новия филм е комедиен, в него участват актьорите Димитър Кирязов и Силвия Йорданова, познати ни от поредицата "Светът на..

публикувано на 24.12.24 в 12:00

Защо пазаруваме "като за последно" по празниците

Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред  коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..

публикувано на 23.12.24 в 17:00

Децата и празниците: Как да намалим фокуса върху материалното

Забелязали ли сте как през празниците всичко сякаш се върти около подаръците ? Особено при децата - чакат с нетърпение големите кутии под елхата.   Понякога това може да засенчи истинската магия на празника . Но пък подаръците не са само материални неща - те носят послание, грижа, внимание.  Децата често не осъзнават това. За тях подаръкът..

публикувано на 23.12.24 в 16:00

След 30 години чакане: Жители на Видин с нов достъп до домовете си

През октомври ви разказахме за дългогодишния проблем на жителите от няколко жилищни блока във Видин, които нямаха осигурен достъп до улица . С разрешаването на този казус се зае Мартин Цеков , един от жителите в засегнатите сгради, който успя да привлече вниманието на институциите. След месеци на усилия и забавяния, сред които и..

публикувано на 23.12.24 в 15:00

Инспектори засилват контрола върху храните за празниците

Подготовката за празниците върви с пълна сила - трапезите се пълнят, а пазаруването на храни достига своя пик. Магазините са оживени, пазарите - препълнени с хора, които търсят най-доброто за празничната си трапеза . Именно сега от Българската агенция по безопасност на храните засилват контрола върху предлаганите продукти. Целта е..

публикувано на 23.12.24 в 13:59