Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Кула привличат туристи с фестивали и исторически забележителности

Снимка: Наско Цанов

Поредица от културни събития организират през лятото в Кула, а така от общината се надяват да привлекат и повече туристи. Градът има също исторически и природни забележителности, които да покаже. 

Кула е една от малките общини в България по брой население тя е на 5-о място в област Видин от общо 11. Едновременно с това е пресечна точка на пътя между Западна Европа и Средния Изток, на 33 км от Видин и на 13 км от границата със Сърбия. Ако случайно си мислите, какво има толкова специално в Кула, ето няколко причини да посетите общината:

Културният живот и фестивалите

През лятото Кула предлага широк спектър от културни събития. Август ще се проведе 107-ото издание на Кулския панаир. В програмата е включена компилация от събития. По време на панаира ще се проведе фестивалът на изкуствата "КастрАртис", който се организира за трета поредна година. Общината е подготвила и събития за най-малките, игри и забавления. Вечерите на традиционния панаир ще бъдат огласени от популярни изпълнители и диджеи.

На 22 юли и 24 август от сдружение „Северозапазване" организират "Лятно кино под звездите" с най-доброто от българско и световно късометражно кино край крепостта "Кастра Мартис". 

Историята

Късноантичната крепост "Кастра Мартис" се намира в центъра на Кула. Тя е и символ на града, една от малкото запазени крепости в България. Обявена е за архитектурно-строителен паметник. Възникването ѝ е свързано с историята на българските земи през римската и ранновизантийската епоха (I- VI век). Останките от крепостта са разположени в историческия парк "Кастра Мартис". Недалеч от тях се намира и музейната сбирка с откритията, направени при проучванията на крепостта, а това лято започват и нови археологически разкопки.

Посещение на етнографската къща в град Кула отворила врати на 22 април 2016 година. В нея са изложени предмети от бита на Кула и околните села. Имотът, в който се помещава сбирката е принадлежал на някогашния кмет на Кула Кирчо Йончов. Събирането на експозицията започва през 2010 година по инициатива на местния филолог, етнограф и общественик Емил Дичев. В момента сбирката съдържа около 1000 експоната с етнографска стойност.

Плажът

На 15-и юни ще бъде открит плажният сезон край басейна в Кула. Комплексът разполага с детска площадка, фитнес, питейно заведение и тенис корт. Басейнът разполага и с плитка детска зона, изцяло съобразена с нуждите на децата. Спасител ще следи за спокойствието и безопасността на всички гости. 

Приключенски туризъм

Ако търсите нови приключения, риболов на язовир Кула е вашето занимание. Водоемът от години привлича стотици риболовци от цяла България. Голяма част от брега е удобна за риболов и ежедневно мнозина се възползват от прекрасните условия там. Това е най-големият язовир в област Видин, с воден обем от 20 250 000 куб. м. и площ от 1 500 декара. 

Един от най - красивите водопади в България - Петров церак се намира в землището на кулското село Тополовец. Обявен е за защитена територия през далечната 1982 година.

До водопада има обособена пътека. Отправна точка, за да се стигне до него е село Тополовец. В близост до водопада се намират останките на старинната крепост "Пецино кале".

Къщите за гости и почивка

За гостите на град Кула има туристическа спалня, която разполага с 22 легла, просторни, слънчеви стаи и модерни санитарни помещения с всички удобства. За тези, които искат да почиват в покрайнините на града,  има къща за гости с 8 стаи, кухня, прекрасен двор и всички удобства за един прекрасен уикенд. Открита и нова бутикова къща за гости в центъра на града. А тези, които искат да прекарат незабравима и релаксираща почивка в полите на Стара планина, могат да се насладят на къщите за гости в селата Старопатица, Цар Петрово и Чичил.

Поклонническият туризъм

Храмът "Св. Апостоли Петър и Павел" в гр. Кула е построен през 1859 година по искане на един чужденец, арменеца Афузин. Същият е бил полицейски чиновник в града. Иконостасът и стенописите са направени от най- добрите майстори на Дебърската школа Данаил Несторов, Дичо Зограф и Евгени Попкузманов. Творби на Дичо Зограф има в църкви в Северозападна България, датирани 1863, 1865 и 1867 години. Македонският майстор Дичо Зограф като иконописец и според местни спомени е пребивавал в град Кула в 1863 година. Две от десетте царски икони са негови. Православният храм в Кула е паметник на културата, със статут на недвижима културна ценност първа категория от 1975 г. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Църквата в Градец ще отбележи храмов празник

На 20 юли във видинското село Градец ще отбележат храмовия празник на църквата "Свети пророк Илия" и Илинден. Това е една от малкото черкви в епархията, която носи името на свети пророк Илия. Тази година в Градец отбелязват и 170 години от построяването на първия християнски храм в селото. Повече за църквата и празника разказва Пролет Цолова,..

публикувано на 17.07.24 в 17:10

Археолог: Нужни са проучвания на крепостта край село Чичил

Необходима е поне 5-годишна програма за проучване на крепостта край село Чичил , която е късноантичната Кастра Мартис, за да бъдат разкрити останките от нейното минало величие и те да могат да се превърнат в център за посещения. Това каза проф. Сергей Торбатов от Националния археологически институт с музей при БАН, който преди няколко години прави..

публикувано на 17.07.24 в 16:35

Да отдадеш апартамента си под наем на туристи

В разгара на туристическия сезон , когато все повече хора пътуват, а хотелите са претъпкани, популярност набира краткосрочното отдаване и съответно наемане на имоти . Услугата, алтернативна на тази, предлагана от традиционните места за настаняване, е позната отдавна по света, а у нас става все по-популярна през последните години. Туристите, които..

публикувано на 17.07.24 в 15:35

Плажът при Ново село дава прохлада в горещините 

Полегат бряг, широка плажна ивица, чиста вода. Това са част от предимствата на плажа край Ново село , където през почивните дни търсят прохлада хора от различни населени места на Видинския край. Плажът е гордост за местните , които са убедени, че по-хубав по дунавското крайбрежие няма. Отчитат обаче и недостатъците му и търсят подкрепата на..

публикувано на 17.07.24 в 14:52

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00