Поредица от културни събития организират през лятото в Кула, а така от общината се надяват да привлекат и повече туристи. Градът има също исторически и природни забележителности, които да покаже.
Кула е една от малките общини в България по брой население тя е на 5-о място в област Видин от общо 11. Едновременно с това е пресечна точка на пътя между Западна Европа и Средния Изток, на 33 км от Видин и на 13 км от границата със Сърбия. Ако случайно си мислите, какво има толкова специално в Кула, ето няколко причини да посетите общината:
Културният живот и фестивалите
През лятото Кула предлага широк спектър от културни събития. Август ще се проведе 107-ото издание на Кулския панаир. В програмата е включена компилация от събития. По време на панаира ще се проведе фестивалът на изкуствата "КастрАртис", който се организира за трета поредна година. Общината е подготвила и събития за най-малките, игри и забавления. Вечерите на традиционния панаир ще бъдат огласени от популярни изпълнители и диджеи.
На 22 юли и 24 август от сдружение „Северозапазване" организират "Лятно кино под звездите" с най-доброто от българско и световно късометражно кино край крепостта "Кастра Мартис".
Историята
Късноантичната крепост "Кастра Мартис" се намира в центъра на Кула. Тя е и символ на града, една от малкото запазени крепости в България. Обявена е за архитектурно-строителен паметник. Възникването ѝ е свързано с историята на българските земи през римската и ранновизантийската епоха (I- VI век). Останките от крепостта са разположени в историческия парк "Кастра Мартис". Недалеч от тях се намира и музейната сбирка с откритията, направени при проучванията на крепостта, а това лято започват и нови археологически разкопки.
Посещение на етнографската къща в град Кула отворила врати на 22 април 2016 година. В нея са изложени предмети от бита на Кула и околните села. Имотът, в който се помещава сбирката е принадлежал на някогашния кмет на Кула Кирчо Йончов. Събирането на експозицията започва през 2010 година по инициатива на местния филолог, етнограф и общественик Емил Дичев. В момента сбирката съдържа около 1000 експоната с етнографска стойност.
Плажът
На 15-и юни ще бъде открит плажният сезон край басейна в Кула. Комплексът разполага с детска площадка, фитнес, питейно заведение и тенис корт. Басейнът разполага и с плитка детска зона, изцяло съобразена с нуждите на децата. Спасител ще следи за спокойствието и безопасността на всички гости.
Приключенски туризъм
Ако търсите нови приключения, риболов на язовир Кула е вашето занимание. Водоемът от години привлича стотици риболовци от цяла България. Голяма част от брега е удобна за риболов и ежедневно мнозина се възползват от прекрасните условия там. Това е най-големият язовир в област Видин, с воден обем от 20 250 000 куб. м. и площ от 1 500 декара.
Един от най - красивите водопади в България - Петров церак се намира в землището на кулското село Тополовец. Обявен е за защитена територия през далечната 1982 година.
До водопада има обособена пътека. Отправна точка, за да се стигне до него е село Тополовец. В близост до водопада се намират останките на старинната крепост "Пецино кале".
Къщите за гости и почивка
За гостите на град Кула има туристическа спалня, която разполага с 22 легла, просторни, слънчеви стаи и модерни санитарни помещения с всички удобства. За тези, които искат да почиват в покрайнините на града, има къща за гости с 8 стаи, кухня, прекрасен двор и всички удобства за един прекрасен уикенд. Открита и нова бутикова къща за гости в центъра на града. А тези, които искат да прекарат незабравима и релаксираща почивка в полите на Стара планина, могат да се насладят на къщите за гости в селата Старопатица, Цар Петрово и Чичил.
Поклонническият туризъм
Храмът "Св. Апостоли Петър и Павел" в гр. Кула е построен през 1859 година по искане на един чужденец, арменеца Афузин. Същият е бил полицейски чиновник в града. Иконостасът и стенописите са направени от най- добрите майстори на Дебърската школа Данаил Несторов, Дичо Зограф и Евгени Попкузманов. Творби на Дичо Зограф има в църкви в Северозападна България, датирани 1863, 1865 и 1867 години. Македонският майстор Дичо Зограф като иконописец и според местни спомени е пребивавал в град Кула в 1863 година. Две от десетте царски икони са негови. Православният храм в Кула е паметник на културата, със статут на недвижима културна ценност първа категория от 1975 г.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..